Blask

Okładka książki Blask Amy Kathleen Ryan
Okładka książki Blask
Amy Kathleen Ryan Wydawnictwo: Jaguar Cykl: Gwiezdni wędrowcy (tom 1) fantasy, science fiction
Gwiezdni wędrowcy (tom 1)
Sky Chasers: GLOW
Jaguar
2013-01-09
2011-08-13
Grzegorz Komerski
przyszłość statek kosmiczny paranormal Jaguar 2012

Pierwsze rozdziały wciągają czytelnika i w chodzi się w świat bohaterów żyjących w kosmosie. Niby akcja rozgrywa się szybko ale dla mnie trochę mozolnie. Bohaterowie ciekawi ale po dalszym brnięciu w książkę trochę irytują swoim byciem i myśleniem oraz swoimi postępami. Dziewczyny 16-letnie nazywają dziećmi co jak dla mnie to są już nastolatkowie a nie dzieci -.- Niektóre wydarzenia można było przewidzieć już po przeczytaniu opisu. Także podsumowując dla mnie średnia książka, może bardziej miała powodzenie w 2015 kiedy ona powstała. Pozdrawiam ^^

Dosyć wysoka ocena, a najlepiej oceniane opinie to te nieprzychylne. Ot taki paradoks :)

Kupiłam,bo jak już kilka razy zaznaczałam nie umiem wyjść z księgarni z pustymi rękami.
Ciekawa okładka V
Fantastyka V
Wysoka ocena na "lubimy czytać" V
Promocyjna cena V
Spełniła podstawowe warunki, więc została zabrana do domu.

Książka jest ciekawa od samego początku. Końcówkę przeczytałam na raz, bo chciałam wiedzieć jak to wszystko się skończy. Mogę się jedynie przyczepić, że fabuła jest trochę nierówna. Na początku jest bardzo szczegółowo, a później brakuje całych dni. Mamy do czynienia ze sporymi lukami w czasie.

Następstwa zdarzeń nie są takie oczywiste, momentami czułam się zaskoczona, co jak dla mnie jest również na plus.

Postacie...hmm... dwie główne nie przypadły mi do gustu. Ale w sumie to nastolatkowie, więc trochę głupie te dzieciaki.

Zaczynam poszukiwania drugiego tomu.

Ciekawa okładka V
Fantastyka V
Wysoka ocena na "lubimy czytać" V
Promocyjna cena V
Spełniła podstawowe warunki, więc została zabrana do domu.

Książka jest ciekawa od samego początku. Końcówkę...

Na półkach: , , , , , ,

Nie oczekiwałam niczego wygórowanego od „Blasku”. Potrzebowałam powieści lekkiej, przyjemnej, którą szybką się czyta i odrywa myśli od rzeczywistości. To zadanie spełniła, nie było także aż tak wiele rażących wad, których bym nie zniosła. A zatem czas nie był stracony. No, ale do rzeczy.
Fabuła, jak najbardziej dla mnie, lubię klimat podróży w kosmosie. Z początku miałam nadzieję, że bohaterami powieści będą osoby w innym przedziale wiekowym , no ale jakość to przeżyłam. Język oczywiście także przeznaczony dla młodzieży – prosty, niewymagający . Nic złego, jeśli sięga się po to z pełną świadomością.
Postacie w porządku, choć w tym przypadku grały mniejszą rolę (słabo rozwinięte nie tylko pod względem osobowości ale i zachowania, do tego słabe dialogi). Akcja i wydarzenia na statkach bardziej mnie pochłaniały. Główna bohaterka w porządku, ale nie jest postacią, która by nas swoją osobowością zaintrygowała. Przeciwieństwem natomiast jest Seth – trudno wyrobić sobie o nim jednoznaczne zdania, nie wiemy do końca, co tam się kryję. Postać ciekawa, frapująca i wzbogacająca powieść.
Autorka poddaje również rozważeniu kwestie wiary i prawdy. Tematy ciekawe, ale i trudne. Ukazała jednak, jak duży wpływ ma wiary na ludzi, co w nich budzi, do czego prowadzi. Pojawia się pytanie, kiedy wiara pozostaję wiarą, a kiedy staje się narzędziem manipulacji? Bardzo ciekawe wątki się pojawiły, które doceniam, gdyż zmusiły mnie do rozważań.
Powieść całkiem dobra, choć wymagałaby dopracowania. Ale przyjemnie się czytało i podjęty temat wiary zasługuję na wyróżnienie.
Nie będę polecać, ale nie powiem też stanowcze nie.

Książkę bardzo lekko się czyta, akcja dzieje się bardzo szybko, dzięki czemu nie nudzimy się zbędnymi szczegółami, których jednak czasami brakuje. niestety brakuje mi w niej zaskoczenia i zdziwienia. jest nieco zbyt przewidywalna, jednak wciąż godna polecenia.

Przeczytałam. Bez tragedii i bez olśnienia. Drugiego tomu nie ruszę.

Przeczytałam. Bez tragedii i bez olśnienia. Drugiego tomu nie ruszę.

Książka całkiem fajna, chociaż mnie nie wciągnęła tak jak miała. ;)

Książka całkiem fajna, chociaż mnie nie wciągnęła tak jak miała. ;)

"Blask" czyta się niesamowicie szybko, nie czuć nawet gdy przerzuci się już połowę książki a już się zmierza do końcówki.
A co do samej treści - scenariusz niesamowicie realistyczny, co jednocześnie fascynuje jak i przeraża. Wizja ułamka ludzkości wyrzuconej w kosmos, by zapewnić przetrwanie gatunku, oby do tego nie doszło.
Z początku Team Seth. Strasznie mi się ta postać spodobała, polubiłam ją. No niestety nie dotrwałam w tym do końca ;)
Kupiona za grosze w Matrasie, idę szukać drugiej części.

