Uczucia niekochane

Cykl: Zeszyty Formacji Duchowej (tom 41)
Wydawnictwo: Salwator
chrześcijaństwo, uczucia,
religia
emm

Uczucia stanowią integralną część naszej egzystencji. Są cenną energią życia. Bez nich nie wyobrażamy sobie naturalnego funkcjonowania. Wyrażają nasze emocje, poruszenia, doznania. Potrafią angażować nasze myślenie i naszą wolę, budzą silne reakcje. Sprawiają, że wyczuwamy nasze stany, że coś przeczuwamy i przeżywamy, że potrafimy być wrażliwi i czujni; „zapewniają więź między życiem zmysłowym, a życiem ducha” i „stanowią „niewyczerpany zasób wyobrażeń i odczuć, w których wyraża się życie moralne” . Raz wzmacniają nasze pragnienia i stają się motorem działania, innym razem budzą opór i skłaniają do zaniechania działań. Spontanicznie odsłaniają nasze najgłębsze pragnienia, motywacje, zamiary i przywiązania, nasze chęci i niechęci. Pielęgnują w nas silną pamięć emocjonalną. Są cennym informatorem o nas samych. Pozwalają zrozumieć, co kryje się w głębi naszego serca. Ujawniają nasze subiektywne stany przeżyć w relacji do siebie, do drugich i otoczenia. Każdy z nas kryje w sobie bogaty świat uczuć i nikt nie ma prawa nas go pozbawiać. My sami boimy się ludzi „wyzutych z uczuć”. Nie chcielibyśmy też usłyszeć od kogoś: „Jesteś pozbawiony wszelkich uczuć.

Publikujemy konferencje ks. Krzysztofa Grzywocza, w których zachęca, aby uważniej przyjrzeć się w sobie uczuciom, których nie kochamy. Klimat w jakim akcentuje i rozwija proponowane treści pomaga zbliżyć się do nich i poświęcić im więcej czasu. Ukazuje potencjał życia, jaki w sobie kryją i pokazuje kierunki, w jakich może być twórczo wykorzystany.

źródło opisu: www.salwator.com

źródło okładki: www.salwator.com

BIETKA | 2017-10-13
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 13 października 2017

Po "Kierownictwo duchowe, a uczucia niekochane" sięgnęłam zaciekawiona jednocześnie tytułem publikacji jak i jej okładką.
Z treścią przekazu zapoznałam się dzięki wydaniu w formie audiobooka.
Jest to 6 konferencji autorstwa ks.Krzysztofa Grzywocza w jego wykonaniu.
Autor jest kierownikiem duchowym, teologiem duchowości i wykładowcą-
pochodzi z diecezji opolskiej.
W trakcie odsłuchiwania lektury, natrafiłam w Internecie na informację o jego zaginięciu w Alpach szwajcarskich w dniu 17 sierpnia 2017 roku.
Był miłośnikiem gór. Tamtego dnia wyszedł w góry po Mszy i już nie wrócił. Poszukiwania- ze strony Szwajcarii i Polski- jak dotąd nie przyniosły rezultatów. Ta wiadomość zmroziła moje serce!

Audiobook jest pięknym, mądrym, inteligentnym, a nawet błyskotliwym przekazem wiedzy o życiu duchowym i związanymi z nim różnego rodzaju uczuciami ( odcieniami, ich bogactwem) takimi jak wstyd, zazdrość, zakochanie, lęk, agresja. Wykładowca każde z tych uczuć szczegółowo, z niuansami omawia,...

Paulina | 2015-01-07
Przeczytana: 2012 rok