rozwińzwiń

Wolność. Odwaga bycia sobą

Okładka książki Wolność. Odwaga bycia sobą Osho
Okładka książki Wolność. Odwaga bycia sobą
Osho Wydawnictwo: Nowy Horyzont poradniki
206 str. 3 godz. 26 min.
Kategoria:
poradniki
Wydawnictwo:
Nowy Horyzont
Data wydania:
2009-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2009-01-01
Liczba stron:
206
Czas czytania
3 godz. 26 min.
Język:
polski
ISBN:
9788361883036
Średnia ocen

7,2 7,2 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,2 / 10
171 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
2532
744

Na półkach: ,

Słów o wolności jest wiele, zresztą tak jak jej oblicz. Wolności potrzebuje każdy z nas.
Osho podszedł do tematu w sposób, który nie raz budził mój bunt. Momentami czułam się karcona, a kiedy indziej przytłoczona podejściem przez niego do tematu przewodniego.
Gdyby było to moje pierwsze spotkanie z autorem to nie wiem czy nastąpiłoby kolejne, jakoś ta pozycja mnie do siebie nie przekonała. Znalazłam kilka ciekawych fragmentów, jednak całość oceniam na 4

Słów o wolności jest wiele, zresztą tak jak jej oblicz. Wolności potrzebuje każdy z nas.
Osho podszedł do tematu w sposób, który nie raz budził mój bunt. Momentami czułam się karcona, a kiedy indziej przytłoczona podejściem przez niego do tematu przewodniego.
Gdyby było to moje pierwsze spotkanie z autorem to nie wiem czy nastąpiłoby kolejne, jakoś ta pozycja mnie do siebie...

więcej Pokaż mimo to

avatar
2315
2315

Na półkach: , ,

Odwaga bycia sobą.

Hinduski mistrz duchowy i filozof Osho znany jest z poruszania (często w niekonwencjonalny sposób) tematyki ciała i ducha, której dogłębne rozważenie prowadzić ma do osiągnięcia przez nas stanu wewnętrznej równowagi. Tym razem przedmiotem rozważań hinduskiego mistrza jest wolność, którą pojmuje on w o wiele szerszy sposób, niż można się było spodziewać.

Czym jest wolność? Po pierwsze jest wolność do stanowienia o własnym ciele. Twoje ciało nie powinno być zniewolone, nie jest rzeczą i zasługuje na szacunek. Mimo coraz większej świadomości ludzkich praw także dziś tysiącom ludzi tej wolności fizycznej brakuje. Według OSHO ludzie powinni wyzwalać się też z „psychicznego niewolnictwa”, w jakie są wtłoczeni przez rodziców, społeczeństwo czy religię. Taką wolność można osiągnąć poprzez rozwój i zachęcanie ludzi do samodzielnego poszukiwania prawdy.

I wreszcie ostatni wymiar to wolność duchowa. To najwyższa i ostateczna wolność, która jest więcej niż byciem za lub przeciw czemuś. Jest wolnością po prostu, jest byciem sobą i życiem w zgodzie ze swoją wewnętrzną prawdą w każdym momencie. Jest czystą świadomością. Wolność nie oznacza także - tak z drugiej strony patrząc - chaosu. Oznacza większą odpowiedzialność, gdyż nikt nie ingeruje w Twoje życie. OSHO pozwala wybrać mądry sposób walki o swoją wolność, pokazuje, jak wyminąć przeszkody i trudności stojące jej na drodze i znaleźć odwagę, by być wiernym sobie.

Osho to hinduski filozof i mistrz duchowy, którego dzieła bywały w ostatnim czasie palone bez ostrzeżenia na stosie (to fakt - wystarczy przeszukać informacje o mających miejsce kilka lat temu wydarzeniach przed pewną polską plebanią)… Czy słusznie? Z całą pewnością NIE, każdej książce należy się bowiem SZACUNEK. Czy jednak do tej konkretnej warto sięgnąć? Jak najbardziej!

Na koniec słów kilka o wydaniu. Najnowsza seria Czarnej Owcy poświęcona Osho to cykl reedycji znanych już tytułów, wydanych w jednolitej szacie graficznej, która... zbytnio nie powala. Szkoda także, że książki w miękkiej okładce nie mają choćby skrzydełek. Co prawda ładnie to wszystko (zbiorczo) powinno wyglądać na półce, jednak czuć tu estetyczny niedosyt - i to pomimo postawienia w omawianej reedycji na prostotę, która zawsze jest w cenie...

