Sama na oceanach

Seria: Sławni Żeglarze
Wydawnictwo: Wydawnictwo Morskie
At one with the sea
Mansfield

8 czerwca 1978 roku 28-letnia Naomi James zakończyła swój samotny rejs dookoła świata z okrążeniem przylądka Horn. Jest ona pierwszą kobietą, która tego dokonała, i to w najkrótszym czasie. Córka hodowcy owiec z Nowej Zelandii, mająca za sobą tylko dwuletnie doświadczenie żeglarskie nabyte w rejsach z mężem Robem - znanym brytyjskim żeglarzem regatowym - ustanowiła nowy rekord w okrążeniu świata i stała się bohaterką w historii żeglarstwa.

Książka "Sama na oceanach" jest uczciwą, żywą i ciekawą opowieścią o tej samotnej podróży. Naomi opowiada o swojej rozpaczy, kiedy zepsuła się radiostacja i była skazana na wielomiesięczne milczenie; o swoim zakłopotaniu po odkryciu - po trzech miesiącach na morzu - że przez cały czas myliła szerokość geograficzną z długością; o zmartwieniu po stracie kociaka Borysa; i o przerażeniu przy wywrotce jachtu.

źródło opisu: Morskie, 1981

źródło okładki: Własne

| 2014-12-09

Świetna lektura, również dla tych z gór czyli z dala od jachtów. Naomi podała swoją duszę w kambuzie. Warto zerknąć, sporo prawdy o sobie odkryć.

sharifa | 2014-07-22

Czytałam tę książkę jakieś dwa lata temu podczas własnej - co prawda nie morskiej, a samolotowo-autokarowej - samotnej podróży i pamiętam, że była na tyle wciągająca, że musiałam ją sobie "dawkować", żeby przypadkiem nie przeczytać całej w ciągu jednej nocy na lotnisku (chciałam mieć też coś na drogę powrotną). W pewnym momencie zaczęłam się nawet czuć trochę jak bohaterka. Oczywiście nie można porównywać pustego terminala z samotnością na falach oceanu, ale odniosłam wrażenie, że była to idealna książka na tamtą podróż.
Nie jest to jedynie książka o drodze przez ocean. To także inspirująca opowieść o walce z własnymi słabościami i dołującym odosobnieniem.