Płomień świecy

6 (5 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
La flamme d'une chandelle
sztuka
jestemlisek

Płomieniem jest wyobraźnia - wyobraźnia jako instrument marzeń, Bachelard zaś mówi o sobie, że jest filozofem, który marzy. Stąd tytuł książki. Ale zanim doszedł do poezji marzeń, odkrył, że naukowa racjonalność także czasem ulega czarowi marzącej wyobraźni – pierwsze życie Bachelarda było życiem filozofa nauki. W drugim życiu porzucił psychoanalizę wiedzy naukowej i pozwolił swojej wyobraźni w swobodnym marzeniu poszukiwać spotkania z poezją. Płomień świecy jest nie tylko ostatnią jego książką, ale także bogatą i poetycką rekapitulacją filozoficznego życia, od początku do końca zafascynowanego potęgą marzeń.

źródło opisu: Wydawnictwo słowo/obraz terytoria, 1998

źródło okładki: www.terytoria.com.pl

Pcheleczka92 | 2015-03-17
Przeczytana: 17 marca 2015

Taki miód dla łaknącej artystyczno-filozoficznej weny elity ;-)
Mi do gustu nie przypadła.