Jaśniej niż tysiąc słońc. Losy badaczy atomu.

Tłumaczenie: Helena Kahanowa
Seria: Rodowody Cywilizacji
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
Heller als tausend Sonnen
historia
Marcin

Historia powstania bomby atomowej i wodorowej, a zarazem historia ludzi, którzy pracowali nad tą straszliwą bronią. Jungk opisuje budzenie się i narastanie konfliktów wewnętrznych, dążenie naukowców, aby postępować zgodnie z nakazem sumienia. Lecz dzieje ich to jakby powtórzenie historii o uczniu czarnoksiężnika.

źródło opisu: http://www.atticus.pl/?pag=poz&id=17692

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Wojciech Gołębiewski | 2016-11-01
Przeczytana: 01 listopada 2016

Robert Jungk, właśc. Robert Baum (1913 – 1994), austriacki publicysta pochodzenia żydowskiego. Mimo to, że "staroć", to trudno ustalić dane. Polskojęzyczna Wikipedia: "...zajmujący się futurologią.."; anglojęzyczna - "..wrote mostly on issues relating to nuclear weapons..". Udało mnie się ustalić daty wydań dwóch jego najpopularniejszych książek: oryginały w języku niemieckim "Jaśniej niż tysiąc słońc" – 1956, a "Promienie z popiołów" – 1959; po angielsku odpowiednio – 1958 i 1961 a po polsku (w odwrotnej kolejności) 1967 i 1964.
Proszę Państwa, co tam książka, najcenniejsze jest „Posłowie”, którym zabłysnął Olgierd Wołczek
Olgierd Wołczek (1922 - 1982) –fizyk, popularyzator astronautyki, autor 32 książek. Otóż jego „Posłowie” nie dotyczy książki a jest apologią sowieckiej nauki. Już w pierwszym zdaniu krytykuje Jungka, że pominął osiągnięcia radzieckich uczonych, mimo, że pisze te...

Hubert Lewiński | 2013-09-01
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Atom
Przeczytana: 01 września 2013

Nie rozumiem tego człowieka. Czytam już drugą książkę Jungka, drugą nawet w tym temacie i co wyczytałem? Że ten człowiek do wszystkiego ma pretensje. Gość nie potrafi w żaden sposób pohamować swoich emocji, a książka podobno aspiruje do reportażu. Z zalet wymieniłbym pierwsze rozdziały, gdzie Jungk wyprowadza genezę badań nad bombą atomową i to, skąd i w jaki sposób zaangażowani naukowcy w końcu znaleźli się w Los Alamos. Wszystko zostało osadzone w otoczeniu ekonomicznym, politycznym, także dużo łatwiej jest sobie wyobrazić motywy kierujące poszczególnymi ludźmi. Później niestety już wychodzi Jungk z Jungka. Książka przez to jako całość jest taka sobie, im dalej, tym mniejszą miałem ochotę do jej skończenia.

Anna Koniec | 2015-09-03
Na półkach: Ulubione, Posiadam, Przeczytane

Świetnie Jungk się przygotował, by laikowi wyjaśnić, o co właściewie chodzi. Wspaniale naszkicował poczatki badań, z idylliczną atmosferą miasteczek akademickich, z pełnymi zapału listami międy uczonymi - tak pełnymi napięcia i energii, że mało brakowało, a same koperty wysadziłyby świat w powietrze. Potem - problem. Robić? Nie robić? Dylemat więźnia... Bo kto wie, do czego uczonych zmusili naziści?

Końcówka kuleje, autor za bardzo zbliża się do dnia obecnego, nie posiada wszystkich danych, domyśla się. Ale to kilka ostatnich stron. A cała książka zachwyca i humanistę (w tej roli ja) i ścisłowca (w tej roli mój mąż)

Redo | 2015-10-05
Przeczytana: 09 listopada 2014