Państwo Atomowe: O postępie ku nieludzkości

Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
6 (5 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
830600714X
historia

Książka stanowiąca pamflet na naukę, na politykę i na moralność naszych czasów. Kwintesencję niniejszej pracy można sprowadzić do znanego aforyzmu Bertranda Russella, że ludzkość staje się wprawdzie coraz bardziej uczona, ale nie wynika z tego bynajmniej, iżby stawała się dzięki temu mądrzejsza. Rzecz ma się dokładnie odwrotnie, tzn. że osiągnięcia nauki spożytkowujemy w sposób niebotycznie głupi.

Hubert Lewiński | 2012-05-21
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Atom
Przeczytana: 21 maja 2012

Mam mieszane uczucia co do tej książki. Szukałem konstruktywnej krytyki energii jądrowej, natomiast okazuje się, że obok słusznych zastrzeżeń autor wykazuje postawę "nie bo nie". Jungk trafnie punktuje obecną w latach 60 - 70 tendencję do bagatelizowania ryzyka związanego z bezpieczeństwem siłowni jądrowych, czy zupełnym nieliczeniem się z ludnością terenów, gdzie takowe zostały, bądź dopiero były budowane. Jednak obok takich mamy też inne zastrzeżenia, które wydają się mocno nielogiczne. Autor np. najpierw wytyka fakt, że nawet przy najdoskonalszym wyposażeniu i tak pozostanie człowiek, który jest tylko człowiekiem i popełnia błędy. Cóż - nie sposób nie przyklasnąć, prawda? A kilka stron dalej on atakuje procedury naboru personelu, jako zbytnio ingerujące w osobiste sprawy tegoż. Schizofrenia? Skoro chcemy mieć 'elitarny' personel przygotowany na wszystko, to trzeba go wybrać stosując nadzwyczajne metody selekcji. Takich kwiatków jest niestety więcej, co wg mnie nie pozwala uznać...

Zaskakujące, jak ta dość stara już książka zupełnie się nie zdezaktualizowała zwłaszcza w kontekście rozwijającego się kryzysu energetycznego i rozpadającego się systemu wytwarzania/dostarczania energii w Polsce. Strach przed elektrowniami atomowymi jest często irracjonalny, ale nie taki irracjonalny, kiedy pomyśleć o odpadach i nierozwiązanych do dzisiaj problemach ze składowaniem odpadów i ich transportem. Amerykanie mają wielkie połacie skalistych pustyń, gdzie mogą sobie drążyć tunele w głąb ziemi. A my? Czy znowu kilku oszołomów bedzie chciało wykorzystac do tego poniemieckie, przeciekające bunkry, jak 30 lat temu?

szczotkarz | 2017-09-02
Przeczytana: 2015 rok