Lizystrata. Bojomira

Okładka książki Lizystrata. Bojomira Arystofanes
Okładka książki Lizystrata. Bojomira
Arystofanes Wydawnictwo: Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe Seria: Bibliofilska Edycja Miniatur Wydawnictw Artystycznych i Filmowych literatura piękna
Bibliofilska Edycja Miniatur Wydawnictw Artystycznych i Filmowych
Λυσιστράτη
Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe
1985-01-01
1985-01-01
Janina Ławińska-Tyszkowska
literatura starożytna literatura antyczna dramat literatura grecka

Lizystrata to praktycznie jedyna znana przez współczesność komedia Arystofanesa. Czemu zawdzięcza sobie rozpoznawalność?
Przewodzącą rolą kobiet. Z tego powodu Lizystrata była praktycznie zapomniana przez całe średniowiecze, renesans i oświecenie.

Zainteresowanie Lizystratą wybuchło na początku XX wieku (zob. ilość filmowych inscenizacji). Obecnie często używana jest jako symbol kobiecego wyzwolenia. Trzeba jednak pamiętać, że sam Arystofanes nie był pierwszym feministą. Pomysł kobiecego przejęcia władzy przez seksualną abstynencję był dla poety tak absurdalny, że aż zabawny. Z pewnością nie popierałby takiego przewrotu w rzeczywistości. Niemniej jednak komedia stała się przez to ponadczasowa.

Ciekawostką jest, że przez badaczy Lizystrata jest strukturalnie uważana za najgorszy dramat Arystofanesa. Proszę zwrócić uwagę na nieścisłości: bunt kobiet i pomysł zakazania seksu powstał w momencie, gdy mężczyźni walczyli. W jaki więc sposób kobiety mogły dopiąć swego? Musiał poeta w tajemniczy sposób sprowadzić mężów z pola walki. Często zapomina się o tym przeoczeniu. O kruchości pokoju zawartego na tle niewyżycia seksualnego świadczy upadek Aten i wojna koryncka.

Komedia jest jednak zabawna, jak większość dramatów Arystofanesa. Kłótnie damsko-męskich chórów, kobiety nie mogące wytrzymać abstynencji czy spartańskie poselstwo z "pałką" między nogami śmieszy i dziś, bo są to typy uniwersalne.

PS: Proszę nie przejmować się językiem. To jest immanentna część komedii staroattyckiej, nie wynaturzenia tłumacza. Gdy porównać ją z dzisiejszymi kabaretami, okaże się, że wyższy poziom był 2400 lat temu.

Niezwykle dowcipna, ciekawa i posiadająca ukryty kontekst pozycja dla ludzi o mocnych nerwach. Pokazuje zdecydowanie niekoloryzowany gust starożytnych Greków, pozwala pośmiać się z żartów, które rozbrzmiewały niegdyś na Dionizyjach. Przeznaczona raczej dla bardziej zaprawionych w bojach czytelników, idealna dla rozpoczęcia przygody z antycznym dramatem.

Wulgarna, zawierająca podteksty seksualne w niemalże co drugim wersie. Jednocześnie "Lizystrata" to obraz mentalności Greków okresu klasycznego, sposobu postrzegania i pozycji kobiet w tamtych czasach. Nowatorska, pierwsza stawiająca kobietę w roli głównej bohaterki. Zawiera głębokie przesłanie antywojenne, aktualne w momencie jej wystawienia (wojna peloponeska).

• Literatura piękna
  • Literatura piękna