Z początku Team Seth. Strasznie mi się ta postać...

Ludzkość od dawna intrygują niezbadane przestrzenie kosmiczne. A wszystko, co jest intrygujące, przyciąga jak magnes. Nie dziwne jest więc, że powstaje wiele powieści o ludziach podróżujących przez galaktyki. Podobnie jak wiele innych postaci tego typu książek, także i bohaterowie recenzowanej powieści żyją wśród gwiazd. Jednak w przypadku Blasku nie jest to zwykłe życie, a raczej część misji mająca na celu uratowanie całego gatunku ludzkiego.

Czterdzieści lat temu dwa bliźniacze statki kosmiczne wyruszyły w podróż ku Nowej Ziemi. Misja wydawała się przebiegać idealnie do czasu, gdy jeden z nich - Nowy Horyzont - nie zwrócił się przeciw drugiemu. Mieszkańcy Empireum nie mieli czasu na reakcję. Prawie wszyscy dorośli zginęli, dziewczęta zostały porwane, a chłopcy zdani na siebie. Co kierowało kapitanem i mieszkańcami Nowego Horyzontu? Dlaczego posunęli się do tak okrutnych czynów? Czy Empireum przetrwa, a misja zakończy się sukcesem?

Waverly i Kieran, dwoje głównych bohaterów, w przyszłości mieli objąć przywództwo nad Empireum. Kieran miał stać się kapitanem, a Waverly, jako najstarsza dziewczyna na statku, jego małżonką. Los ich jednak nie oszczędził. Zarówno na barkach Kierana, jak i Waverly spoczęła ogromna odpowiedzialność, która ich nie tylko przytłoczyła, ale i zmusiła do okrutnych czynów.
Muszę przyznać, że kreacja jednej z głównych postaci - Waverly - jest dość ciekawa. Autorka, na jej przykładzie, powoli, acz zdecydowanie pokazuje, jak pod napływem zdarzeń i emocji można złamać człowieka i zmienić go w całkowicie inną osobę. Śmierć i cierpienie bliskich, porwanie oraz wielka odpowiedzialność sprawiły, że na duszy bohaterki pojawił się cień, którego się nigdy nie pozbędzie. Z Kieranem to już całkiem inna historia. Nienawidzę chłopaków, którzy myślą, że wszyscy spiskują przeciwko nim, a jedyne czego chcą to władza. Kieran jest właśnie takim bohaterem. Jego zachowanie irytuje i najzwyczajniej w świecie nie da się go polubić.

Podobnie jak w przypadku Czerwonej królowej, tak i w tej książce moje serce skradł czarny charakter, który, zaraz po Waverly, jest najlepiej wykreowaną postacią w całym Blasku. Mroczny i brutalny, a jednocześnie zraniony i zagubiony. Mimo iż autorka poświęca mu mało czasu, zakorzenia się on w naszych sercach na stałe. Co do reszty bohaterów - nikt więcej nie jest godny uwagi. Wszyscy są bezbarwni i mało znaczący. Amy Kathleen Ryan tak bardzo skupiła się na kreacji wcześniej wspomnianych postaci, że całkowicie zaniedbała inne.

Fabuła jest dość intrygująca. Co prawda znajdzie się w niej trochę schematów i przewidywalności, dodatkowo kilka rzeczy przeczy samym sobie, lecz autorka potrafi także zaskoczyć i wciągnąć czytelnika. Początek książki jest nieprzekonujący, jednak z czasem robi się coraz ciekawiej. Akcja rozwija się i nabiera tempa, pojawia się więcej mroku, intryg i brutalności. Wszystko dąży do momentu kulminacyjnego, który następuje w mało oczekiwanym momencie. Zakończenie, mimo iż przewidywalne, pozostawia pewnego rodzaju niedosyt i chęć na poznanie dalszych przygód bohaterów.

Blask to książka z pogranicza young adult i science fiction. Znajdziemy tu także coś z dystopii i tak bardzo popularny ostatnimi czasy motyw, jakim jest trójkąt miłosny, a raczej jego lekki zarys. Powieść nie jest lekturą wymagającą, a porównywanie jej do Igrzysk śmierci jest całkowicie nietrafione, jednak ma w sobie coś co przyciąga uwagę i porusza nasze serca. Polecam ją każdemu, kto chce przeczytać coś lekkiego i ciekawego, acz nie do końca oryginalnego, a chwilami nieco nudnego.

Niechętnie zabierałam się do tej książki...Przemawiała do mnie przeszło rok :) Po opisie widziałam zbyt dużo podobieństw do "Igrzyska Śmierci" i to mnie troszeczkę od niej odstręczało. Przyszedł jednak taki dzień, gdy nie miałam ochoty na e-booka a w wersji papierowej mam nieprzeczytany tylko "Dom nad Rozlewiskiem" ;) Postanowiłam zatem dać jej szansę. Usiadłam i...straciłam rachubę czasu :) Przedzierałam się strona po stronie ciekawa co będzie się dalej dziać. Im głębiej w las tym...ciekawiej :) Końcówka była tak ekscytująca, że czytałam ją prawie nad obiadem (a możecie mi wierzyć - jestem żarłokiem i nic zazwyczaj nie przerywa mi ten czynności :D). Naprawdę godna polecenia, z chęcią przeczytam kolejny tom :)

książka bardzo przeciętna, bohaterowie nijacy i bardzo denerwujący.
Szkoda czasu na czytanie myślałam,że będzie podobna do "w otchłani" albo "ocalonej" ale nie dorasta im do piet.

książka bardzo przeciętna, bohaterowie nijacy i bardzo denerwujący.