Gałgankowy skarb

Babaryba
2010-01-01
2010-01-01
16 min.

Okładka książki Mama Mu na huśtawce Sven Nordqvist, Jujja Wieslander, Tomas Wieslander
Mama Mu na huś... Sven Nordqvist, Juj...
Okładka książki Mama Mu na drzewie i inne historie Sven Nordqvist, Jujja Wieslander
Mama Mu na drz... Sven Nordqvist, Juj...
Okładka książki Jak tata pokazał mi wszechświat Eva Eriksson, Ulf Stark
Jak tata pokaz... Eva Eriksson, Ulf S...

A Czy wasze dzieci mają ulubioną przytulankę albo coś z czym nie mogą się rozstać?

Mała bohaterka Kasia ma swoją ukochaną przytulankę – jest nią „murzynek” z którym się nie rozstaje. Pech chciał że się zagubił… I co wtedy?! Cała rodzinka zostaje postawiona na nogi by odnaleźć ,, murzynka”. Poszukiwania idą opornie, a mała Kasia jest z tego powodu smutna. Krewni stają na głowie i rzęsach, by dziewczynka przestała płakać, ale to nic nie pomaga. Czy odnajdą lalkę przytulankę?

Po przeczytaniu świetnej rymowanki skojarzyło mi to się z naszą niemal codziennością. Kiedy córka położy gdzieś swojego „Monia” – czyli smoczka, wtedy każdy jest postawiony na baczność i gotowy na poszukiwania. Niezależnie od pory dnia. Idealnie mi się to wpasowuje w tą historyjkę. Zawsze atmosfera wzrasta, robimy wszystko, żeby przestała płakać, ale nic nie pomoże tylko ukochany ,, moniu”. Moglibyśmy góry przenieść, a to by i tak nie pomogło.

Bajeczka jest rymowana, krótka i co najważniejsze łatwa do zapamiętania przeze mniejsze dzieci. Obrazki są minimalistyczne ale konkretne, a przy tym w efektowny sposób przyciągnie wzrok małego czytelnika. Oprawa jest z tych grubych więc rodzic nie musi się martwić, że książeczka w rączkach małego brzdąca zaraz się rozwali.

Brawo dla autora za pomysłowość i kreatywność.

Czy Wasze dzieci zgubiły kiedyś swoją ukochaną przytulankę?

Oh, kto nie przerabiał takich sytuacji. Chwila grozy, która sprawia, że oddalibyśmy wszystko by nasze dziecko odzyskało ukochanego przyjaciela, który niejednokrotnie gdzieś się zawieruszy.

Główną bohaterką książeczki jest mała Kasia, która zgubiła Murzynka - swojego pluszaka. Cała rodzina zostaje postawiona na nogi i przeszukuje dom, ponieważ dziewczynka bardzo przeżywa stratę laleczki. Bliscy proponują jej wiele rzeczy w zamian, ale dziewczynka cały czas odmawia i nie przestaje go szukać.

Zdaję sobie sprawę, że część czytelników zacznie zastanawiać się nad słowem Murzynek użytym w książce. Chciałabym Wam powiedzieć, że pod kątem językowym to słowo nie jest uważane za obraźliwe.

Utwór jest rymowany przez co jest bardzo melodyjny i dynamicznie się go czyta. Wpada w ucho i napisany jest w taki sposób, że po przeczytaniu tekst zostaje bez problemu w głowie maluchów.

Ilustracje są bardzo ciekawe i w sposób obrazowy prezentują poszukiwania maskotki.

Książeczka będzie idealna dla najmłodszych czytelników. Zainteresuje ich swoimi ilustracjami i rytmiczną treścią, a tekturowe strony sprawią, że nie ulegnie zniszczeniu w zetknięciu z dziecięcą ciekawością.

Myślę, że niejeden rodzic pamięta tę książeczkę z dzieciństwa, a dzięki wznowionemu wydaniu możecie wrócić do niej ze swoimi małymi czytelnikami.

Czy Wasze dzieci zgubiły kiedyś swoją ukochaną przytulankę?

To krok w stronę klasycznych wydań, które sama posiadałam jaki dziecko.
"Gałgankowy skarb" Zbigniewa Langrena opiera się w większości na rymowanej treści a obrazki są minimalistycznym dopełnieniem całości. Opowiada pełną emocji i przejęcia historię zagubionego szmacianego murzynka, którego próbuje odnaleźć z zaangażowaniem cała rodzina małej Kasi.
Opowiadanie jest pelne wsparcia i rodzinnego ciepła.

Oj lubię te książeczki kartonowe, zawsze służą bardzo dlugo!

To krok w stronę klasycznych wydań, które sama posiadałam jaki dziecko.
Opowiadanie jest pelne...

Zbigniew Lengren i jego "Gałgankowy skarb" bawi kolejne pokolenia najmłodszych czytelników. Ta kultowa rymowanka pochodzi z czasów mojego dzieciństwa. I doskonale ją pamiętam.
Nadruk został wielokrotnie wznowiony, a na podstawie wiersza powstał również krótkometrażowy film pt. "Murzynek".
Prostą historię autor napisał dla swojej córki Kasi, na podstawie rodzinnej historii opowiedzianej przez mamę dziewczynki.
Mała Kasia zgubiła ukochaną lalkę. W jej poszukiwania angażuje się cała rodzina, sąsiedzi, a nawet przypadkowe osoby.
Na nic zdają się prezenty przyniesione za Murzynka. Kiedy tęskni się za ulubioną przytulanką nic nie jest w stanie jej zastąpić.
Łatwo wpadające w ucho zwrotki niosą w sobie prosty i znany od lat morał: w potrzebie zawsze można liczyć na rodzinę i przyjaciół!

