Uczucia niekochane

Okładka książki Uczucia niekochane Krzysztof Grzywocz
Okładka książki Uczucia niekochane
Krzysztof Grzywocz Wydawnictwo: Salwator Cykl: Zeszyty Formacji Duchowej (tom 41) religia
religia
Zeszyty Formacji Duchowej (tom 41)
Salwator
2008-01-01
2008-01-01
chrześcijaństwo uczucia

Każdy doświadcza uczuć trudnych, nieprzyjemnych, takich których wolałoby się właśnie nie czuć. Gniew, zazdrość, wstyd, lęk, niechciany afekt... Jak się wobec nich odnaleźć, skoro wiadomo, że wypieranie i tłumienie jest bardzo niezdrowe? Jak obejść się z nimi w duchu miłości samego siebie? O tym mówi - poznałam wersję audio - ks. Krzysztof Grzywocz. Mądrze, głęboko humanistycznie, z wielką wrażliwością na piękno człowieka i świata literatury, sztuki, filmu. A także - z humorem.
Gorąco polecam!

Ta króciutka książeczka, może bardziej zeszyt, jest bombą pełną bardzo ważnych treści. Ksiądz Grzywocz mistrzowsko wyjaśnia czym są tzw. ,,uczucia niekochane", czy rzeczywiście są one z gruntu złe. Jak się można domyśleć - nie są, złe mogą być dopiero czyny z nich wynikające. Ale te uczucia niekochane - do których autor zalicza zazdrość, agresję, poczucie pustki i smutku, niespełnione zakochanie - mogą także być czymś, co nas rozwija, wpływa pozytywnie, sprawia że rozkwitamy nie tylko my, ale i ludzie wokół nas. Jak to zrobić? O tym już więcej mówi sam autor. Warto przeczytać i dowiedzieć się więcej o sobie i sferze uczuć, tak bardzo ludzkiej, a jednocześnie tak bardzo duchowej.

Ks. Grzywocz w mistrzowski, zabawny i profesjonalny sposób podchodzi do tematyki takich uczuć jak zazdrość czy gniew. Ten wspaniały kapłan który zaginął w Alpach jest również wspaniałym psychologiem i terapeutą. Pozycja obowiązkowa dla każdego! Polecam! :)

Po "Kierownictwo duchowe, a uczucia niekochane" sięgnęłam zaciekawiona jednocześnie tytułem publikacji jak i jej okładką.
Z treścią przekazu zapoznałam się dzięki wydaniu w formie audiobooka.
Jest to 6 konferencji autorstwa ks.Krzysztofa Grzywocza w jego wykonaniu.
Autor jest kierownikiem duchowym, teologiem duchowości i wykładowcą-
pochodzi z diecezji opolskiej.
W trakcie odsłuchiwania lektury, natrafiłam w Internecie na informację o jego zaginięciu w Alpach szwajcarskich w dniu 17 sierpnia 2017 roku.
Był miłośnikiem gór. Tamtego dnia wyszedł w góry po Mszy i już nie wrócił. Poszukiwania- ze strony Szwajcarii i Polski- jak dotąd nie przyniosły rezultatów. Ta wiadomość zmroziła moje serce!

Audiobook jest pięknym, mądrym, inteligentnym, a nawet błyskotliwym przekazem wiedzy o życiu duchowym i związanymi z nim różnego rodzaju uczuciami ( odcieniami, ich bogactwem) takimi jak wstyd, zazdrość, zakochanie, lęk, agresja. Wykładowca każde z tych uczuć szczegółowo, z niuansami omawia, wskazuje na jego wartość, pozytywne i negatywne aspekty, także w okoliczności życia człowieka. W nawiązaniu do relacji z ludżmi i z Bogiem. Ze znawstwem przedmiotu odwołuje się w swych przykładach do literatury, malarstwa i filmu. Stawia wiarygodne tezy, zadaje kreatywne pytania. Np. mówi, o tym, aby nie pytać jak się czujesz lecz co czujesz! Sugeruje słuchaczom sporządzenie listy przykładów tego, czego najbardziej się wstydzimy, w skali- przykładowo- 0 do 5. Na bazie zdolności do wstydu, który jest cechą ludzi dojrzałych.
Przejmująca jest ostatnia konferencja, w której Teolog rozprawia o doświadczeniach kruchości życia. Intymnie, w relacji do Boga i w pięknym odniesieniu do św. Edyty Stein.
W kontekście tego, co się jemu przydarzyło tam, w górach, jest ona (ta konferencja) dramatycznie wymowna!
Miłość- jak powiedział- ma swoje radosne i bolesne tajemnice. Z akcentem na bolesne w jego przypadku? - Niekoniecznie, niektórzy stawiają śmiałą hipotezę, że ks.Krzysztof...zmartwychwstał do życia wiecznego.
Audiobook jest perełką literatury religijnej. To nie jest taki sobie zwykły przekaz. Jego treść została nam podana w sposób swobodny, dowcipny, z poczuciem humoru- raz po raz słuchać salwy śmiechu słuchaczy- z wielokrotnymi powtórzeniami tekstu dla utrwalenia w pamięci zainteresowanych.
Wydaje mi się, że jeszcze dotąd słyszę jego przyjemny tembr głosu!

Z treścią przekazu zapoznałam się dzięki wydaniu w formie audiobooka.
Jest to 6 konferencji autorstwa ks.Krzysztofa Grzywocza w jego wykonaniu.
Autor jest kierownikiem duchowym, teologiem duchowości i wykładowcą-
pochodzi z diecezji opolskiej.
W trakcie...

Genialne! :)

Genialne! :)

Ksiądz Grzywocz jako malo, który kapłan potrafił wczuć się w człowieka, zrozumieć jego głębie... To co po sobie zostawił jest niezwykle cennym skarbem!

• Psychologia
  • Chcę kupić
  • Lubię!
  • Guidebooks

Dodaj cytat z książki Uczucia niekochane