Iza Anoreczka

Cykl: Iza (tom 1)
Wydawnictwo: Akapit Press
moda, anorekska, modeling
Ag2S

Książka o dobrej dziewczynie, która zrobiła wiele, by zapracować sobie na etykietkę "wredniary". Jest nielubiana w liceum, do którego chodzi wraz z grupą uczniów jeszcze z klasy gimnazjalnej. Uparta, ambitna, marzy o zrobieniu kariery w świecie mody. Ma ku temu predyspozycje, ponieważ jest wysoka, bardzo szczupła i ładna. Jej ambicje podsyca matka, w sukcesie córki upatrująca szansę i dla siebie. Iza poznaje świat bezwzględnego biznesu. Poznaje, czym jest praca ponad siły, dyscyplina w zachowaniu ostrej diety, czym umiejętność godzenia się na niechciane zaloty mężczyzn, dyktujących warunki w świecie blichtru i reklamy. Mieszka w komfortowych warunkach, przez jeden tydzień z matką, przez z drugi z ojcem i jego drugą żoną. Zdarzają się sytuacje, kiedy budzi się w nocy i nie wie, gdzie jest. Kreowana na gwiazdę, odsuwana od rówieśników, zarabiająca pieniądze, nawet się nie zorientowała, kiedy stała się manekinem. Iza, zwana w klasie Anoreczką, zaczyna pisać tradycyjny dziennik w chwili, kiedy nie radzi sobie ani z emocjami, ani z natłokiem obowiązków.

kasiamaja | 2012-01-22
Przeczytana: 22 stycznia 2012

Bardzo dobra książka. Najbardziej podobał mi się koniec, gdy Iza zrozumiała co jest najważniejsze w życiu.

Marianna | 2016-05-09
Przeczytana: 2016 rok

Polecam nastolatkom marzącym o karierze modelki, ku przestrodze. Blaski i cenie bezwzględnego biznesu, jakim jest modeling. Książka pokazuje też do czego mogą doprowadzić wygórowane ambicje rodziców. Na szczęście koniec jest optymistyczny i to podnosi na duchu. Marta Fox to moim zdaniem jedna z lepszych autorek powieści młodzieżowych. Warto ją znać i czytać.

Katarina | 2013-06-20
Przeczytana: czerwiec 2013

"Iza Anoreczka" jest moją pierwszą książką Marty Fox. Spodziewałam się drastycznych momentów z życia anorektyczki. I ku mojemu zdziwieniu ta książka nie miała tego w sobie.

Napisana została w formie dziennika,w którym Iza opowiada z czym musi się zmagać (rodzice,szkoła,brutalność modelingu),jakie ma problemy oraz jaki świat ją otacza. Książka jak najbardziej godna polecenia wszystkim nastolatkom,a także już ciut starszym czytelniczkom ;)

emmato | 2014-04-16
Przeczytana: 15 kwietnia 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Iza przez kolega zartobliwie nazwana Anoreczka przez wzglad na swoj wyglad. Iza jest poczatkujaca mloda modelka. Pragnieobnizyc swoje BMI i dojsc do rozmiaru holubionego przez modelki. W pewnym momencie jednak jej cialo przestaje sie jej samej podobac. Iza zyskuje przyjaciol, a moze i zakocha sie. Fajna pozycja.

Ellmaris | 2016-06-03
Na półkach: Z biblioteki, 2016, Przeczytane
Przeczytana: 03 czerwca 2016

Czasami w życiu coś wydaje się ważne i wielkiej wagi. Wobec czego poświęcamy temu czemuś całą swoją uwagę, wszystkie działania i wszystkie myśli.
Entuzjazm ma to do siebie, że nie trwa długo; ale nauka na błędach to nic złego.
Książka na najwyżej dwa dni, napisana prostym i naturalnym językiem, w formie pamiętnika. To nie arcydzieło psychologiczne, ale opowieść o problemach, jakie każdy może mieć, o kompleksach i chorej ambicji. Na szczęście to nie jest tak, że żadnego problemu nie da się rozwiązać.

Maggie_Rose Black | 2011-09-17
Przeczytana: 17 września 2011

"Iza Anoreczka" to moje pierwsze spotkanie z twórczością Marty Fox i pewnie nie ostatnie. Opisuje co może się stać kiedy wpadniemy w sidła modelingu i wygórowanych ambicji rodziców. Wiadomo, rodzice chcą dla dzieci dobrze, ale jeśli to szkodzi im to powinni zwrócić na to uwagę, a nie jeszcze bardziej szkodzić i dołować, tak jak to było w przypadku matki Izy. Książka krótka i lekka, ale bardzo mi się podobała. Polecam.

hahahayybicz | 2015-02-10

Świetna książka, którą czytałam wielokrotnie. Pewnego czasu Marta Fox była moją ulubioną pisarką. Gorąco polecam, jest bardzo przyjemna do poczytania, krótka.

adorable | 2011-07-06
Na półkach: Przeczytane, Rok 2011
Przeczytana: 06 lipca 2011

Książkę czyta się bardzo szybko i dość przyjemnie, bo jest krótka i napisana przystępnym, łatwym językiem. Szkoda tylko, że wątki nie są za bardzo rozwinięte. Wtedy moja ocena byłaby na pewno wyższa, ponieważ lubię książki Marty Fox.
Książka jest idealna na zimny wieczór - wystarczy usiąść pod kocykiem z kubkiem herbaty lub gorącej czekolady, a do ręki wziąć "Izę Anoreczkę". :-)

Paulina | 2010-08-04

Przeczytanie tej książki jest cenną lekcją dla nastolatek,które nie potrafią znaleźć sobie miejsca w otaczającej je rzeczywistości. Ukazuje plusy i minusy świata showbiznesu oraz dążenia do bycia rozpoznawalnym i lubianym za wszelką cenę.