Czarna Owca - dziękuję.

#wolność #odwagabyciasobą #osho #cosnapolce #dobraksiazka #czytamksiazki #bookstagram #bookstagrampolska #recommendedbooks #instabooks #instabookspoland

https://cosnapolce.blogspot.com/2023/06/wolnosc-odwaga-bycia-soba-osho.html

Odwaga bycia sobą.

Hinduski mistrz duchowy i filozof Osho znany jest z poruszania (często w niekonwencjonalny sposób) tematyki ciała i ducha, której dogłębne rozważenie prowadzić ma do osiągnięcia przez nas stanu wewnętrznej równowagi. Tym razem przedmiotem rozważań hinduskiego mistrza jest wolność, którą pojmuje on w o wiele szerszy sposób, niż można się było...

więcej Pokaż mimo to

avatar
620
620

Na półkach:

„A nawet jeśli kiedyś postanowisz źle, nie ma to znaczenia. Trzeba upaść wiele razy i podnieść się znowu. Takie jest życie. Trzeba popełniać błędy i uczyć się z nich, i każdą blokadę zamieniać w stopień”.

Gdzieś czytałam, że książki tego autora są bardzo specyficzne. I zgodzę się z tym. Przykładowo: tutaj jest tak wałkowany temat wolności, powtarzane są pewne zdania do znudzenia, aż w końcu człowiek to zrozumie, przyswoi i może zacznie w to wierzyć. Naprawdę momentami idzie się zmęczyć gdy czyta się o tym samym, bardzo specyficzne pióro ale dobrze się to czyta przez przystępny język.

„Osoba religijna jest po prostu religijna; nie jest ani hinduistą, ani muzułmaninem, ani chrześcijaninem, ani buddystą- nie ma takiej potrzeby. (…) Szczera, współczująca, kochająca, ludzka- tak ludzka, że niemal reprezentuje boskość w świecie”.

Jestem osobą niewierzącą i szczerze mówiąc momentami nie wierzyłam w to co tam czytam. Nie patyczkował się- może tak.

„Bóg, los, przeznaczenie- wszystko to należy do tej samej kategorii: zrzucania swojej odpowiedzialności na coś, co nie istnieje. Możesz być wolnym. Ale ceną jest przyjęcie pełnej odpowiedzialności”.

Jasne, że nie ze wszystkim się z nim zgadzam, niektóre tezy były dla mnie wręcz śmieszne. Ale fajnie jest poznać punkt widzenia innej osoby na daną sprawę. Zupełnie inny. Również daje dużo do myślenia, specyficzna była ta książka- ale czytało się fajnie.

Współpraca reklamowa.
*To jest moja prywatna opinia. Zachęcam do przeczytania i wyrobienia sobie własnej.

„A nawet jeśli kiedyś postanowisz źle, nie ma to znaczenia. Trzeba upaść wiele razy i podnieść się znowu. Takie jest życie. Trzeba popełniać błędy i uczyć się z nich, i każdą blokadę zamieniać w stopień”.

Gdzieś czytałam, że książki tego autora są bardzo specyficzne. I zgodzę się z tym. Przykładowo: tutaj jest tak wałkowany temat wolności, powtarzane są pewne zdania do...

więcej Pokaż mimo to

avatar
2659
2653

Na półkach:

„Doświadczenie bycia tylko świadkiem jest doświadczeniem całkowitej wolności, ale to jest zjawisko wewnętrzne.”

Partia materiału inspirowała do ciekawych przemyśleń. Nie ze wszystkim zgadzałam się z Osho, niektóre tezy i uzasadnienia nie przekonały, ale niewątpliwie warto było odbyć intelektualną podróż. Pojęcie wolności można różnie interpretować i definiować, z perspektywy fizyczności, psychologii i duchowości. I właśnie na ostatnim elemencie koncentrował się autor esejów. Przekonywał, że wolność nie zależy od rzeczy lub robienia czegoś, a wynika z niewybierającej świadomości, wolności bycia sobą, ostatecznego doświadczenia życia, akceptacji odpowiedzialności bycia sobą, równowagi między biegunowymi przeciwieństwami, spełnienia poprzez urzeczywistnienie potencjału, rozkwitania do granic swoich możliwości.

https://bookendorfina.blogspot.com/2023/04/wolnosc-odwaga-bycia-soba.html

„Doświadczenie bycia tylko świadkiem jest doświadczeniem całkowitej wolności, ale to jest zjawisko wewnętrzne.”

