Przeciwko Pax Sovietica. Narodowe Zjednoczenie Wojskowe i struktury polityczne ruchu narodowego wobec reżimu komunistycznego 1944–1956

Cykl: Monografie (tom 122)
Wydawnictwo: IPN
10 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
historia

Monografia ukazuje dzieje Narodowego Zjednoczenia Wojskowego, największej, obok Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, organizacji polskiego podziemia antykomunistycznego. NZW było bezpośrednią kontynuacją konspiracji narodowej z okresu okupacji niemieckiej. Skupiało ok. 40 tys. żołnierzy. Najliczniejsze struktury działały na Białostocczyźnie, Północnym Mazowszu i Podkarpaciu – tam też walczyło najwięcej oddziałów leśnych, liczących ponad 7 tys. żołnierzy. W 1945 r. narodowa partyzantka kontrolowała duże połacie kraju, ciesząc się poparciem ludności i zwalczając komunistyczny aparat terroru oraz pospolitą przestępczość. Mimo iż Komenda Główna NZW została rozbita w 1946 r., to struktury terenowe prowadziły walkę z reżimem komunistycznym do początku lat pięćdziesiątych.

Dr Mariusz Bechta – historyk, pracownik naukowy IPN, redaktor naczelny pisma „Templum Novum”, zajmuje się historią polityczną Polski w XX wieku ze szczególnym uwzględnieniem tożsamości historycznej Podlasia.

Dr Wojciech J. Muszyński – historyk, pracownik naukowy IPN, redaktor naczelny naukowego pisma historycznego „Glaukopis”, badacz dziejów najnowszych Polski, stosunków polsko-żydowskich i historii wojskowości.

Publikacja w ramach centralnego projektu badawczego IPN „Podziemie niepodległościowe w Polsce 1944–1956”

źródło opisu: https://ipn.gov.pl/pl/publikacje/zapowiedzi-wydawn...(?)

źródło okładki: https://ipn.gov.pl/pl/publikacje/zapowiedzi-wydawn...»

PatrykJakub | 2017-11-05

Dla mnie jest to synteza pełna. Zawiera wszystko co powinna mieć rzetelna monografia organizacji wojskowej. Na wielki plus wpływa fakt, że autorzy bardzo dokładnie i nadobowiązkowo pochylili się nad dziejami Stronnictwa Narodowego co dla pasjonatów okaże się miłą niespodzianką

basiaaaa | 2018-05-18
Na półkach: Posiadam, Chcę przeczytać