...między Bolszewią a Niemcami. Konspiracja polityczna i wojskowa Polskiego Obozu Narodowego na Podlasiu w latach 1939 - 1952

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Mazowsze i Podlasie w ogniu 1944-1956". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Instytut Pamięci Narodowej
8 (2 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
978-83-7399-317-4
historia
jagarkar

Kolejny tom serii "Mazowsze i Podlasie w ogniu 1944-1956", realizowanej przez historyków z Oddziału Warszawskiego IPN, poświęcony jest przejściu członków Stronnictwa Narodowego, Obozu Narodowo-Radykalnego "ABC" lub Ruchu Narodowo-Radykalnego "Falanga" w nowe formy organizacyjne (Organizacja Wojskowa Związek Jaszczurczy, Narodowa Organizacja Wojskowa, Narodowe Siły Zbrojne i Narodowe Zjednoczenie Wojskowe), ukształtowane podczas II wojny światowej w warunkach zagrożenia bytu narodowego i utraty niepodległości przez Polskę. Przedstawia ofiarne angażowanie się narodowców w tworzenie lokalnych struktur Polskiego Państwa Podziemnego i ich udział - mimo odmiennych racji politycznych - w akowskiej akcji "Burza" w 1944 roku. Ukazuje walkę tych struktur z okupantem niemieckim i sowieckim oraz z rodzimymi zdrajcami z PPR i GL-Al, i ich udział w antykomunistycznym zrywie powstańczym przeciwników sowieckiej dominacji w kraju. Dokumentuje tragiczny epilog podziemia narodowego na Podlasiu, które po wejściu Armii Czerwonej, podzieliło los struktur poakowskich, ponosząc - tak jak i one - na przełomie lat 40. i 50. XX wieku polityczną porażkę.

źródło opisu: Wydawnictwo Rytm, 2009

źródło okładki: http://www.wydawnictworytm.pl/index.php?s=karta&id=384

PWS | 2017-01-06

Przeczytana związana z historią mojej Ziemi Łukowskiej i obozów partyzanckich zlokalizowanych w kompleksie leśnym Kryńszczak w rezerwacie jodłowym Jata. Opisuje działalność NSZ na tym terenie w czasie II WŚ jak i okres walki podziemia antykomunistycznego, miałem w swoim życiu możliwość poznania kilku postaci o których ta książka wspomina.

jarr74 | 2012-08-16
Przeczytana: sierpień 2012

„Konspiracja polityczna i wojskowa Polskiego Obozu Narodowego na Podlasie w latach 1939-1952”

Książka Mariusz Bechta „…miedzy Bolszewią a Niemcami” to niezwykle wnikliwa, wieloaspektowa i wielopłaszczyznowa analiza działalności polskiego środowiska narodowego ( Stronnictwa Narodowego, Obozu Narodowo –Radykalnego „Falanga”, Obozu Narodowo-Radykalnego „ABC”) i walki toczonej na Podlasiu w latach 1944-1952 w obronie niepodległości i polskich wartości w ramach utworzonych organizacji: Organizacja Wojskowa Związek Jaszczurczy, Narodowa Organizacja Wojskowa, Narodowe Siły Zbrojne, Narodowe Zjednoczenie Wojskowe.

Znakomicie dokumentuje udział przedstawicieli tego obozu w działalności politycznej i zbrojnej w okresie poprzedzającym wybuch II wojny światowej, w czasie okupacji hitlerowskiej, sowieckiej i później agenturalnej przybudówce polskich komunistów PRL-u.

Przez lata opluwani przez pereelowskich historyków i publicystów, odsądzani od czci i wiary, spychani na margines...

Thadeus | 2017-03-31
Pearon | 2016-09-24