Nie walczyliśmy na próżno

Wydawnictwo: Oficyna Wydawniczo-Poligraficzna "ADAM"
5 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
978-83-7232-874-8
A--

Stefan Konstanty Myszkiewicz-Niesiolowski urodził się 4 lutego 1944 roku w Kałęczewie koło Brzezin. Profesor nauk biologicznych, wykładowca Uniwersytetu Łódzkiego, polityk Zjednoczenia Chrześcijańska-Narodowego, obecnie Platformy Obywatelskiej, poseł na Sejm. X, I i III kadencji, senator VI kadencji (2005-2007), obecnie poseł VI kadencji i wicemarszałek Sejmu. Współtwórca podziemnej...

Współtwórca podziemnej niepodległościowej antykomunistycznej organizacji "Ruch" działającej w latach 1965-1970. Aresztowany w 1970 roku i skazany na siedem lat więzienia za próbę obalenia ustroju socjalistycznego siłą oraz szereg konkretnych działań, w tym wydawanie wolnej od cenzury prasy, zniszczenie tablicy Lenina na Rysach w Tatrach i próbę spalenia muzeum Lenina w Poroninie. Zwolniony z więzienia w Barczewie na mocy amnestii w 1974 roku. Działał w opozycji demokratycznej, głównie w ROPCiO. Brał udział w strajkach sierpniowych w Łodzi w 1980 roku i był jednym z twórców NSZZ "Solidarność" w regionie łódzkim.
Internowany w 1981 r., przewieziony do więzienia w Sieradzu, następnie osadzony w Jaworzu, a późnię w Darłówku. Uwolniony w grudniu 1982 r. W stanie wojennym nieprzerwanie działał w podziemiu solidarnościowym. Jest autorem książek o tematyce więziennej, historycznej i politycznej oraz kilkuset artykułów w wielu czasopismach przed wszystkim o charakterze aktualnej publicystyki, a także dotyczących problematyki społecznej,religijnej i historycznej, nie licząc publikacji popularnonaukowych i naukowych.

źródło opisu: Adam, 2009

źródło okładki: Adam, 2009

Niesiołowskiego można nie lubić i może nas ogromnie denerwować za swój niewyparzony język i bardzo często kontrowersyjne poglądy, ale nie można obok niego przejść obojętnie i nie można nie docenić jego wkładu w działania anty opozycyjne w okresie PRL-u i pełne zaangażowania i poświecenia życie zawsze związane z troską i pragnieniem dobra dla Polski. Nawet jak się nie będziemy z nim zgadzać, to jego życiorysem moglibyśmy obdarować bardzo wielu, którzy nigdy nie ponieśli żadnego wysiłku ani wkładu w działania, których celem było zmienienie poprzedniego ustroju, czy jak to miało miejsce w jego przypadku, nawet próby jego obalenia, bo i taką kartę ma w swej historii, kiedy oblał farbą pomnik Lenina i chciał go wysadzić w powietrze, do czego wprawdzie nie doszło, ale zamiary były. I choć sam jestem często zniesmaczony jego nad wyraz soczystym i dosadnym językiem, to nie jest on przecież jedynym znanym politykiem, który mówi to, co myśli i nie owija w bawełnę swych ocen, często na...

patrycja_wojtowicz | 2014-09-23
Jabba | 2013-05-27