Halucynacje. Z pamiętnika włóczęgi

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Seria Książek Zapomnianych: Proza polska XIX i XX wieku". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
liciński, włóczęga, modernizm
klasyka
scatterbrain

"W portretach szkicowanych przez apologetów i polemistów ukazywany był Liciński jako bezdomny włóczęga i nędzarz, pełen liryzmu kronikarz warszawskiego lumpenproletariatu, prometejski buntownik, człowiek o sercu Chrystusowym, prorok i bojownik rewolucji, nieprzejednany anarchista o nietzscheańskim rodowodzie, wreszcie wybitny reprezentant młodopolskiego pokolenia, porównywany z Norwidem, Żeromskim, Brzozowskim, Staffem, a także z Balzakiem, Dostojewskim, Gorkim, Whitmanem, Londonem i innymi". (z "Posłowia" Tomasza Lewandowskiego)

źródło opisu: Wydawnictwo Literackie, 1978

źródło okładki: Wydawnictwo Literackie, 1978

| 2015-07-04
Przeczytana: czerwiec 2015

„— Coś pan za jeden?
— Człowiek…
Skrzywił się. ” *1)

Czytając Licińskiego, włóczęgę opisującego swoje życie, mam wrażenie, że jest mi o wiele bliższy, niż wielu ludzi żyjących dziś w Polsce. Gdziekolwiek nie pojawi się informacja o imigrantach, wybucha też zalew nacjonalistycznego bełkotu i nachalna nagonka na Innych, budujące obraz diabolicznego obcego.

Liciński był obcy. We własnym kraju, którego nie było na mapie, włóczył się drogami i bezdrożami badawczo patrząc w oczy mijanym ludziom. Często zdany na łaskę i niełaskę urzędników stawał wobec pytania „Coś pan za jeden?”.

Człowiek. Jedno słowo w odpowiedzi. A jakże dla pytającego państwowego urzędnika niewygodne!

Na łodziach płynących dziś do Lampedusy też płyną ludzie. Jakże to niewygodne. Skrzywi się ktoś i w to miejsce wytoczy litanię słów od islamistów po terrorystów, bo słowo „człowiek” do czegoś by już zobowiązywało, łatwiej więc nazwać Innego setką etykiet, nadać mu diaboliczny wygląd, a potem odesłać skąd przybył....

Chocolate__Girl | 2014-06-13
Przeczytana: 13 czerwca 2014

Piękny język - dogęszczany zdrobnieniem, wielokropkiem, metaforą dopełniaczową i najrozmaitszym innym śmieciem daleko od granic jakiejkolwiek normy. Kobiety-demony na co drugiej stronie, fragmenty "profetyczne" - Witi jest bardziej profetyczny jak się zjara, spotkanie z diabłem (meh) oczywiście drewno, kobieta z pieńkiem ugryzłaby się w dupsko z żalu. W ogóle "żal" i te wszystkie pięknie ilustrowane bajki na motywach "przygód" kniaziów-wyrzutków, wędrujących bezkresnymi lasami, jedzących maliny, rozmawiających ze szpakiem i bajerowanych przez nimfy. "Czemu dygocesz jak pojmane ptaszę?" "Siedział pod smutnie rozszumionym drzewem i głowę wsparłszy na poręczy ławki, szlochał..."

TommyLee96 | 2016-02-21
Klaudia | 2015-03-13
Na półkach: Przeczytane, 2015!
Przeczytana: 13 marca 2015
Marta | 2014-05-08