Ludzie średniowiecza

Tłumaczenie: Aneta Czupa
Wydawnictwo: WAM
Ces gens du Moyen Âge
historyczna

Uniwersytety, cystersi, Hanza, statuty Arte della Lana, Summa Tomasza z Akwinu czy katedra w Amiens - to nie całe średniowiecze. Jestem zmęczony słuchaniem tylko o rycerzach, feudalizmie, reformie gregoriańskiej i pańskich posiadłościach. Człowiek o którym mówię nie jest ani rycerzem, ani mnichem, ani biskupem, ani kimś „wielkim", ani tym bardziej mieszczaninem, kupcem, panem czy kimś...

Człowiek o którym mówię nie jest ani rycerzem, ani mnichem, ani biskupem, ani kimś „wielkim", ani tym bardziej mieszczaninem, kupcem, panem czy kimś wykształconym.
Starałem się prześledzić życie bardzo prostych ludzi, ich codzienne troski i przede wszystkim problemy materialne. Nawet jeśli spróbowałem wgłębić się w sferę ducha i duszy, nie czułem się tam najlepiej z powodu braku zmysłu metafizycznego.
Jestem przekonany, że „ludzie średniowiecza" to my.
Autor
Terenem badawczym historii jest rzeczywistość ludzka, człowiek w społeczeństwie. Wybitny historyk, archiwista, profesor Sorbony Robert Fossier dowodzi, że człowieka wieków średnich i współczesnego czytelnika różnią tylko szczegóły. Ta napisana z polotem monografia zainteresuje nie tylko historyków, ale wszystkich tych, którzy czytają książki dla przyjemności.

źródło opisu: WAM, 2009

scherzo | 2012-09-21

Autor spogląda na średniowiecze z dystansu, ogólnie opisując życie zewnętrzne i umysłowość ludności z ok. X-XIV w. Niektóre z jego opisów pasują także do innych epok, bowiem celem autora jest pokazanie niezmienności istoty człowieka, ale można w książce znaleźć też kilka szczegółów, głównie z terenów Francji.

Kamil | 2015-04-14

Autor przyjął ciekawą formę w swej książce, nie starając się opisywać powszechnie znanych obyczajów rycerskich, dworskich konwenansów, trubadurów, znanych postaci z kręgów władzy czy Kościoła. Główny nacisk położył na przedstawienie życia, sposobu myślenia i zachowania zwykłych ludzi, wykazując w konkluzji, że człowiek średniowieczny, wbrew utartym przesądom, wiele nie różnił się od współczesnego, a w niektórych kwestiach nawet go przewyższał. Fossier pisze o życiu prywatnym, wysiłkach jakie podejmowali ówcześni, wpływie pogody, chorób, stosunku do dzieci, zwierząt itp. Dla kogoś zainteresowanego źródłami sporą wadą książki będzie całkowity brak przypisów, jednakże autor tłumaczy się z tego to już na samym wstępie. Druga wada to zaledwie nikłe odniesienie do metafizyki i uczuć religijnych, ale również i to Fossier wyjaśnia, pisząc, że w takim kontekście źle się czuje i nie potrafiłby dobrze go opisać

Ewa | 2016-10-27
Przeczytana: 25 października 2016

Dużo ogólników i znaków zapytania, irytująco często powtarzane, że dane zagadnienie przekracza kompetencje autora. Plus za oryginalne podejście - świat widziany oczami przeciętnego człowieka.

citizen | 2016-08-30
Przeczytana: 30 sierpnia 2016