1815. Upadek Napoleona i Kongres Wiedeński

978-83-240-1480-4
Kongres Wiedeński, Napoleon
historia
Dorota_1988

Rok 1815. W tym czasie polityczny taniec Europy mógł przyprawić o zawrót głowy. Napoleon – do niedawna pogromca kontynentu – był w tym jednym tylko roku królem maleńkiej wysepki, budzącym grozę cesarzem potężnego narodu i nieszkodliwym wspomnieniem. Brytyjczycy rozgrywali swoje gierki z żelazną konsekwencją, nie wahając się przed sojuszem z niedawno pokonanym wrogiem. Austriacki kanclerz Metternich szpiegował wszystkich i wszystko, podczas gdy Talleyrand wszystkich i z wszystkimi zdradzał. Prusacy próbowali wykroić dla siebie jak najwięcej ziemi, a hegemonia Rosji była jedyną szansą Polaków na życie w niepodzielonym między zaborców kraju.
Niezwykłą energię tej epoki świetnie uchwycił Adam Zamoyski. Jego najnowsza książka „1815. Upadek Napoleona i Kongres Wiedeński” to niezwykłe osiągnięcie. Barwny język pozwolił autorowi pasjonująco i mądrze opisać działania wojskowe, dyplomatyczne zabiegi i obyczajowe skandale. Zamoyski nie traci przy tym nic ze swojej niezwykłej historycznej przenikliwości. Żaden inny autor nie umie wyjaśnić skomplikowanych rozgrywek politycznych wielkich mocarstw tak ciekawie i oryginalnie.
Tej książki nie da się odłożyć na bok.

Jurek | 2013-11-07
Przeczytana: 10 października 2013

Strasznie drobiazgowy, zajmujący się chyba wszystkimi możliwymi detalami opis końca epoki napoleońskiej oraz wszelakich dyplomatycznych machinacji towarzyszących tworzeniu nowego ładu w Europie - może być trudny do strawienia dla czytelników, którzy chcieliby zapamiętać komplet informacji zawartych w książce.
Z drugiej strony - książka pokazuje, że za tzw. "wielkimi wydarzeniami historycznymi" stoją ludzie, wraz z kompletem swoich indywidualnych cech - rozmaitych: dziwnych, śmiesznych, przeciętnych... I jak wiele ważnych, mających długotrwałe konsekwencje decyzji zależy od humoru, kaprysu czy chwilowego wpływu konkretnej osoby czy zdarzenia.
Sądzę że warto przeczytać, żeby zrozumieć, że powtarzane w szkole stwierdzenie "po pokonaniu Napoleona pod Waterloo, zwycięskie państwa na Kongresie Wiedeńskim ustaliły nowe granice i nowe zasady stosunków międzynarodowych w Europie" jest gigantycznym uproszczeniem. Rzeczywiście, w końcu "ustaliły", ale "po drodze" nieraz balansowały na...

Leehoo | 2017-08-27
Przeczytana: 2015 rok

Jeśli po rzetelną wiedzę historyczną, podaną z talentem i pasją - to do Adama Zamoyskiego! Od głębokich, przenikliwych i nowatorskich analiz , po dworskie plotki i skandale; wszystko w jednym w idealnych proporcjach. Dzieło idealne i niezmierzone...

Marcin Zielski | 2015-08-31

Genialny sposób narracji i przedstawiania wydarzeń i faktów powoduje, że jest to jedna z najlepszych książek jaką czytałem. Gorąco Polecam, Marcin Kozieł

DropSzczecin | 2017-10-03
Przeczytana: lipiec 2017