Cienie na Księżycu

Seria: Poza czasem
Wydawnictwo: Egmont Polska
Shadows on the Moon
Livre

Kilkunastoletnia Suzume orientuje się, że ojczym, z którym mieszka, jest odpowiedzialny za śmierć jej ojca. Postanawia się zemścić. Dzięki swoim umiejętnościom magicznym ukrywa się w kuchni pałacu ojczyma, ucieka na ulice nieznanego miasta, trafia do więzienia… Wie, że musi zdobyć względy wszechwładnego Księżycowego Księcia, aby pomścić śmierć ojca. Ale nawet jeśli potrafimy ukryć się dla oczu innych, czasem ich serce jest bardziej przenikliwe… A nasze serce też nie zawsze podąża za planami mózgu… Suzume będzie musiała wybierać między zemstą a miłością. Piękna, prawdziwa, przesycona magią opowieść.

źródło opisu: http://www.egmont.pl

źródło okładki: www.egmont.pl

WampirkaJustynka | 2013-12-09
Przeczytana: 08 grudnia 2013

Książka jest niezwykła. Momentami smutna, wzruszająca i magiczna. Pomysł autorki na tę książkę moim zdaniem jest bardzo oryginalny. Polecam nie tylko tym co interesują się kulturą Japonii !!!

shamankaah | 2013-10-22
Na półkach: Przeczytane, 2013, Z biblioteki
Przeczytana: 22 października 2013

Uwielbiam wszystkie egmontowskie książki z ich serii „Poza czasem” więc siłą rzeczy za „Cienie na Księżycu” musiałam się wcześniej czy później wziąć. I dobrze zrobiłam, bo to pozycja naprawdę warta uwagi i przeczytania.

Pierwsze, co rzuca się w oczy podczas czytania to wspaniała atmosfera i świetnie wykreowany świat. Miałam wrażenie, że najnormalniej w świecie tam przebywam z bohaterami, a nie w swoim pokoju. Świat ten to w zasadzie taka trochę podrasowana Japonia, ale był świetni ukazany, czuło się jego kulturę, obyczaje, inność.

Akcja nie szła szybko, co to, to nie. W przeciągu całej powieści mija koło 3 lat. Na początku mnie to drażniło, bo tygodnie migały w zdaniach i czułam jakby nie coś omijało. Ale potem już się przyzwyczaiłam-i nie powiem, spodobał mi się ten zabieg; można było dzięki niemu dojrzeć jak bohaterowie się zmieniają.

Historia była świetna, taka rozbudowana i dopracowana w każdym kawałku. Ociekała brutalnością, mrokiem, depresją. Niezwykle to oddziaływało...

kasandra_85 | 2013-03-23
Przeczytana: marzec 2013

Tetiisheri | 2012-04-18
Przeczytana: 17 kwietnia 2012

„Miłość nadciąga jak burzowe chmury,
Ucieka przed wiatrem i rzuca cienie na Księżyc.”

Suzume, główna bohaterka powieści pióra Zoe Marriott to kilkunastoletnia dziewczyna, której życie pewnego dnia ulega całkowitej zmianie. Jest świadkiem morderstwa ojca uznano za zdrajcę. Dziewczyna ledwo uchodzi z życiem podczas obławy. Cudem, udaje jej się uciec. Później dowiaduje się, że do śmierci jej ojca przyczynił się jej ojczym. Przepełnia ją żądza pomszczenia śmierci ukochanego taty. Na swojej drodze spotyka niezwykłych ludzi, poznaje życie z tej ciemniejszej strony, a przede wszystkim odkrywa czym jest miłość. Dodatkowo posiada magiczne umiejętności. Jak potoczą się losy Suzume?

Nakreślenie historii Suzume zajęło Zoe Marriott dość dużo czasu, bo ponad półtora roku. Spowodowane to było głównie koniecznością zagłębienia się w różnorakie księgi traktujące o kulturze Japonii. Pisarka przyznaje, że przed napisaniem „Cieni na księżycu” zapoznała się z około trzydziestoma tytułami poświęconymi...

patusia_dorota | 2014-08-18
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 07 sierpnia 2014

Kim jestem? Jak mam na imię?

Dziewczynka, która kiedyś miała wszystko, co było jej potrzebne, która była szczęśliwa i nie wymagała wiele od życia. Kraj, gdzie liczy się tradycja i stare obyczaje, gdzie każdy ma wyznaczone miejsce i musi się go trzymać. Ludzie, którzy wierzą w coś większego, którzy liczą, że Księżyc jest mocą sprawczą wszystkich zdarzeń.

Wraz z Zoe Marriott przeniosłam się do pełnej magii i tajemnicy Japonii. Tam poznałam czternastoletnią Suzame, która prowadzi szczęśliwe życie, ma kochającego ojca, kuzynkę jako najlepszą przyjaciółkę i również kochającą, choć zdystansowaną i surową matkę. Jednak jeden dzień odebrał jej to wszystko. Tłum mężczyzn odzianych w czerń przybyła, by skazać jej ojca, powiedziano, że jest zdrajcą. Jej matka była wtedy daleko, a ona wraz z kuzynką widziała wszystko przez ścianę drzew w sadzie. Próbowała ratować ojca, lecz było już za późno. Mężczyźni gonili ją i jej siostrę, strzelali i trafili. Jednak Suzame chciała się zmienić w...

