Prawda i Kłamstwo

Wydawnictwo: Fronda
historyczna

Praca Pani Karoliny Kaczmarek Prawda i kłamstwo Prymas Węgier József Mindszenty jest w swej istocie odwołaniem się do postaci człowieka, który zrozumiał do głębi, czym jest odpowiedzialność za Kościół Lud Boży i chociaż dopiero ostatni rozdział prezentuje go jako człowieka wiary , trzeba pamiętać, że to, co Kardynał uczynił dla swojej ojczyzny i dla Kościoła na Węgrzech, było zakorzenione w jego bezgranicznym oddaniu się Chrystusowi. Z całą pewnością nie bez znaczenia dla polskiego czytelnika jest odwołanie się do postaci Prymasa Tysiąclecia Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Kardynał Mindszenty działał w sytuacji społeczno politycznej i religijnej innej od tej, która była w ówczesnej Polsce, jednak wielokrotnie stawał wobec wyzwań podobnych do tych, którym sprostać musiał Prymas Wyszyński. To właśnie jego odpowiedź na te wyzwania pozwoliła go rozpoznać jako człowieka wielkiej nadziei, który swoją postawą promieniował na wierzących, zadziwiał swoich prześladowców, dzień po dniu realizując słowa wypowiedziane podczas uroczystego ingresu i objęcia stolicy biskupiej w Esztergomie Chcę być sumieniem narodu pukać do drzwi duszy, by budzić wasze serca, pośredniczyć w oddaniu mojemu ludowi sprawiedliwości, wbrew pojawiającym się błędom Esztergom, . . . Autorce książki wyrażam szczere uznanie za podjęty trud i życzę, aby ta ważna biografia wielkiego Prymasa Węgier stała się dla licznych czytelników okazją do nowego spojrzenia na dzieje jego ojczyzny oraz zachętą do odkrywania wielkości ducha tego narodu, o którym przysłowie mówi, iż jest nam bratankiem . Arcybiskup Metropolita Poznański Stanisław Gądecki