Niezwykła książeczka. Na tych kilku kartonowych stronach, poza rymowanym, prostym tekstem, kryją się wspomnienia dzieciństwa naszych rodziców! Pokażcie im tą książkę a z pewnością powiedzą „taaaak, pamiętam, mama mi to czytała!”.

Książka została wznowiona po ponad 35 latach od jej napisania i wciąż jest hitem! Sama historia jest bardzo prosta i jakże dobrze znana nam rodzicom – mała Kasia zgubiła swoją ukochaną laleczkę „murzynka”. Ziemia i niebo zostają niemal poruszone by szczęśliwie ją odnaleźć i ukoić płacz Kasi.

Kupując tę książkę, do czego Was serdecznie zachęcam, szczególnie na uwagę zasługuje historia jej powstania - zmieni ona Wasze spojrzenie na nią.

Jak wspomina sama córka autora – Katarzyna Lengren, tata napisał dla niej tę książkę gdyż sama Kasia nie umiała jeszcze czytać więc doszedł do wniosku, że prostego rymowanego tekstu nauczy się szybko i on już nie będzie musiał je w kółko czytać :P Spryciarz! Sam „murzynek” to lalka, która bynajmniej nie była czarna, ale życie u boku (albo pod pachą, w buzi, w piaskownicy) z piątką dzieci, nieco ją wysłużyło :D

Urocza, prosta, wzruszająca, wesoła i sentymentalna. Od razu przywołuje moje wspomnienia ukochanego misia, którego dostałam od Mikołaja (jedno z moich pierwszych wspomnień z dzieciństwa) i który jest ze mną do dzisiaj.

Niedawno w igiełkowe ręce trafiła książeczka „Gałgankowy skarb”. Wiecie, że powstała ona kilkadziesiąt lat temu?! Przyznam, że dotąd nawet o niej nie słyszałam… A szkoda! To urocze wydanie skradło nasze serca.

Książka opowiada historię małej Kasi, która zgubiła ukochaną przytulankę - małego „Murzynka”. Pewnie większość z nas, rodziców, zna ten problem z własnej autopsji – któremu dziecku nie zdarza się czegoś zapodziać?
Kasia płacze, a w poszukiwaniach bierze udział cała rodzina. Angażuje się w nie nawet stróż i pies. Szukają wszędzie – w domu, a nawet na strychu, w piwnicy i na dworze. W końcu każdy oferuje Kasi jakiś podarunek w zamian za laleczkę. Ale Kasi nie interesują inne zabawki, słodycze, kwiatki czy korale. Dziewczynka chce tylko swojego szmacianego Murzynka. Koniec i kropka! Historia ma szczęśliwe zakończenie. Kasia w końcu odzyskuje przytulankę. Ale nie zdradzę Wam, kto ją znalazł. ☺️

To ciepła i urocza opowieść. A na jeszcze większą sympatię do niej wpływa historia jej powstania. Otóż autor Zbigniew Lengren, znakomity grafik i rysownik, stworzył ją dla swojej córki Kasi. W dodatku w książce przedstawieni są autentyczni członkowie rodziny! Również stróż i piesek istnieli naprawdę.

Ta urocza historyjka jest bardzo melodyjna i szybko wpada w ucho. Tekst jest rytmiczny, ma rymy i po kilku czytaniach można go niemal recytować. Można go czytać na różne sposoby, wolniej lub szybciej, można modulować głos. Mam wrażenie, że za każdym razem czytam go inaczej. Igiełka bardzo lubi tę opowiastkę – słucha jej jak zaczarowana. 🥰

Niesamowity klimat nadają lekturce także ilustracje. Są bardzo charakterystyczne, takie „w dawnym stylu”. Mają wyraźną kreskę i odróżniają się od tych w „dzisiejszych” książek dla dzieci. Są minimalistyczne, a zarazem doskonale oddają treść.

klasyka!!! od najmłodszych lat

klasyka!!! od najmłodszych lat

Jakże często jest tak, że dzieci pragną właśnie tej, a nie innej rzeczy. Rozpaczają za ulubioną zabawką: lalką, która gdzieś się zapodziała, zgubionym autkiem... Jak rzadko my - dorośli uderzamy w rozpaczliwe tony. Dojrzewając, uczymy się tego, aby nie rozdzierać szat z błahych - jak nam wmawia otoczenie - powodów.
Może właśnie dlatego dzieci tak lubią, kiedy dorosły czyta tę małą książeczkę. Kiedy naśladowałam płaczącą Kasię, moje dzieci były z jednej strony rozbawione nowym, nieznanym tonem głosu mamy, a drugiej okazywały mi wsparcie i współczucie... Coś im mówiło w środku, że może mamie naprawdę jest smutno, że na takie brzmienie głosu trzeba zareagować przytulaniem, obecnością.
Lektura obowiązkowa dla małych i dużych - tych pierwszych utwierdza w przekonaniu, tym drugim przypomina - nie ma błahych problemów, ale kiedy rodzina spieszy z pomocą wszystko dobrze się kończy.

Może właśnie dlatego dzieci tak lubią, kiedy dorosły czyta...

Mój czterolatek uwielbia i zna na pamięć!

Mój czterolatek uwielbia i zna na pamięć!

Kartonowa, rymowanka, taki powrót do przeszłości 🙂

Kartonowa, rymowanka, taki powrót do przeszłości 🙂

• Dla dzieci
  • Dziecięca
  • Dziecięca biblioteczka
  • 2017
  • AnLu Reduta
  • Czytane z córką

Dodaj cytat z książki Gałgankowy skarb