Cień księdza Piotra

Cykl: Pisma: Saga Polska (tom 1)
Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy PAX
832110696X
Bacha85

W twórczości Danuty Mostowin od czasu wojny zamieszkałej w USA autorki m.in. powieści wydanej w IW PAX "Ameryko Ameryko" oraz wielu prac naukowych i publicystycznych na temat życia Polonii Amerykańskiej- ta powieść stanowi ewenement szczególny. Jest to nie tylko- jak poprzednie- powieść napisana z niezwykłym talentem, darem przedstawia znakomicie podpatrzonych sytuacji i portretów ludzi z krwi i kości, żywych, pełnych temperamentu, bez odrobiny pozy. Jest to powieść historyczna. Bohaterowie w ich codzienności, w ich życiu osobistymi rodzinnym, z ich ludzkimi marzeniami i dążeniami.

źródło opisu: Opis z okładki

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Europadia | 2018-03-21
Przeczytana: 20 marca 2018

Nostalgiczna podróż w przeszłość, choć nie tak znowu odległą, świat znany z opowieści pradziadków i dziadków. Akcja dzieje się na Lubelszczyźnie pod zaborem rosyjskim, w okresie od powstania styczniowego do roku 1905. Autorka, podobnie jak w innych swych powieściach, w żywy i barwny sposób przedstawia społeczeństwo tamtego okresu. Poznajemy polską wieś, miasteczka z ich żydowską ludnością, wreszcie Lublin czasów carskich. Jesteśmy świadkami polskich zwyczajów i tradycji, a także tłumionej, lecz nieumarłej świadomości narodowej. Powieść skojarzyła mi się nieco z "Nocami i dniami". Mimo, ze wyszła w PRL i została w międzyczasie nieco zapomniana, nie jest oczywiście gloryfikacją socjalizmu (należy pamiętać, że pisarka tworzyła na emigracji, uszedłszy w 1945 r. z Polski wraz z mężem poszukiwanym przez NKWD). Polecam wszystkim (łatwą i przyjemną) lekturę, a także kolejne książki "sagi polskiej" Danuty Mostwin.