Prawda i kłamstwo. Prymas Węgier József Mindszenty

Wydawnictwo: WiS
historia

Pierwsza polska publikacja poświęcona Prymasowi Węgier Józsefowi Mindszentyemu, żyjącemu w latach 1892-1975, nazywanemu węgierskim kardynałem Wyszyńskim. Książka wypełnia lukę w polskojęzycznej bibliografii dotyczącej XX-wiecznej historii Węgier, odnoszącej się zarówno do życia politycznego, jak i do historii Kościoła węgierskiego. József Mindszenty urodził się 29 marca 1892 w Csehimindszent....

József Mindszenty urodził się 29 marca 1892 w Csehimindszent. W roku 1911 wstąpił do seminarium. 15 września 1945 roku papież Pius XII mianował go arcybiskupem Esztergomu. Pod koniec roku József Mindszenty został mianowany kardynałem. Podczas pełnienia funkcji prymasa sformułował wiele listów pasterskich, w których w imieniu swoim lub episkopatu wypowiadał się o ważnych dla kraju i Kościoła sprawach, nawoływał do trwania w wierze, prosił o wsparcie w czasie komunistycznych ataków, wzywał do narodowego pojednania i czynów miłosierdzia. Od 12 kwietnia 1948 roku, kiedy to komuniści oficjalnie przejęli władzę w kraju, rozpoczęły się ataki na prymasa. 26 grudnia 1948 roku został aresztowany, przez 39 dni był przesłuchiwany i torturowany. Po pokazowym procesie sąd skazał go na karę dożywotniego pozbawienia wolności, 10 lat pozbawienia prawa do pełnienia urzędu i zawieszenia praw obywatelskich oraz konfiskatę majątku. 23 października 1956 roku w Budapeszcie wybuchło powstanie. 30 października Prymas został uwolniony przez armię węgierską. Na polecenie rządu Imre Nagya został oczyszczony ze wszystkich zarzutów. Gdy do Budapesztu wkroczyły wojska sowieckie, schronił się w konsulacie amerykańskim. Tam, niemal całkowicie odizolowany od świata, spędził 15 lat. 27 września 1971 roku na prośbę Papieża opuścił Węgry i przybył na synod do Rzymu, a następnie udał się do Wiednia. Przez następne lata działał wśród Węgrów na emigracji, pisał listy, opublikował Pamiętniki. Zmarł w Wiedniu 6 maja 1975 roku. 5 maja 1991 roku jego prochy zostały sprowadzone na Węgry i złożone w bazylice w Esztergomie.
Czas dowartościował poniżanego wielokrotnie Józsefa Mindszentyego, okazało się bowiem, że jego postawa w obronie wiary i wolności wyznania, podstawowych praw wolności, sprzeciw wobec komunizmu były jedynym słusznym sposobem postępowania. To on był tą osobą, która aż do końca pozostała prawdziwym obrońcą rzeczywistych interesów narodu węgierskiego.

źródło opisu: http://www.wydawnictwowis.pl/katalog.html

źródło okładki: http://www.wydawnictwowis.pl/katalog.html