Zgłosuj na książki roku 2017

Filozofia i utopia. Platon, Biblia, Nietzsche

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Acta Universitatis Wratislaviensis". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego
83-229-1549-7
filozofia i etyka
Monika Zaczyk

Książka podejmuje problem utopii. Jej wartość polega na oryginalnym zestawieniu trzech różnych tradycji myślenia utopijnego: platonizmu, mesjanizmu i Nietzscheańskiej eupsychii, czyli koncepcji idealnej jednostki i idealnej drogi życia (u Nietzschego jest nią koncepcja nadczłowieka); podzielona na cztery rozdziały. Pierwszy - wprowadzenie w problematykę utopii - to erudycyjny przegląd głównych filozoficznych i socjologicznych analiz utopii. Rozdziały następne konkretyzują treści zapowiadane w podtytule (Platon, Biblia, Nietzsche). Ze względu na stosunkowo nieskomplikowany język i strukturę wykładu (klimat emocjonalny) może być adresowana do szerokiego grona czytelników. Do studentów filozofii zaś jako lektura pomocnicza w zakresie filozofii społecznej.

źródło opisu: Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego 1997

Ola Gwara | 2017-03-11
Maldoror | 2016-11-29
Chaoticreader | 2016-04-11
lidzianek | 2015-12-06
Na półkach: Chcę przeczytać, Przed C.
Eva | 2015-08-30