Agnes Grey

Tłumaczenie: Magdalena Hume
Wydawnictwo: Wydawnictwo MG
Agnes Grey
Ag2S

Pierwsze polskie wydanie. Co znaczyło być guwernantką - inspirowana prawdziwymi przeżyciami autorki opowieść o trudach i upokorzeniach doświadczanych przez kobiety zmuszone trudnić się tą profesją – jedyną, możliwą dla szanowanej, niezamężnej kobiety w dziewiętnastowiecznej Anglii. Agnes nie ma wyboru. Trudna sytuacja finansowa rodziny zmusza Agnes do objęcia posady guwernantki. Ma nadzieję,...

Pierwsze polskie wydanie.

Co znaczyło być guwernantką - inspirowana prawdziwymi przeżyciami autorki opowieść o trudach i upokorzeniach doświadczanych przez kobiety zmuszone trudnić się tą profesją – jedyną, możliwą dla szanowanej, niezamężnej kobiety w dziewiętnastowiecznej Anglii. Agnes nie ma wyboru. Trudna sytuacja finansowa rodziny zmusza Agnes do objęcia posady guwernantki. Ma nadzieję, iż pamięć o tym, jaka była w dzieciństwie pomoże jej nawiązać kontakt z podopiecznymi. Jednak dzieci okazują się niesforne, a pracodawcy wyniośli i nieuprzejmi. Czy objęcie posady u innej rodziny przyniesie jej odrobinę szczęścia?

źródło opisu: http://www.weltbild.pl

źródło okładki: http://www.weltbild.pl

Książkowa-Fantazja | 2014-01-01
Przeczytana: 10 października 2013

"Nie szukam ideału. Nie mam do tego prawa, bo mnie samemu wiele brakuje do doskonałości".

W świecie literackim siostry Brontë znane są nie od dziś, dlatego postanowiłam się zagłębić w ich dokonania literackie. Mój wybór padł na najmłodszą z sióstr Anne, której "Agnes Grey" była jej debiutem powieściowym.

Anne Brontë ur. w 1820 roku, a zm. w 1849 roku, w Scarborough. Angielska pisarka, jednak z trzech sławnych sióstr Brontë. Wydała dwie powieści "Agnes Grey" oraz "Lokatorka z Wildfell Hall. Nie miała łatwego życia, jej matka i czwórka z rodzeństwa wcześnie zmarło. Kształciła się na pensji dla niezamożnych panien, a później dostała angaż guwernantki. Pisała razem z siostrami Charlottte i Emily wiersze i opowiadania. Zmarła na gruźlicę.

Tytułowa Agnes Grey to zarazem narratorka powieści, jak i córka pastora. Wychowana w dobrej, kochającej rodzinie, która przekazała jej wartości duchowe. Niejednokrotnie odczuwała skutki biedy w jakiej żyli na własnej skórze. Nic nie zapowiadało, aby...

Jeżeli kiedykolwiek zastanawialiście się jak mogła wyglądać praca guwernantki - ta książka może stanowić odpowiedź na to pytanie. Anne Brontë mogła bowiem udzielić informacji z pierwszej ręki - sama pracowała jako nauczycielka. Oczywiście zdawałam sobie sprawę z tego, że guwernantka była traktowana jak służba, ale i tak początek tej historii z rozwydrzonymi bachorami i ich okropnymi rodzicami w roli głównej, wywołał we mnie złość i współczucie dla biednej dziewczyny, która musiała użerać się z takimi ludźmi, bo od nich zależał jej los.

Później było już trochę łatwiej, a opowieść stała się jeszcze ciekawsza. Polubiłam główną bohaterkę i kibicowałam jej do samego końca. Żałuję, że książka jest tak krótka, bo chętnie poczytałabym więcej o życiu Agnes Grey. Lubię takie książki, dzięki którym można poznać realia tamtej epoki, sama chętnie bym się tam przeniosła, byle nie jako guwernantka, bo ja tyle cierpliwości to nie mam.

FannyBrawne | 2018-10-14

Jestem wielbicielką twórczości sióstr Bronte – kocham ,,Wichrowe Wzgórza”, bardzo cenię też ,,Dziwne losy Jane Eyre” i ,,Shirley”, bardzo lubię też ekranizacje tych powieści. Zachwycona pisarstwem Charlotte i Emily, postanowiłam poznać trzecią z sióstr, najmniej znaną w Polsce Anne. ,,Agnes Grey” objętościowo nie dorównuje innym książkom tego słynnego rodzeństwa, natomiast tematycznie jest zbliżona chociażby do ,,Dziwnych losów Jane Eyre” – jest to znowu opowieść o niezbyt zamożnej kobiecie, która w dziewiętnastowiecznej Anglii walczy o swoją niezależność i po cichu pragnie miłości.

