Adama Polanowskiego, dworzanina Króla Jegomości Jana III notatki

Okładka książki Adama Polanowskiego, dworzanina Króla Jegomości Jana III notatki Józef Ignacy Kraszewski
Józef Ignacy Kraszewski Wydawnictwo: Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza Cykl: Dzieje Polski (tom 27) powieść historyczna
powieść historyczna
Dzieje Polski (tom 27)
Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza
1986-01-01
1959-01-01
832053531X
Jan III Sobieski Rzeczpospolita Szlachecka dworzanie obyczaje

Ponownie sięgnęłam po książkę, w której przewija się postać mojego ulubionego władcy, Jana III Sobieskiego. Zresztą książka napisana przez jednego z moich ulubionych pisarzy, Kraszewskiego. Może właśnie dzięki takim pisarzom, jak Kraszewski moje nastawienie do Jana III jest dodatnie. W tej powieści daje się odczuć pozytywne nastawienie Kraszewskiego do tej postaci. Jan III Sobieski to wielki bohater, pogromca Turków, wzorowy chrześcijanin, idący z pomocą innym monarchom w walce z poganami. Kraszewski w swojej powieści przedstawia nam także postać żony Jana III, Marysieńki (niezbyt przychylnie) oraz postawę magnatów wobec tego władcy.
Powieść napisana jest w formie pamiętnika spisanego przez Adama Polanowskiego, dworzanina króla Jana III Sobieskiego (postać prawdopodobnie fikcyjna).
„Adama Polanowskiego … notatki” to przyjemna lektura, zachęcam do jej przeczytania.

• Powieść historyczna
  • Józef Ignacy Kraszewski - Dzieje Polski
  • Historyczne
  • 🕒 Historia

Dodaj cytat z książki Adama Polanowskiego, dworzanina Króla Jegomości Jana III notatki