Pierścień Nibelunga

Wydawnictwo: Egmont Polska
The Ring of the Nibelungs
komiksy
Lucyfer

Chciwość i żądza władzy, miłość i poświęcenie, przedstawione z epickim rozmachem - P. Craig Russell mierzy się na kartach komiksu z adaptacją monumentalnej opery Ryszarda Wagnera pt.: Pierścień Nibelungów. Powstaje niezwykły album, za który Russell razem z tłumaczem libretta Patrickiem Masonem otrzymali nagrody Eisnera za najlepszą skończoną serię komiksową. Odpowiedzialny za scenariusz i...

Odpowiedzialny za scenariusz i rysunki w Pierścieniu Nibelungów P. Craig Russell znany jest w komiksowym świecie głównie z nieszablonowych adaptacji. Już na początku swojej kariery przygotowywał ilustracje do Wojny światów H. G. Wellsa, a później współpracował przy adaptacjach tak różnych utworów jak cykl fantasy o Elryku Michaela Moorcocka, Księgi Dżungli Rudyarda Kiplinga czy Opowieści niesamowite Oskara Wilde`a. Oprócz adaptowania książek na język komiksu przekładał też tak wydawałoby się odległe od tego medium utwory jak sztuki teatralne i opery. Zanim na deskę kreślarską wziął tetralogię Wagnera, w latach 1989 -1990 zmierzył się choćby z Czarodziejskim fletem, jedną z najsłynniejszych oper Wolfganga Amadeusza Mozarta. Polskiemu czytelnikowi Russell znany jest jednak chyba najbardziej ze współpracy z Neilem Gaimanem, z którym współtworzył między innymi Ramadan, jeden z najlepszych zeszytów serii Sandman. Morderstwa i tajemnice Russella także powstały na podstawie jednego z opowiadań Neila.

Przedstawiona w Pierścieniu Nibelungów historia ściśle opiera się na opowieści Wagnera. I tu i tam mamy Córy Renu, strzegące w wodach rzeki tajemniczego złota, karła Alberyka, opętanego żądzą władzy, mamy germańskich bogów, z jednookim Wotanem na czele. I tu i tam śledzimy wreszcie poczynania ludzi, wplątanych w intrygi, od których zależą losy ich świata. Kto zdobędzie pierścień dający władzę nad światem i kogo ten pierścień zniszczy? Czy ludzkim bohaterom porwanym przez wir wypadków uda się ocalić miłość?

Zobacz, jak wyglądał świat, w którym ludzie mogli wpływać na los bogów...

źródło opisu: http://www.egmont.pl/

źródło okładki: http://www.egmont.pl/

Zachwyciła mnie zarówno graficzna strona dzieła, jak i sposób adaptacji historii Wagnerowskiej. Wprost nie mogę uwierzyć, że to mówię, ale muzyka płynęła z tego komiksu. Jest to na pewno fascynująca powieść fantasy, ale również uczta dla oczu. Kreska nie jest idealna, ale dlatego właśnie doskonale ukazała postacie, surowość ich charakterów. Mogę śmiało zacytować Will Eisner „Mistrzowska adaptacja heroicznej opery Wagnera zachowuje całą klasyczną, teatralną magię pierwowzoru. Russell opowiada tę historię pięknie i przystępnie”.
Pierścień Nibelunga to po prostu zdumiewająca wizja przeniesiona na papier, ukazująca wybitnie muzykę, literaturę i grafikę. Trzy formy sztuki uchwycone w znakomitej sadze.

Krzysiek | 2014-08-14
Na półkach: Przeczytane, Komiks, 2014
Przeczytana: 14 sierpnia 2014

Zmęczył mnie ten komiks. Pogmatwana historia, męcząca. Czytanie komiksów traktuję jako przyjemność - w tym przypadku tak nie było.

Wiórek | 2013-11-29
Przeczytana: 29 listopada 2013

Rzadko zdarza mi się zajrzeć do komiksu, ale tego nie mogłam nie przeczytać. Początkowo chodziło mi jedynie o przyswojenie fabuły w takim stopniu, który pozwoliłaby mi posługiwać się użytymi motywami na zajęciach. Jednakże bardzo szybko okazało się, że komiks ów jest wyjątkowo interesujący, trzyma w napięciu i dostarcza wspaniałych wrażeń estetycznych. Książka owa powstała na motywach opery Wagnera, który z kolei czerpał ze średniowiecznego eposu rycerskiego pt. "Pieśń o Nibelungach".
Czy warto było ją przeczytać? Sądzę, że jak najbardziej. Patrząc na poszczególne strony jesteśmy w stanie nie tylko odnaleźć się w zapętlonej fabule, ale także doszukać się w poszczególnych rysunkach ekspresji zaczerpniętej z muzyki skomponowanej przez Wagnera - kiedy przyglądamy się przybywającym walkiriom możemy wręcz usłyszeć słynny fragment ze wspomnianej opery. Bardzo silnie przemawiały też do mnie poszczególne postaci i sposób w jaki niektóre motywy i symbole towarzyszyły im przez poszczególne...

Suarrilk | 2014-09-03
Przeczytana: maj 2008

W niektórych kadrach aż czuje się tę muzykę, aż słychać nuty! Wrażenie jest niesamowite. Autor, P. Craig Russell, gra obrazem, a jego rysunki są pełne niesamowitego światłocienia, ruchu, wyrazu... Ogromnie mi się to podobało, a całą historię czyta się jednym tchem. Poza tym wyraźnie widać, że to adaptacja opery, pewna teatralność bije ze stron komiksu, tragizm, typowy dla dzieł operowych... Jednakże tym, co oczarowało mnie najbardziej, były pastelowe szkice, retrospekcje, ukazane w paru liniach. Majstersztyk!

kendo777 | 2016-09-13
Na półkach: Przeczytane, Komiksy