Agnes Grey jest córką ubogiego pastora i kobiety z dobrego domu. Dziewczyna wychowała się odcięta od świata i ludzi, a rodzice próbowali chronić ją przed wszelkim złem i cierpieniem. Marząc o niezależności i chcąc pomóc finansowo rodzinie, Agnes postanawia zostać guwernantką. Wierzy, że będzie umiała dobrze poprowadzić swoich podopiecznych i zaprzyjaźnić się z nimi. Jednak życie okazuje się dalekie od...

allison | 2012-08-01
Przeczytana: 31 lipca 2012

To nie jest powieść dla miłośników wartkiej akcji. Płynie tu ona jak kropla miodu, ale utonęłam w tej książce na dobre i z wielką przyjemnością.
Autorka oczarowała mnie zmysłem obserwacji i pięknym językiem. Przyznam, że pierwsze strony przeczytałam bez większego zainteresowania, ale im dalej, tym bardziej zagłębiałam się w wiktoriański świat opisany z kunsztem i wdziękiem. I gdy skończyłam czytać, pożałowałam, że powieść ma niewiele ponad 200 stron.

Anne Bronte pokazała z wielką precyzją świat, w którym żyła. Wszechobecne są w tym świecie konwenanse i społeczne uprzedzenia. Chociaż akcja rozgrywa się przed wielu laty, wiele cech i zachowań bohaterów możemy odnaleźć we współczesnych nam realiach.

Bohaterka i narratorka powieści może momentami wydawać się nieco naiwna, ale czytając "Agnes Grey" nie można zapominać o kontekście historyczno-literackim. Myślę, że tylko wtedy lektura tej książki może być w pełni udana.

MountainTobacco | 2014-06-25

Z największą przyjemnością sięgam po kolejną z powieści jednej z sióstr Bronte. Nigdy jeszcze się nie zawiodłam:) Znów przeniosłam się do tego dziwnego, stąpającego swoim spokojnym rytmem świata guwernantek i miłości, pojawiającej się w najbardziej niespotykanych okolicznościach i miejscach.

kasandra_85 | 2012-07-02
Przeczytana: czerwiec 2012

edit3008 | 2013-03-25
Przeczytana: 24 marca 2013

Jestem pod urokiem tej powieści. Nie ma tam "galopującej" fabuły, ale książka przenosi nas w inny świat- świat za którym można zatęsknić. Mimo, że powieść nie jest obszerna, to autorce udało się zarysować wspaniale portrety kobiet z różnych klas społecznych ( właścicieli wielkich dóbr, zubożałą klasę średnią- której przedstawicielką jest tytułowa Agnes, jak i biednych włościan). Czasami niektórzy zastanawiają się co robili dawniej ludzie w wolnym czasie jak nie było telewizji i internetu - no właśnie to co opisuje Anne Bronte: Flirtowali, intrygowali, czytali, nieśli pomoc biedniejszym....

Klasyka w najlepszym wydaniu !
Polecam miłośnikom angielskich powieści XIX wiecznych.

| 2012-09-10
Przeczytana: 10 września 2012

Tytułowa Agnes Grey bohaterka i zarazem narratorka powieści Anne Brontë to młodziutka i ambitna córka anglikańskiego pastora. Zaniepokojona trudną finansową sytuacją rodzinną postanawia usamodzielnić się podejmując pracę guwernantki. Wychowywana w duchu wartości i uboga Agnes przeżywa wzloty i upadki w kolejnych zamożnych domach gdzie jej wyobrażenia odnoszące się do nauczania dzieci są dosyć gwałtownie weryfikowane. Edukując rozkapryszone i nieznośne dzieciaki takich samych wyniosłych, próżnych i antypatycznych rodziców sama odbiera lekcje życia przesiąknięte goryczą i licznymi rozczarowaniami. Wyraźnie widać, że w starciu stanu posiadania z pięknem przymiotów ducha Agnes Grey jest na pozycji prawie zupełnie straconej. Prawie, bo jednak udaje jej się poznać pewnego interesującego mężczyznę, który podobnie jak ona potrafi przenikać powierzchowność docierając do zalet i wad ludzkich charakterów. Cóż to za wyjątkowy mężczyzna staje na drodze Agnes i co z tego wyniknie najlepiej jak...

Książniczka | 2014-08-20

Bardzo lubię książki sióstr Bronte, ta jednak nie należy do moich ulubionych... Może trochę nużyło mnie aż takie skupienie się na problemach, z jakimi borykała się Agnes jako guwernantka - rozwydrzonymi dziećmi ze skłonnościami do sadyzmu, nadętymi rodzicami... Powieść jest z pewnością wartościowa, dobrze napisana i warto ją przeczytać, ale ja nie będę do niej wracać. Między innymi też dlatego, że nie umiałam jakoś szczególnie polubić bohaterki i była mi ona dość obojętna. Od książek z tej epoki oczekuję też trochę więcej romantyzmu, dopiero wtedy ich lektura sprawia mi prawdziwą przyjemność.

Jeśli ktoś nie zna jeszcze twórczości sióstr Bronte, to nie powinien zaczynać tej znajomości od tej właśnie książki - są tytuły znacznie bardziej porywające, z lepiej zarysowanymi postaciami, i po prostu lepsze.

Kornelia | 2012-07-14
Na półkach: Przeczytane, 2012