83-06-01448-0

Wśród antenatów Truchanowskiego widziano najczęściej Poego, Meyrinka, Micińskiego. Później Kafkę i Schulca, choć tu, mimo pewnych podobieństw, znajdziemy chyba równie wiele różnic. [...] Jak pisał Józef Czechowicz: "Truchanowski planuje swe dzieła w wielkich płaszczyznach, gdzie wszystko jest i nie jest akcentem, puentą, gdzie setki stron przekładają się jedna na drugą ahierarchicznie." Bardzo to chyba celna analiza tej twórczości, zwanej niekiedy wizjonerską, deformatorską czy nawet: "twórczością z czawartego wymiaru". [...] Pisano najczęściej o wieloznacznosci i deformacji stwarzanych przez niego swiatów. Niektórzy widzieli więcej. To, że Truchanowski protestuje w swych dziełach przeciwko totalitaryzmowi, walczy o duchową wolność człowieka, występuje zawsze w imię ludzkiej moralności. Zwracano też uwagę na inne cechy jego prozy: chłodny, precycyjny styl, umięjętność wychwytywania straszliwej egzotyki zwykłości i codzienności.

Niniejsze wydanie jest wznowieniem powieści Totenhorn, która ukazała się w 1979 roku, uzupełnionym o drugą część.

źródło opisu: Państwowy Instytut Wydawniczy, 1987

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Gapcio | 2014-11-13

Lekturę "Totenhornu" rozpoczynałem, nie wiedząc o powieści zgoła nic i Wam polecam taki sam zabieg.
A skoro spuściliście moją sugestię razem z wodą i czymś jeszcze, proszę bardzo: oto na zapomnianą stację kolejową u podnóża gór wjeżdża zasapany pociąg; wysiada z niego człowiek młody i tajemniczy, który wkrótce również będzie zasapany, a to dlatego, że podejmie wędrówkę przez rozległe pustkowie, by dotrzeć do legendarnego, odseparowanego od reszty osad ludzkich miasta Totenhorn, miasta-skały, miasta-katedry, miasta-zagadki, miasta-nie-miasta.
Więcej na temat fabuły nie zdradzę, ale to nic, bo też nie fabuła jest tu najważniejsza. Truchanowski rychło zagłębia się bowiem w rozważania natury teologicznej i etycznej, oddaje hołd Platonowi, pozdrawia manichejczyków, a wszystko to zanurzone jest w niesamowitej mgiełce, która rozmazuje kontury i mnoży znaczenia.
Liczba zagadnień, o które usiłuje zahaczyć Truchanowski, jest zresztą imponująca, wręcz bezprecedensowa; obejmuje ona wszystkie...

| 2014-01-15

Kilka dni łażę przez tą książkę jak zadżumiona. A już tak grzecznie sobie siedziałam pod mułem codzienności. Zaznaczyłam w ocenie wszystkie gwiazdki,ale lokuję ją poza skalą i na osobnej półce.
Piekło,bóg,człowiek,ludzkość. Wiele książek na ten temat przemieliłam,ale jak to się stało,że dopiero teraz wzięłam do czytania Totenhorn? Żebym mogła mieć porównanie?czy też po to, bym znowu się miotała niczym wybudzona mucha na wiosnę.
Moje próby opisania choćby z grubsza jej treści kończyły się tylko na darciu i gnieceniu papieru. Niby wiem co i jak,ale gdy przelewam to na papier-wychodzą nieadekwatne,beztalenckie gnioty. Pominę więc to,bo może znajdzie się kiedyś czytelnik,który z łatwością temu sprosta,chyba,że tylko na mnie ona tak zadziałała powodując w trakcie czytania jakieś dziwne drżenie komórek ciała,które ,niczym uran Lerchego,miały zamiar wchodzić w fazę zmiany swojej struktury. Że o bezustannym niepokoju i napięciu nie wspomnę.
Zakończenie piorunujące. Dopiero po paru...

oceuce | 2017-08-02
Przeczytana: lipiec 2017

Bardzo skomplikowana sprawa z tym "Totenhornem" Książka ta (a w zasadzie jej pierwsze wydanie), jak się okazało, składa się z dwóch części, przy czym o tej drugiej ciężko zdobyć jakieś informacje, a jeszcze ciężej chyba ją dorwać... Gdy zaczynałam "Totenhorn" nie wiedziałam o istnieniu dalszego ciągu, więc teraz mogę odnieść się jedynie do swoich wrażeń po połowie lektury. Szkoda 😕
Na Truchanowskiemu trafiłam dzięki lekturze znakomitego "Powrotu" Wojciecha Guni. Tak jak u niego, tak i tu dominuje mroczna atmosfera pełna niepokoju i poczucie samotności jednostki wobec świata. Nieco mniej w "Totenhornie" grozy, za to mnóstwo symboliki i rozważań filozoficznych, których częstym tematem jest Szatan i wszelakie zło. Akcja jest dość prosta- oto główny bohater przybywa do Totenhornu- tajemniczego miasta pośrodku bagien, by w spokoju pracować nad swoim wynalazkiem. Miejsce to i jego mieszkańcy okazują się jednak bardzo specyficzni i Jerzy Lerche szybko zaczyna żałować swojej decyzji....

Barbara Klimek | 2016-01-07
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 17 stycznia 2016

Symbol symbolem symbol pogania :)

Victoryette | 2017-10-18
Grzegorz | 2017-02-05