Ligny 16.VI.1815 r. - Kampania belgijska, cz. I

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Bitwy napoleońskie". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Ligny 16.VI.1815 r. - Kampania belgijska, cz. I
historia
Getos

"Noc na 16 czerwca spędził Napoleon w Charleroi. Już o północy był na nogach. Rano o godz. 6 otrzymał raport od marsz. Grouchyego informujący go o koncentracji Blüchera pod Ligny, co potwierdziło jego wcześniejsze przypuszczenia. W tej sytuacji krystalizował się coraz bardziej plan dalszych działań. Rano przybył do Charleroi marsz. Ney. Po spotkaniu z Napoleonem, który zaopatrzył go w ustne...

Rano przybył do Charleroi marsz. Ney. Po spotkaniu z Napoleonem, który zaopatrzył go w ustne instrukcje, odjechał do Gosselies, gdzie przebywał gen. Reille. W drodze dopadł go kurier cesarski z depeszą zapytującą o ruchy I K Droueta d'Erlon'a, jak również o pozycje podległych Neyowi wojsk oraz położenie przeciwnika.

16 czerwca o świcie Prusacy zakończyli ewakuację Fleurus, a Blücher ze swym sztabem przeniósł się do Brye, skąd zaczął rozstawiać swoje wojska na pozycji Ligny. Jej podstawę stanowił szeroki na 5 m, płynący nieregularnie, trudnymi do przebycia wąwozami, strumień La Ligne - o stromych brzegach dochodzących gdzieniegdzie do 2-3 m wysokości. Okoliczne wzgórza í głębokie parowy, trudne do przebycia nawet dla lekkiej piechoty, przemawiały na korzyść obrony, a ciągnęły się od Balâtre aż po Brye, gdzie punktem głównym był młyn Bussy (Moulin de Bussy), oddalony od Ligny o 1.000 m. Za wzgórzami biegła ważna strategicznie szosa Nivelles - Namur zapewniająca sprzymierzonym łączność. Przecinała ją szosa z Charleroi do Gembloux, biegnąca w dolinie, możliwa do pokonania z chwilą opanowania Ligny, gdzie przez strumień la Ligne przebiegał kamienny most. Szosa ta krzyżowała się z tą pierwszą na wysokości Point du Jour. Sam strumień głęboki na 30 cm i szeroki na 2-3 m nie stanowił większej przeszkody, jednak strome bardzo brzegi wysokie na 1-2 m stanowiły dużą trudność dla artylerii.

W tej to przestrzeni zajęły pozycje pruskie korpusy. Skraj prawego skrzydła - Wagnelée - zabezpieczono pułkiem huzarów i baterią artylerii. Saint Amand - la Haye i le Hameau - 2,5 batalionami z 3 BP gen. Jagowa. 2 i 4 kompanie strzelców śląskich stanęły między Saint Amand - la Haye a Brye oraz częściowo w budynkach młyna Bussy, przy którym stało również 11 batalionów 2 BP gen. Pircha2 z 16 działami. Między Saint Amand a Ligny ustawiona została 1 BP gen. Steinmetza wraz z silnym odwodem artylerii (48 dział). Samo Ligny obsadziły 3,5 batalionów 4 BP gen. Henkela zamieniając poszczególne budynki na punkty oporu, rozlokowując się też po licznych ogrodach i sadach. Na skrzydłach wsi obronę zasilały dwie baterie po 16 dział. Zaraz za Ligny stanęło 6 batalionów 3 BP gen. Jagowa. BK gen. Rödera ustawiła się z 8 działami za lasem du Loup. Cały I K Ziethena znalazł się na wyznaczonych pozycjach do godz. 8."

źródło opisu: fr. książki

źródło okładki: http://www.wanax.pl