Wielka Trwoga. Polska 1944 – 1947. Ludowa reakcja na kryzys

Okładka książki Wielka Trwoga. Polska 1944 – 1947. Ludowa reakcja na kryzys
Marcin Zaremba Wydawnictwo: Znak historia
700 str. 11 godz. 40 min.
Kategoria:
historia
Wydawnictwo:
Znak
Data wydania:
2012-05-14
Data 1. wyd. pol.:
2012-05-14
Liczba stron:
700
Czas czytania
11 godz. 40 min.
Język:
polski
ISBN:
978-83-240-2246-5
Tagi:
literatura polska II wojna światowa społeczeństwo Polacy
Inne
Średnia ocen

                7,4 7,4 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Pomocnik Historyczny „Trzecia Rzesza 1933-1945” Jarosław Centek, Jerzy Holzer, Jerzy Kochanowski, Adam Kożuchowski, Piotr Madajczyk, Jan M. Piskorski, Krzysztof Ruchniewicz, Jan Skórzyński, Anna Wolff-Powęska, Marcin Zaremba, Andrzej Żbikowski, Stanisław Żerko
Ocena 8,5
Pomocnik Histo... Jarosław Centek, Je...
Okładka książki Teksty Drugie 6/2016: Polska pamięć Agata Bielik-Robson, Stefan Chwin, Przemysław Czapliński, Joanna Kurczewska, Jacek Leociak, Marek Zaleski, Marcin Zaremba, praca zbiorowa
Ocena 0,0
Teksty Drugie ... Agata Bielik-Robson...
Okładka książki Academia. Magazyn Polskiej Akademii Nauk nr 2 (38)/2014 Ewa Brojer, Przemysław Dereń, Jacek Hołówka, Arkadiusz Kosmala, Michał Krobicki, Marcin Machalski, Joanna Pijanowska, Agnieszka Popiel, Wiesław Stręk, Jan Strelau, Włodzimierz Strupiński, Piotr Trzonkowski, Marcin Zaremba, Bogdan Zawadzki, Maciej Żylicz, redakcja pisma Academia
Ocena 6,0
Academia. Maga... Ewa Brojer, Przemys...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,4 / 10
211 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
508
11

Na półkach:

Pierwsze lata Polski Ludowej to ciągle okres, który nie tylko w zbiorowej, potocznej świadomości, ale także refleksji roszczącej sobie pretensje do miana naukowej, pełen jest stereotypów, uproszczeń i mitów. "Wielka Trwoga" Marcina Zaremby jest dla tej tematyki pracą przełomową, i, przekonany jestem, stanie się pracą klasyczną zarówno dla swego zakresu badań, jak też dla historycznych i socjologicznych rozważań nad okresami wieloaspektowego chaosu.
Marcin Zaremba kreśli sugestywny obraz Polski, w której nic nie było proste, a najzwyklejsze czynności wiązały się z lękiem i stresem. Obok "wielkiego" strachu, związanego z niepewnością polityczną, perspektywą III wojny światowej, zagrożeniem ze strony rozpowszechnionego w tym czasie bandytyzmu oraz ekscesów żołnierzy sowieckich, była trwoga "mała" - obawa przed dokwaterowaniem lokatora, zwyżką cen, głodem. Ich wypadkową były zaś zachowania irracjonalne, wybuchy paniki, których najdobitniejszym przejawem stały się antysemickie pogromy.
Spotkać się można z opiniami, że książka ta wpisuje się w nurt refleksji, którą reprezentuje Jan Tomasz Gross. W istocie, "Wielka Trwoga" częstokroć z nim polemizuje, ale też nie deprecjonuje, co jest jej zaletą, gdyż najczęściej krytykują autora "Sąsiadów" ci, którzy go nie czytali, czytać nie zamierzają i są z tego dumni. Niemniej, obraz powojennych Polaków nie jest tym obrazem, jaki przedstawia Gross.
Książka nie udziela łatwych i jasnych odpowiedzi. Autor bardziej analizuje, niż ocenia, bardziej stawia pytania, niż odpowiada. Nie lekceważy żadnej przesłanki, opierając się na bogatej podstawie źródłowej i literaturze przedmiotu. Podziemie antykomunistyczne nie jest w jego oczach zbiorem bohaterów bez zmazy i skazy, Żydzi nie są antykomunistami, a Polacy narodem, który bohatersko, z dumą stawia czoła rządom z sowieckiego nadania. Ile ludzi, tyle przypadków - zdaje się mówić Zaremba, wskazując, że nic nie jest czarno-białe, zwłaszcza w momentach przełomowych.
Książka wybitna, polecić ją można każdemu zainteresowanemu nie tylko historią, ale także przyczynami dzisiejszych wyobrażeń o przeszłości. Powinni do niej sięgnąć także ci, którzy wierzą w zero-jedynkową wizję dziejów Polski. Jeśli mają otwarte głowy - przekona ich.

Pierwsze lata Polski Ludowej to ciągle okres, który nie tylko w zbiorowej, potocznej świadomości, ale także refleksji roszczącej sobie pretensje do miana naukowej, pełen jest stereotypów, uproszczeń i mitów. "Wielka Trwoga" Marcina Zaremby jest dla tej tematyki pracą przełomową, i, przekonany jestem, stanie się pracą klasyczną zarówno dla swego zakresu badań, jak też dla...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    745
  • Przeczytane
    263
  • Posiadam
    122
  • Historia
    27
  • Teraz czytam
    18
  • Chcę w prezencie
    15
  • Ulubione
    9
  • Historia Polski
    7
  • Literatura faktu
    5
  • 2018
    4

Cytaty

Więcej
Marcin Zaremba Wielka Trwoga. Polska 1944 – 1947. Ludowa reakcja na kryzys Zobacz więcej
Więcej

Video

Video

Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne