xxxHOLiC 6

Książka jest przypisana do serii/cyklu "xxxHOLiC". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Del Rey
978-0-345-47790-3
manga, fantasy, magia, clamp, xxxholic
komiksy
angielski
Lilianne

Kimihiro Watanuki takes a welcome break from his grueling service to the time-space witch, Yûko Ishihara, only to find himself mixed up in the strangest parade of the Japanese magical world. But a slipup reveals that Kimihiro is a powerless human! How can he survive the festival without being eaten by its dangerous participants? Then Kimihiro meets a woman who grieves for her lost son. Since...

Then Kimihiro meets a woman who grieves for her lost son. Since Kimihiro is an orphan, the two form an immediate bond. But what will Kimihiro do when he realizes that his wonderful new friendship may very well kill him?

źródło opisu: http://www.randomhouse.com

źródło okładki: http://www.randomhouse.com