Psalmy i inne wiersze

Wydawnictwo: Biuro Literackie
978-83-62006-67-0
poezja
Fox Mulder

W poezji Tadeusza Nowaka realizm i brutalność w przedziwny sposób współistnieją z czułością i delikatnością. Pojęcia wracają do swoich pierwotnych sensów, a gęstość i wirtuozeria wiersza nie umniejszają wrażenia prostoty. Przerażenie i zachwyt, radość i ból, to wszystko, co jest udziałem ludzi, zwierząt i roślin, podniesione zostaje do godności misterium. Autorem obecnego wyboru wierszy Tadeusza Nowaka jest Bohdan Zadura.

źródło opisu: http://www.poezjem.pl/pl/open/catalog/on/product/id/113872

źródło okładki: http://www.poezjem.pl/pl/open/catalog/on/product/id/113872

| 2014-08-21
Na półkach: Przeczytane, Poezja

Po raz pierwszy "Psalmy" wpadły mi w ręce na półmetku nauki w podstawówce. Ich obrazowość i baśniowość, czasem liryczna, ale często dziwna, a nawet okrutna, zapadła mi w pamięć, nie zawsze w przyjemny sposób. Przez jakiś czas prześladowały mnie obrazy z "Psalmu suchotniczego".
Późniejsza (nazwijmy to - dojrzalsza) lektura oswoiła te poetyckie wizje autora, odsłoniła przenośnie i odniesienia. Rytm i tematyka tej poezji ewokuje swoisty klimat poza czasem.
Nie jestem co prawda pewna, czy zawartość tego wydania jest taka sama, ale na zachętę przytaczam dwa utwory, odmienne w nastroju...

"Psalm o dzwonach"

A ręce losu są splecione
Leżąc pod nimi szczeka pies
na psiego świata dzienne sprawy
W kuźni dzwon kują żeby w dzwonie
starców z kościelnej zamknąć ławy
Na starczym kiju psim szczekaniu
stoją Bóg w niebie świat i wieś

A starcom w dzwon się wchodzić nie chce
Zielem i makiem obsypany
słodko jak oni pachnie Bóg
I wspólnie z Bogiem śnią o dziewce
niosącej dwa źródlane...

Skrzydełko | 2015-07-02