Komedie zagrożeń

Tłumaczenie: Marek Kędzierski
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Harold Pinter, dramty 1". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Agencja Dramatu i Teatru ADiT
Plays one, plays two
83-912824-8-1

Harod Pinter laureat literackiej nagrody Nobla 2005. Pinter uważany jest za najbardziej reprezentatywnego, wspołczesnego brytyjskiego dramaturga drugiej połowy XX wieku. W 1. tomie Komedie zagrożeń znajdziemy następujące sztuki: Pokój, Urodziny Stanleya, Samoobsługa, Cieplarnia, Lekki ból, Dozorca oraz informacje bibliograficzne.

źródło opisu: www.gandalf.com

źródło okładki: www.empik.com

aplut | 2015-01-23
Przeczytana: 22 stycznia 2015

Czytając dramat "Pokój" naprawdę czuło się autentyczną grozę. Jeżeli mogę porównać swoje uczucie do czegokolwiek, to w pewnych fragmentach "Pokoju" czułem się w połowie tak, jak przy najlepszych horrorach H.P Lovecrafta. Może jeszcze dreszcze człowieka nie przechodziły, ale większe oczy się na pewno robiły. Końcówka "Pokoju" trochę nieudana, a szkoda. Następne dramaty już we mnie nie wzbudziły takich uczuć jak pokój, ale czuło się grozę trochę w inny sposób. Świetne były zwłaszcza "Urodziny Stanleya" i "Cieplarnia". Podoba mi się styl Pintera. Bardzo zwięzły i prosty. Akcja toczy się w miarę wartko, co jak na Teatr absurdu rzadko się zdarza. Zero zbędnych dodatków przy dialogach, czy dekoracji.

| 2012-06-10
Przeczytana: 09 czerwca 2012

Niezależny Noblista.

Problem z lekturą tej formy literackiej jaką jest dramat polega na tym, że nie każdy tekst tego rodzaju jest w stanie obronić się jako czysta literatura. W niektórych przypadkach dopiero wyreżyserowana i odegrana inscenizacja teatralna tworzy przekaz kompletny, pozwalający na pełny odbiór dzieła. Sztuki Harolda Pintera należą jednak do tych utworów, które same w sobie stanowią wielką literaturę, a ich lektura pozostawia w pamięci trwały ślad, zachwycają zarówno formą jak i treścią.

Ten wszechstronny, ceniący niezależność angielski dramaturg, poeta, aktor i reżyser był pisarzem wielce renomowanym i cenionym (Nobel 2005), doskonale operującym słowem, jednym z najlepszych analityków ludzkich wad i słabości, najbardziej oryginalnym, niepokojącym i fascynującym talentem teatralnym. Z początku jego twórczość przypisywano teatrowi absurdu, okazało się jednak, że jego sztuki wychodzą poza ramy tego rodzaju i tworzą całkiem nową jakość, wyróżnia je specyficzna...