Wolność. Odwaga bycia sobą

Wydawnictwo: Nowy Horyzont
poradniki

Seria książek Osho zawiera wskazówki jak poradzić sobie z najważniejszymi problemami dotyczącymi każdego współczesnego człowieka, jego związków z innymi ludźmi oraz jak odpowiedzieć na odwieczne pytania: Kim jestem? i Jak żyć?. Wolność nie oznacza chaosu. Oznacza większą odpowiedzialność, tak wielką, że nikt nie musi się mieszać do twojego życia. Można cię zostawić w spokoju, rząd nie musi się do ciebie wtrącać, policja nie musi się do ciebie wtrącać, prawo nie ma z tobą nic wspólnego jesteś po prostu poza ich światem.

yggdrasil84 | 2015-04-17
Przeczytana: 17 kwietnia 2015

Jedna z lepszych książek Osho. Ale także sam główny temat poważny, gdyż - jak sam autor wspomina - to jego największa wartość. I obiektywnie prawdopodobnie również, jeśli można mówić w ogóle o obiektywności wartości. Wydaje mi się, że Wolność to inaczej ostateczna rzeczywistość - bezimienność, z jaką się rodzimy i do której niektórzy dochodzą drogą medytacji, odkrywając jedynie pustkę, która jako wieczność stanowi naszą podstawową, pierwotną i ostateczną rzeczywistość, jakkolwiek nasze uwarunkowane iluzjami ego by się sprzeciwiało, czego objawem jest lęk - który odpada jeśli zrozumiany.

Osho mówi o wolności ekonomicznej, politycznej, społecznej. Jednak żadna z nich nie jest prawdziwą wolnością, gdyż prawdziwa jedynie może być wolność duchowa, a więc wewnętrzna, a nie - jak powyższe - zewnętrzna, otrzymana. Za wolność wewnętrzną jesteśmy sami odpowiedzialni i jest możliwa zawsze i wszędzie. Autor wprowadza tutaj bardzo istotne rozróżnienie: wolność "od" oraz wolność...

Marcin | 2014-09-14
Przeczytana: 10 września 2014

Nauki Osho wywalają nasze schematyczne myślenie do góry nogami, ale jest to bardzo pozytywne przewartościowanie. Podobnie jak wszystkie inne spisane jego wykłady tak i ten o wolności to bardzo dobra lektura dla ludzi z otwartym umysłem. Polecam jeśli chcemy zastanowić się nad ważnymi rzeczami. Warto uszczknąć coś dla siebie z mądrości tego niebanalnego człowieka.

Aququ | 2017-01-05

Frazesy o bezmyślnym siedzeniu, jako najwyższym wymiarze wolności.

Początkowo zacząłem sobie na marginesach notować wszystkie sprzeczności i nielogiczności wykładu, ale szybko spostrzegłem, że musiałbym zamazać cala książkę. Myślę sobie, o co kaman? Sięgnąłem do informacji o Osho i wszystko stało sie jasne. Oto jego kredo: "To nie jest nauczanie. Dlatego mogę mówić, co chcę. Jeśli chodzi o swobodę mówienia, to jestem najbardziej wolnym człowiekiem. Tego samego dnia mogę sobie zaprzeczać setki razy. Ponieważ nie jest to wykład - nie musi być spójny." Wygodne? Jeszcze jak:) Dla Osho sprzeczności nie istnieją - tylko wzajemnie uzupełniające się punkty widzenia. Zdaje się, że również w praktyce życia nie unikał sprzeczności, a jego oświecenie i wolność były wspierane farmakologicznie i sześciocyfrowymi przelewami "wyznawców". Osho w istocie jest rozkapryszonym intelektualnym autsajderem i otwarcie to przyznaje. Odpycha od siebie rzeczywistość i znajduje w tym wolność.

Czy warto...