Partia materiału inspirowała do ciekawych przemyśleń. Nie ze wszystkim zgadzałam się z Osho, niektóre tezy i uzasadnienia nie przekonały, ale niewątpliwie warto było odbyć intelektualną podróż. Pojęcie wolności można różnie interpretować i definiować, z...

więcej Pokaż mimo to

avatar
86
10

Na półkach:

To pierwsza książka/spisany wykład Osho, którą czytałam. Już w połowie chciałam ją odłożyć na półkę, ale postanowiłam dotrwać do końca. Było warto, bo czyjś punkt widzenia zawsze jest interesujący, ale teraz mogę go ocenić. Całość liczy sobie około 170. stron, które spokojnie mogłyby zostać skrócone do 30. Liczne, bezsensowne metafory, niezliczone powtórzenia i hipokryzja. Pamiętajcie wszyscy jesteśmy wolni, ale Osho ma swoje miejsce parkingowe! Nie daj Boże ktoś na nim stanie, a jego samochód zostanie zgrabnie "przesunięty". Ale cofnij, właśnie nie jesteśmy wolni, bo według autora, tak naprawdę tylko on osiągnął wolność absolutną. My jesteśmy tylko niewolnikami, zabitymi w kajdany i łańcuchy. Wszyscy jesteśmy głupcami i wszyscy źle żyjemy. Wydaje mi się, że ta książka zostawia po sobie więcej szkód niż pożytku. Rzadko wystawiam 1. chyba, że uważam coś za szkodliwe. W tym przypadku tak jest.

To pierwsza książka/spisany wykład Osho, którą czytałam. Już w połowie chciałam ją odłożyć na półkę, ale postanowiłam dotrwać do końca. Było warto, bo czyjś punkt widzenia zawsze jest interesujący, ale teraz mogę go ocenić. Całość liczy sobie około 170. stron, które spokojnie mogłyby zostać skrócone do 30. Liczne, bezsensowne metafory, niezliczone powtórzenia i hipokryzja....

więcej Pokaż mimo to

avatar
147
114

Na półkach:

Lubię Osho, chociaż nie zgadzam się z niektórymi jego poglądami. W tej książce porusza on temat wolności "od" i "do". Tłumaczy proces wychowania dzieci, brania odpowiedzialności na siebie oraz religii.

Lubię Osho, chociaż nie zgadzam się z niektórymi jego poglądami. W tej książce porusza on temat wolności "od" i "do". Tłumaczy proces wychowania dzieci, brania odpowiedzialności na siebie oraz religii.

Pokaż mimo to

avatar
218
206

Na półkach: , ,

Książki OSHO dają do myślenia i ta również. Nie czyta się jej szybko, bo trzeba się zatrzymać, przemyśleć co się przeczytało.
Na tytułową wolność bardzo otwiera oczy i faktycznie po przetrawieniu tego co się przeczytało nie sposób się nie zgodzić z autorem.

Książki OSHO dają do myślenia i ta również. Nie czyta się jej szybko, bo trzeba się zatrzymać, przemyśleć co się przeczytało.
Na tytułową wolność bardzo otwiera oczy i faktycznie po przetrawieniu tego co się przeczytało nie sposób się nie zgodzić z autorem.

Pokaż mimo to

avatar
92
84

Na półkach: , , ,

" Wolność nie przychodzi w częściach ani też niewola nie odchodzi w częściach. Czy widziałeś, co się dzieje, kiedy do ciemnego pokoju wchodzi światło? Czy ciemność wychodzi częściami - mała część, potem kolejna część, ustawiają się w kolejce przy wychodzeniu z pokoju? Czy światło wchodzi częściami - mało światła, potem więcej i jeszcze więcej? Nie, w chwili, kiedy wnosisz światło, nie ma ciemności."

W tej książce jest mnóstwo mądrych cytatów, które poszerzają nasze zrozumienie czym jest wolność, jak żyć by być wolnym, od ego, od religii, polityki czy innych związków, które w gruncie rzeczy są naszym zniewoleniem.
Jest to pozycja według mnie obowiązkowa dla kogoś, kto poszukuje prawdziwej wolności, pozbycia się egotycznego umysłu. Jednak nie będzie ona dla każdego dobra, gdyż trzeba do niej dojrzeć. Bardzo szybko się ją czyta i jest przystępnie napisana. Często powtarzają się pewne zdania i stwierdzenia co jakby bardziej uzmysławia nam jak tę poszukiwaną wolność uzyskać.

