rozwińzwiń

Kształtowanie się umysłu naukowego

Okładka książki Kształtowanie się umysłu naukowego Gaston Bachelard
Okładka książki Kształtowanie się umysłu naukowego
Gaston Bachelard Wydawnictwo: słowo/obraz terytoria Seria: Minerwa. Biblioteka Filozofii i Historii Filozofii filozofia, etyka
400 str. 6 godz. 40 min.
Kategoria:
filozofia, etyka
Seria:
Minerwa. Biblioteka Filozofii i Historii Filozofii
Tytuł oryginału:
La Formation de l'esprit scientifique
Wydawnictwo:
słowo/obraz terytoria
Data wydania:
2002-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2002-01-01
Liczba stron:
400
Czas czytania
6 godz. 40 min.
Język:
polski
ISBN:
8388560298
Tłumacz:
Damian Leszczyński
Tagi:
filozofia analiza filozoficzna epistemologia psychoanaliza wiedzy obiektywnej
Średnia ocen

8,2 8,2 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,2 / 10
5 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
467
313

Na półkach:

Większą część książki zajmuje wyliczanie przeszkód epistemologicznych, czyli nawyków i wzorców myślowych, które nie pozwalały badaczom XVII i XVIII wieku stworzyć metody naukowej. W ostatnim rozdziale Bachelard poddaje umysł przednaukowy swego rodzaju (w sensie: własnej produkcji) psychoanalizie i przestrzega współczesnych przed uleganiem wygodzie intelektualnej charakteryzującej epoki przednaukowe, a polegającej między innymi na kierowaniu się przyjemnością podczas niczym nieskrępowanej pracy badawczej i prezentowaniu wyników w formie literackiego opisu. Autor przytacza bardzo wiele zabawnych przykładów, zarówno wniosków badawczych jak i przeprowadzonych eksperymentów albo projektów eksperymentów.
Dzisiejszego czytelnika książka może ochronić przed tanimi chwytami pseudonauki i mechanizmem teorii spiskowych. Te ostatnie wręcz powtarzają XVII wieczne podejście do przedmiotu badań, które np.: z góry uznają okrąg za kształt doskonały i narzucają go albo widzą (wypatrują) wszędzie, zamiast wyprowadzić go badaniami/obserwacjami (odwrócenie kierunku racjonalizowania).

Większą część książki zajmuje wyliczanie przeszkód epistemologicznych, czyli nawyków i wzorców myślowych, które nie pozwalały badaczom XVII i XVIII wieku stworzyć metody naukowej. W ostatnim rozdziale Bachelard poddaje umysł przednaukowy swego rodzaju (w sensie: własnej produkcji) psychoanalizie i przestrzega współczesnych przed uleganiem wygodzie intelektualnej...

więcej Pokaż mimo to

avatar
615
204

Na półkach: ,

Niech nikogo nie zwiedzie "ciężki" tytuł książki. To zdecydowanie jedna z perełek historii idei. Czyta się to bardziej jak pozycję popularnonaukową niż jakąś dysertację historyczną. Bachelard jest z wykształcenia chemikiem i jego kompetencje wpływają na wysoki poziom merytoryczny książki. Pozycja napisana z polotem, inteligencją, a do tego, często wywołuje uśmiech na twarzy, kiedy uświadomimy sobie, jakie pomysły były kiedyś traktowane poważnie.

Niech nikogo nie zwiedzie "ciężki" tytuł książki. To zdecydowanie jedna z perełek historii idei. Czyta się to bardziej jak pozycję popularnonaukową niż jakąś dysertację historyczną. Bachelard jest z wykształcenia chemikiem i jego kompetencje wpływają na wysoki poziom merytoryczny książki. Pozycja napisana z polotem, inteligencją, a do tego, często wywołuje uśmiech na...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    44
  • Przeczytane
    9
  • Posiadam
    4
  • Studia v.2
    1
  • Filozofia
    1
  • -- DOC: SCI: Filozofia
    1
  • Filozofia_Socjologia_Psychologia
    1
  • Priorytet
    1
  • Na komputerze/czytniku
    1
  • Sophia
    1

Cytaty

Więcej
Gaston Bachelard Kształtowanie się umysłu naukowego Zobacz więcej
Gaston Bachelard Kształtowanie się umysłu naukowego Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także