Marzena | 2015-04-20
Przeczytana: 16 kwietnia 2015

Chyba jedna z lepszych książek Osho. Dużo dających do myślenia przykładów z życia wziętych. Dobitnie pokazane kto jest odpowiedzialny za wolność. Jak ją uzyskać i też jak rozróżnić różne rodzaje wolności.
Zdecydowanie dla ludzi, którzy chcą wziąć na siebie tą odpowiedzialność i być wolni. :)

yellow90 | 2016-07-01
Przeczytana: 01 lipca 2016

Mam bardzo mieszane uczucia po przeczytaniu "Wolności". To chyba dobrze, zwłaszcza, że autorowi przyświeca idea: nie musisz myśleć tak jak ja, ale myśl.

Utopia - to słowo pierwsze przychodzi mi na myśl w kwestii filozofii głoszonych w książce. Zgadzam się z tym, że społeczeństwo może ograniczać rozwój jednostki, blokować kreatywność i rozsądne myślenie. Mieszkam w Polsce, kraju, w którym ludzie muszą żyć dla prawa, a prawo zamiast usprawniać ludzkie życie, jest tylko bezsensowną literą, która ze sprawiedliwością ma już niewiele wspólnego.
Osho pisze, że prawa społeczne, z początku mające na celu ułożyć stosunki społeczne i ogarnąć chaos z nimi związany, z biegiem czasu zdewoluowały się i stały własną karykaturą. Też uważam, że ludzkość potrzebuje jakichś zmian w funkcjonowaniu, ale Osho chyba trochę przesadza. Jego pomysł, że rodzina jest niepotrzebna, za bardzo kojarzy mi się z "Nowym wspaniałym światem" Huxleya.

Mimo wszystkich wad, jakie znalazłam w tej książce, uważam Osho za...

ConQuERor | 2015-05-30
Przeczytana: 30 maja 2015

Ksiązka w przystępny sposób przedstawia bardzo ciekawą wizję wolności. Osho pragnie by ludzie byli traktowani jednostkowo. Uważa że społeczeństwo to sztuczny negatywny twór, który zostanie unicestwiony tylko przez rozwój indywidualny. Według autora na miejscu społeczeństwa rozwinie się harmonijne współistnienie ludzi nie oparte na wzajemych zależnościach. Rozwijając się inspirujemy ludzi wokół nas, do tego by stawali się lepsi i żyli w zgodzie ze sobą. Osho wielki nascisk kładzie także na pojęcie buntu i religijności nie opartej na pojęciu boskości w jakijkolwiek formie. Książkę czyta się szybko i przyjemnie, a po lekturze w głowie do rozważenia pozostaje inny sposób na życie. Być może dla kogoś ten jedyny i ostateczny:)

Damian | 2017-01-15
Przeczytana: 13 stycznia 2017

Książka napisana bardzo prostym i przystępnym językiem. Idealna dla osób, które chcą poszerzać horyzonty myślowe poprzez czytanie filozofii ale boją się, że treść czytanego materiału będzie kompletnie nie do zrozumienia. Tutaj tego problemu nie ma. Z punktem widzenia i poglądami przedstawionymi w książce można się zgadzać bardziej lub mniej jednak nie zmienia to faktu, że treść jest napisana niezwykle "pokojowym" językiem. Kwestia wolności przedstawiona jest w bardzo oryginalny sposób , a czytając nie odnosi się wrażenia, że autor w jakikolwiek sposób "przymusza" nas do stania po jego stronie (jest to problemem niektórych z filozoficznych książek). Dużym plusem jest także to, że wiele z przedstawionych poglądów jest po chwili "podparta" historiami z życia, opowieściami, przykładami itd. Pomaga to lepiej zrozumieć i zwizualizować sobie o co chodzi.
Muszę także zauważyć to co zawsze mnie zadziwia w książkach tego typu. Mianowicie fascynuje mnie jak można napisać "oczywistą...

rozbojniczka | 2016-08-22

"oświecenie dla klasy średniej", dla głupich, płytkich ludzi, była w tej książce jedna bardzo dobra historia o Diogeniesie

Loveroom | 2010-09-08

warto

Dainc | 2015-06-23
Przeczytana: 23 czerwca 2015

Świetna książka, przydatna a i przyjemnie się czyta.