" Wolność nie przychodzi w częściach ani też niewola nie odchodzi w częściach. Czy widziałeś, co się dzieje, kiedy do ciemnego pokoju wchodzi światło? Czy ciemność wychodzi częściami - mała część, potem kolejna część, ustawiają się w kolejce przy wychodzeniu z pokoju? Czy światło wchodzi częściami - mało światła, potem więcej i jeszcze więcej? Nie, w chwili, kiedy wnosisz...

więcej Pokaż mimo to

avatar
17
5

Na półkach:

Książką której pewne osoby najwidoczniej nie zrozumiały. Do niej trzeba dorosnąć, by miec głębsze zrozumienie o czym pisze autor.
No ale zwykły hipster z korpo, który kupi te refleksje - nie uzna ich za inspirację, bo będą dla niego wtórną papką, bez osobistej immersji w ciszę umysłu, która była mocą Osho. Kto zna jego historię naprawdę dobrze i wie kim był oraz może ważniejsze kim NIE był - może z tej książki czerpać.
Dla mnie świetna pozycja.

Książką której pewne osoby najwidoczniej nie zrozumiały. Do niej trzeba dorosnąć, by miec głębsze zrozumienie o czym pisze autor.
No ale zwykły hipster z korpo, który kupi te refleksje - nie uzna ich za inspirację, bo będą dla niego wtórną papką, bez osobistej immersji w ciszę umysłu, która była mocą Osho. Kto zna jego historię naprawdę dobrze i wie kim był oraz może...

więcej Pokaż mimo to

avatar
468
246

Na półkach: ,

Do Pana Osho trzeba mieć cierpliwość i pewne obeznanie z jego stylem. Ta książka na pewno nie jest dobrym wyborem na pierwsze spotkanie z mistrzem duchowym. Plusami są wymęczenie tematu, wbicie do głowy czytelnika czym ta wolność jest, wiele anegdotek i przystępny język. Minusami wymęczenie tematu (naprawdę można się zmęczyć). Osobiście, pana Osho lubię, przede wszystkim dlatego, że on nie narzuca, a proponuje. Czerpie wiedzę z filozofii, wielu religii, własnego doświadczenia. Zatrzymuje nas i zjeżdża z nami do parteru. Zmusza do szukania odpowiedzi na bardzo podstawowe pytania. Jako wolność rozumie wolność duchową, która jest trzecim i ostatnim wymiarem. Tak naprawdę sami się zniewalamy, a szukając wolności, popadamy ze skrajności w skrajność.

„Żeby być wolnym, najpierw trzeba ustalić, kim się jest. Już na pewno będziemy czuli się wolniejsi, gdy zrezygnujemy z tego, kim nie jesteśmy”.

Trzy przemiany Nietzsche - wielbłąd "powinieneś", lew "chcę", dziecko "tak".

SPIS:
1. Trzy wymiary wolności
2. ZROZUMIENIE ŹRÓDEŁ ZNIEWOLENIA
Społeczeństwo a wolność jednostki
Problem Boga
Idea losu i przeznaczenia
Strach przed lataniem
3. DROGI DO WOLNOŚCI
Wielbłąd, lew, dziecko
Od miłości do kochania
Od reakcji do działania
Bunt nie rewolucja
4. PRZESZKODY I SZCZEBLE
Odpowiedzi na pytania

Do Pana Osho trzeba mieć cierpliwość i pewne obeznanie z jego stylem. Ta książka na pewno nie jest dobrym wyborem na pierwsze spotkanie z mistrzem duchowym. Plusami są wymęczenie tematu, wbicie do głowy czytelnika czym ta wolność jest, wiele anegdotek i przystępny język. Minusami wymęczenie tematu (naprawdę można się zmęczyć). Osobiście, pana Osho lubię, przede wszystkim...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    260
  • Przeczytane
    232
  • Posiadam
    61
  • Ulubione
    14
  • Teraz czytam
    5
  • 2015
    3
  • Ezoteryka i okolice
    2
  • OSHO
    2
  • Psychologia
    2
  • Rozwój
    2

Cytaty

Więcej
Osho Wolność. Odwaga bycia sobą Zobacz więcej
Osho Wolność. Odwaga bycia sobą Zobacz więcej
Osho Wolność. Odwaga bycia sobą Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także