O sobie i innych

Wydawnictwo: The Facto
6 (7 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
Tomasz

Jeden z najbardziej nietuzinkowych polskich polityków szczerze opowiada o swych działaniach w opozycji antykomunistycznej, pierwszej Solidarności, podziemiu, a w końcu parlamencie niepodległej RP. Te wspomnienia uzupełnione są "Alfabetem" - krwistymi, przenikliwymi, a niekiedy ostrymi portretami osób z którymi Bugaj zetknął się podczas wieloletniej kariery politycznej. W tych charakterystykach Bugaj demonstruje cechy z których zawsze był dobrze znany: odwagę cywilną, bezkompromisowość i niezależność sądów. Włodzimierz Cimoszewicz, Leszek Miller czy Tomasz Nałęcz nie będą tą książką zachwyceni.

źródło opisu: Wydawnictwo The Facto, 2010

źródło okładki: http://www.thefacto.pl/

Emil | 2016-02-13
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2016
Przeczytana: 13 lutego 2016

1.Książka Ryszarda Bugaja po lekturze pozostawia tyleż optymizmu, co zwątpienia. Nadzieją napełnia fakt, że są w polskiej polityce ludzi, którzy pozostają przyzwoici, nie dają się zanurzyć w szambie kunktatorstwa, tego co Ryszard Bugaj nazywa dowcipnym, ironicznym eufemizmem "elastycznością".

2.Jednostkowe świadectwa zawsze powinny być traktowane jako jednostkowe - nawet w przypadku ludzi, którzy czynami dowiedli swojej uczciwości. Więc ta książka to dla mnie kolejny opis dużej części przemian na scenie polskiej polityki drugiej połowy XX wieku. Myślę, że są to niesłychanie cenne lekcje dla człowieka w moim wieku, który obserwuje scenę polityczną z pewnym niezrozumieniem - książki dotyczące drugiej poł. XX w., a w szczególności lata '90 pokazują drogę, jaką przeszła polska polityka i z czego wynika jej obecny kształt. Jest to wartościowa lektura także dla tych, którzy uznają, że polityki nie można zostawić na żer "elastyczności" zawodowych polityków, dla których ta rola to...

Andrzej | 2015-07-29
Przeczytana: 29 lipca 2015

W połowie życiorys w połowie afabet... Bugaj pisze jak zwykle zajmująco, dowcipnie niekiedy kokieteryjnie. Posługując się narracją z drugiej części książki, można by go scharakteryzować nastepująco: sprawny w roli komentatora i politycznego eseisty, słaby jako polityk. Imponuje pryncypialnością a zarazem dystansem do siebie. Równocześnie rozczarowuje jako polityk. Nieskuteczny. Ale przecież można postawić odwrotną tezę. Jak bardzo brudna jest polityka i to nie tylko polska, jak dziecinni są wyborcy, że populista będzie się zawsze cieszył wiekszą popularnością i zaufaniem? Że ktoś taki jak autor omawianej książki, brzydząc się demagogią nie ma szans by dostać się do sejmu i reformować kraj? Te dwie tezy walczą w mojej ocenie o palmę pierszeństwa i sam do końca nie wiem, która jest słuszna.