Germinie Lacerteux
klasyka

Dając czytelnikom tę książkę, winniśmy z góry prosić ich o wybaczenie i uprzedzić, co w niej znajdą. Czytelnicy lubią powieści fałszywe - ta książka jest powieścią prawdziwą. Lubią książki z życia salonów - ta książka przychodzi z ulicy. Lubią błahe, frywolne utwory, pamiętniki kurtyzan, sekrety alkowy, erotyczne brudy, skandale odsłaniające się beztrosko na księgarskich witrynach - tu przeczytają o sprawach poważnych a czystych. Nie znajdą tu wygorsowanego wizerunku Rozkoszy - niniejsze studium jest klinicznym obrazem Miłości.
[fragment przedmowy]

źródło opisu: Państwowy Instytut Wydawniczy, 1961