Modlitwy Hildegardy z Bingen

6 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Gebete der Hildengand von Bingen
religia
A--

Modlitwy Hildegardy z Bingen to skarbnica tekstów niemieckiej średniowiecznej mistyczki. Hildegarda zaskakuje nas za każdym razem, gdy odkrywamy jej wiedzę medyczną, wiedzę ziołoleczniczą, twórczość muzyczną, a także te nieznane tak do końca przemyślenia teologiczne i filozoficzne wizje. A te właśnie poszczególne fragmenty jej działalności pisarskiej oglądane pod kątem modlitw, których właściwie nam nie pozostawiła, doskonale oddają jej wrażliwość na człowieka w odniesieniu do Boga.
Warto poznać pisma Hildegardy w formie tych właśnie modlitw i starać się rozumieć bogactwo treści życia wewnętrznego średniowiecznej mniszki. Głębia jej duchowości od prawie tysiąca lat fascynuje świat chrześcijański. Dajmy się także i my ponieść jej wizjom.

Niniejszy zbiór modlitw to mały wycinek jej twórczości, zawartej w jej pismach. Znajdziemy tutaj kilkadziesiąt tekstów Hildegardy odnoszących się do Kościoła, do Stworzenia, Maryi, mówiące także o opuszczeniu i zwątpieniu, skrusze, Bożym miłosierdziu. Książka uniwersalna, książka dla każdego.
Modlitwy ilustrowane są licznymi miniaturami Hildegardy pochodzącymi z Kodeksu Rupertsberger dzięki uprzejmości Opactwa Sióstr Benedyktynek w Eibingen nad Renem.

Ze wstępu

W rozmowie z Bogiem człowiek w sposób najgłębszy i całkowicie niezamaskowany pokazuje swoją twarz. Tutaj jest całkowicie sobą i widzi, kim naprawdę jest. Dlatego też zawsze szukamy modlitw świętych. W nich odsłania się ich prawdziwe oblicze, w nich objawia się nam ich serce.
Modlitwy świętych mogą być pomocne dla często oniemiałych ludzi naszych czasów. Zachęcają nas do przezwyciężania wciąż na nowo odczuwanej niewyrażalności naszego serca i mogą nam pokazać, w którym miejscu jesteśmy na drodze do celu naszego pielgrzymowania.
Z trylogii wielkich wizjonerskich dzieł Hildegardy: Liber vitae meritorum, Liber divinorum operum, Scivias, których tematem jest Bóg, Człowiek i Kosmos autorka wybrała bardzo proste, skromne i szczere modlitwy świętej, które wyszły spod jej pióra przy spisywaniu wizji „w cieniu żywego światła”. Dla uzupełnienia tego zbioru dołączono jeszcze cykl „śpiewanych modlitw” Hildegardy, które ze względu na ich poetyckie piękno i siłę wyrazu stanowią szczytowe osiągnięcia w poszczególnych kręgach tematycznych, którym są przyporządkowane. Takie cenne perły modlitewne występują także w śpiewograch i świątecznych przedstawieniach, pisanych przez Hildegardę na szczególne okazje i często na prośbę dostojnych adresatów jej korespondencji.
Hildegarda z Bingen była osoba wszechstronnie uzdolnioną. Przed kilkoma dziesiątkami lat nazwano ją wręcz „cudem XII wieku w dziedzinie wiedzy i świętości”. Znamy ją jako mistrzynię życia duchowego, jako troskliwą przeoryszę, prorokinię i przewodniczkę do Boga i do życia wiecznego dla zarówno jej jak i nam współczesnych. Obecnie bardziej niż kiedykolwiek dotąd ceniona jest także jej wiedza gorliwej badaczki przyrody, doświadczonej lekarki i terapeutki. Prorokini tej znana jest cała ludzka nikczemność, ale równocześnie wtajemniczona jest ona w Boskie tajemnice. Boże dary natury i łaski znajdują wyraz w jej dziełach, których skarbnica coraz obszerniej i gruntowniej jest badana.

Walburga Storch OSB (opr.)

źródło opisu: Astraia, 2008

źródło okładki: http://www.astraia.pl/uploaded_images/1209051691_91560200.jpg

Monika | 2013-07-19
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Religia
Przeczytana: 2012 rok

Proste, sympatyczne, ładnie wydane. Ma w sobie to coś.

Halina | 2017-01-04
magdasty. | 2014-03-25