Ratujmy kosmos i inne opowiadania

Okładka książki Ratujmy kosmos i inne opowiadania Stanisław Lem
Okładka książki Ratujmy kosmos i inne opowiadania
Stanisław Lem Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie Seria: Biblioteka Powszechna fantasy, science fiction
Biblioteka Powszechna
Wydawnictwo Literackie
1966-01-01
1966-01-01
science fiction

Okładka książki Żuraw w garści. Kontakt Kir Bułyczow, Jarosław Gołowanow, Julij Gusman
Żuraw w garści... Kir Bułyczow, Jaros...
Okładka książki Droga do science fiction. Od dzisiaj do wieczności Gregory Benford, Michael Bishop, Jorge Luis Borges, Edward Bryant, Algis Budrys, Avram Davidson, Gardner Raymond Dozois, George Alec Effinger, Frank Herbert, Daniel Keyes, Stanisław Lem, Barry N. Malzberg, George R.R. Martin, Richard Matheson, Vonda Neel McIntyre, Walter Miller, Bob Shaw, James Tiptree, Jack Vance, John Varley, Joan D. Vinge, Ian Watson, Kate Wilhelm, Gene Wolfe
Droga do scien... Gregory Benford, Mi...
Okładka książki Gość z głębin Krzysztof Boruń, Konrad Fiałkowski, Ryszard Głowacki, Waldemar Łysiak, Aleksandra Mączka, Zbigniew Prostak, Krzysztof Rogoziński, Stefan Weinfeld, Adam Wiśniewski-Snerg, Janusz A. Zajdel, Wiktor Żwikiewicz
Gość z głębin Krzysztof Boruń, Ko...
Okładka książki Kroki w nieznane. Almanach fantastyczno-naukowy 3 Władlen Bachnow, J.G. Ballard, Alfred Bester, Dmitrij Bilenkin, Kir Bułyczow, Marian Butrym, Arthur C. Clarke, Ron Goulart, Shin'ichi Hoshi, Romen Jarow, Morio Kita, Wiktor Kołupajew, Sakyō Komatsu, Stanisław Lem, J. T. McIntosh, Władimir Michajłow, Robert Sheckley, Kurt Vonnegut, Ilja Warszawski, Edmund Wnuk-Lipiński, John Wyndham, Janusz A. Zajdel
Kroki w niezna... Władlen Bachnow, J....

"Ratujmy kosmos" to zbiór kilku fantastycznonaukowych opowiadań Lema. Moim zdaniem na szczególną uwagę zasługują te, których bohaterem jest pilot Pirx oraz opowiadanie "Przyjaciel" i "Młot". Na resztę opowiadań - "Ratujmy kosmos" czy te z Ijonem Tichym reaguję alergicznie - nie trawię tych "śmisznych" historyjek (tak, wiem że nie mam racji i przepraszam za to wielbicieli Lema, oddając im cały swój przydział sepulek). Jednakże te kilka opowiadań z Pirxem ma FANTASTYCZNY klimat, kojarzący się z XIX wiecznymi opowieściami morskimi doprawionymi całym tym "futurologicznym sosem". Tutaj statki kosmiczne, niczym stare, wysłużone karawele, kryją niejedną historię. Piloci, nawigatorzy i technicy, jak stare wilki morskie, przemierzający międzygwiezdną przestrzeń tworzą, rozumiejącą się bez słów, "brać korsarską". Tak jak dawni żeglarze tak i oni mają swój język i swoje wartości i są gotowi na poświęcenia, niosąc pomoc innym statkom i ich załogom. Kosmos to twardy przeciwnik, niewybaczający błędów. Dla załogi, ukrytej w małej skorupce, przemierzającej jego przestrzenie, wartością najwyższą jest życie - ta krucha drobinka napędzająca wszystko i jedyna, o którą naprawdę warto walczyć.
Mamy tu też kilka innych, równie świetnych opowiadań, poruszających temat życia i istoty ludzkości. Ostatnie natomiast - o Trurlu i Klapaucjuszu to zabawna "bajka na dobranoc" przeniesiona w klimaty science-fiction - taka perełka na zakończenie. Jak zwykle - polecam.

Teksty zawarte w antologii „Ratujmy kosmos i inne opowiadania” wydane są obecnie w „Dziennikach gwiazdowych”, „Cyberiadzie” „Opowieściach o pilocie Pirxie”czy tomach „Maska” oraz „Zagadka”. Ich spis macie powyżej, nie ma sensu go powtarzać.

Cóż zatem można powiedzieć o tym niewielkim wyborze opowiadań Lema? Raczej nie jest to zbiór jego najlepszych tekstów, tym niemniej to i tak klasa nieosiągalna dla absolutnej większości pisarzy, jacy kiedykolwiek pisali po polsku. Co więcej, uważam, że to właśnie w krótszych formach Stanisław Lem pokazuje pełnię swojego talentu – można to zauważyć nawet w tej niewielkiej antologii.

Sztuczna inteligencja vs. moralność. Rozważania o literaturze, biurokracji czy miłości. Ograniczenia płynące z naszej, ludzkiej biologii, ale i pochwała takich naszych cech, jak inteligencja i spryt. Wpływ szumu informacyjnego na nasze życie – a także refleksje, czym w ogóle życie jest. Pćmy i murkwie. I przede wszystkim głęboki, nieco zrezygnowany, ale i niepozbawiony humoru humanizm – tak wiele zagadnień, a to przecież tylko kilka opowiadań. Po każdym z nich warto odłożyć na chwilę książkę, aby na spokojnie przemyśleć, o czym się właśnie przeczytało. To naprawdę literatura najwyższych lotów – mądra, zabawna i przede wszystkim fenomenalnie napisana. Językowo niektóre teksty Stanisława Lema to absolutny majstersztyk i aż szkoda, że tak mało ludzi na świecie zna język polski dostatecznie dobrze, aby naprawdę docenić twórczość tego lwowskiego geniusza.

Czytajcie Lema. Nawet stare antologie. To naprawdę fascynująca przygoda literacka i intelektualna. To ten pisarz, po książkach którego (dotyczy to szczególnie zbiorów opowiadań) na usta ciśnie się pytanie: skoro można czytać Lema, to po co czytać cokolwiek innego?

Takie to dobre.

Chyba jedna z pierwszych książek S-F jaką przeczytałem. Posiadam wydanie Wydawnictwa Literackiego z Krakowa z 1966 roku. Od tej pozycji zacząłem czytać fantastykę i wszystkie pozycje Lema.

• Posiadam Nie Czytałem
  • Lem Posiadam
  • Rok szkolny 2012/2013
  • Polacy nie gęsi...
  • Fantastyka i fantasy

Dodaj cytat z książki Ratujmy kosmos i inne opowiadania