Rozwiązana tajemnica Kolumba, syna Warneńczyka

2020-01-01
2020-01-01
Natalia Klimczak

Uwaga - książka jest dostępna w aplikacji iOS „książki” 😁
Rzadko tak wysoko oceniam ale czytało się to jakby ktoś zdradzał mi tajemnice świętego Graala :) Rozdział o Warneńczyku jest na końcu i aż do końca wszystkich wcześniejszych rozdziałów myślałam sobie że dotychczasowe informacje są baaardzo przekonujące, ale na pewno w historię o Warneńczyku nie uwierzę. Potem zaczęłam go czytać jako wisienka na torcie i przepadłam. Jeżeli użyte źródła są prawdziwe to wszystko wskazuje na to że Pan Rosa odwalił ogrom dobrej roboty

Uwaga - książka jest dostępna w aplikacji iOS „książki” 😁

Tytuł książki jest oczywiście chwytem marketingowym w stosunku do polskiego czytelnika, bo o samym Warneńczyku, jego pobycie na Maderze i spłodzeniu potomstwa poświęcono niecałe 40 stron, ale nie da się ukryć, że mamy do czynienia z niebywale ciekawą lekturą. Teza o tym, że Kolumb był synem Warneńczyka jest teorią dosyć znaną, jednak w Polsce jest ona raczej traktowana jako "foliarska", ale portugalski autor idzie w swoich rozważaniach jeszcze dalej. Jego zdaniem historia Kolumba jest jedną wielką historyczną mistyfikacją, a sam odkrywca świetnie odegrał rolę oszusta. Poza tytułową teorią, Manuel Rosa porusza w swojej pracy jeszcze wiele zagadnień. Według niego odkrycie Ameryki było intrygą zaplanowaną przez króla Portugalii Jana II, który wysłał Kolumba do Hiszpanii, aby ten odkrył Nowy Świat i oddalił hiszpańskie zagrożenie od portugalskich szlaków, a sam żeglarz doskonale zdawał sobie sprawę, że nie dopłynął do Indii i niczym aktor odgrywał rolę tumana, który nie wie gdzie się znajduje. Pewnie, z niektórymi teoriami być może trudno się zgodzić (na przykład Portugalczycy pływający do Ameryki dużo wcześniej niż oficjalnie ją odkryto),ale nie da się ukryć, że autor ma ogromną wiedzę na temat źródeł dotyczących Kolumba. Z tego też powodu dla polskiego czytelnika lektura książki może nieść pewne trudności. Manuel Rosa w dużej mierze skupia się na powiązaniach łączących portugalską szlachtę, nie brak również analiz lingwistycznych tekstów, podpisów, symboli znajdujących się na tekstach z epoki. Zastrzeżenia można także mieć do warstwy edytorskiej, bo w książce można znaleźć sporo niedociągnięć, chociażby hrabia Holandii raz jest nazywany Wilhelmem a raz Williamem, polski pisarz Leopold Kielanowski występuje także jako Leon itp. Pozycja ta wydaje się być interesującym dziełem dla wszystkich tych, którzy lubią sięgnąć po coś co obala kanoniczne spojrzenie na historię, a i polski wątek powinien pozytywnie wpłynąć na wyobraźnię czytelników, aczkolwiek do teorii autora należy podchodzić z dużą ostrożnością.

• Odkrycia geograficzne
  • Historia Polski