Yukiki | 2015-11-11
Przeczytana: 11 listopada 2015

"Cienie na księżycu" to książka, która łapie czytelnika i nie chce puścić aż do ostatniego wersu, idealnie podkreślającego przesłanie i główny cytat utworu. Z każdym rozdziałem widać jak Suzume zmienia się i dorasta, stając się inną osobą. Wątek miłosny nie przyćmiewa głównej fabuły, ale wręcz ją uzupełnia. Myślę, że autorka ma wielki talent i na pewno przeczytam jej pozostałe dzieła :)

"Zamknę moje serce, zamknę je tysiąc razy, zanim pozwolę, aby zraniło twoje."*

Kraj Kwitnącej Wiśni to miejsce, gdzie honor ma największe znaczenie, a subtelne piękno natury i jego symbolikę można odnaleźć w każdym aspekcie życia mieszkańców Księżycowego Miasta.

Kopciuszek przybywa na bal by spłacić dług wobec zmarłych i odzyskać utracony honor rodziny.
Obwiniając się za niemożliwość uniknięcia tragedii lub też za to, że jako jedyna przeżyła, młoda dziewczyna pokutuje poszukując zemsty i przybierając kolejne maski-iluzje w swej drodze na Bal Cieni, bo gdy Księżycowy Książę dostrzeże jej taniec zbłąkanej duszy i dokona swego wyboru, spełniając jedno jej życzenie, dopełni się jej zemsta.

Nie ma tutaj macochy, jest za to ojczym, choć i matka biologiczna Kopciuszka mogłaby przyjąć rolę tej złej piastunki. Wróżka Chrzestna to osławiona legendą kurtyzana, a czar tworzenia iluzji ? Czyż baśniowy Kopciuszek nie przyszedł na bal skryty pod takim właśnie czarem by zwrócić uwagę księcia...

Agnesja | 2016-08-25
Przeczytana: 25 sierpnia 2016

Ta książka to dla mnie ogromnie pozytywne zaskoczenie. Trochę zapomniana, mało popularna, całkiem dobrze oceniana, okazała się być jedną z moich ulubionych pozycji.

Akcja ma miejsce w Japonii i przyznam, że chyba nigdy wcześniej nie czytałam takiej książki. Klimat jest subtelny, a do wciągnięcia się w świat przedstawiony służy też umieszczony na samym końcu słowniczek. I tak, główna bohaterka ma zaledwie czternaście lat, choć na tamtejsze standardy mogłaby już wychodzić za mąż. Mimo wszystko jest bardzo realistyczną i niedenerwującą postacią, zresztą jak wszystkie w "Cieniach na Księżycu". Jest postacią, która czuje ból, nienawiść i kieruje nią żądza zemsty - w końcu jakaś bohaterka działa tak, jak działałaby każda potencjalna osoba w jej sytuacji. O, o i Otieno, przesłodki ale w pozytywnym sensie chłopak. Jedyne co można mu zarzucić to to, że zawsze znalazł główną bohaterkę zawsze gdy ta wpadła w tarapaty i zawsze ją ratował. (I tak, zachowuję się jak dzieciak, ale uwielbiam...

Caroline Livre | 2014-06-17
Przeczytana: 28 maja 2014

Książka ta, jak wiele innych, po prostu wpadła mi w ręce w bibliotece. Okładkę skojarzyłam z recenzją na jakimś blogu i stwierdziłam, że może trafiłam na coś ciekawego ?

Akcja powieści rozgrywa się w Japonii. Główna bohaterka to kilkunastoletnia Suzume, która mieszka w domu wraz z kuzynką Aimi i rodzicami. Właśnie nadchodzą urodziny dziewczynki. Do pełni szczęścia brakuje jej matki, która wybrała się w podróż. Sielankę przerywa przyjazd żołnierzy Księżycowego Księcia, którzy na rozkaz mordują nie tylko pana Hoshimę, ale także ukochaną Aimi. Tylko Suzume cudem udaje się przeżyć.

"I nagle jakby eksplodowała we mnie gwiazda. Zrozumiałam.
Wydobyłam żar i zgromadzoną we mnie jasność i owinęłam się nimi szczelnie niby płaszczem. Poczułam, że jestem mała i szybka jak wiatr."

Staruszek imieniem Youta pomaga jej się ukryć przed władzami. Matka w obliczu tragedii postanawia przeprowadzić się do przyjaciela męża, Tarayamy, z którym niedługo później bierze ślub. Po jakimś czasie Suzume...

isobel | 2014-07-08
Przeczytana: 08 lipca 2014

„Miłość nadciąga jak burzowe chmury, Ucieka przed wiatrem i rzuca cienie na Księżyc"

Choć "Cieniom na Księżycu" przyznałabym 7,5 gwiazdek i rzeczywiście uważam książkę za bardzo dobrą, niestety muszę przyznać, że poniekąd mnie rozczarowała. Pamiętam, że kiedyś bardzo chciałam przeczytać tą książkę i rozważałam jej zakup. Cieszę się, że ostatecznie tego nie zrobiłam, bo oczekiwałam po niej znacznie więcej. Kilka razy zastanawiałam się czy nie odłożyć i zapomnieć, ale mniej więcej w połowie historii się wciągnęłam i to tak bardzo, że zaczęłam ją emocjonalnie przeżywać.
Ogromnym plusem "Cieni na Księżycu" jest główna bohaterka - nasz japoński Kopciuszek a zarazem Tkaczka Iluzji- oraz Otiene, ciemnoskóry niezwykle utalentowany łucznik. Usta rozciągały mi się w szerokim uśmiechu zawsze gdy on się pojawiał ;) Ale dla odmiany matka Suzume irytowała mnie niemiłosiernie. Aż na głos, pod nosem, sklęłam ją od najgorszych. Palnąć tą kobietę w czerep to za mało - miałam nadzieję, że ktoś...