100 Przebojów muzyki klasycznej

Okładka książki 100 Przebojów muzyki klasycznej Robert Ginalski
Okładka książki 100 Przebojów muzyki klasycznej
Robert Ginalski Wydawnictwo: Elf muzyka
256 str. 4 godz. 16 min.
Kategoria:
muzyka
Wydawnictwo:
Elf
Data wydania:
2011-12-06
Data 1. wyd. pol.:
2011-12-06
Liczba stron:
256
Czas czytania
4 godz. 16 min.
Język:
polski
ISBN:
978-83-89278-92-0
Tagi:
muzyka klasyczna
Średnia ocen

6,5 6,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Amerykański piorun Robert Ginalski, Andrzej Kiełczyński
Ocena 6,0
Amerykański pi... Robert Ginalski, An...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,5 / 10
8 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1853
1505

Na półkach: , ,

W tej bardzo ciekawej książce przedstawia pan Ginalski sto najbardziej popularnych utworów muzyki klasycznej. Oczywiście każdy taki wybór musi być subiektywny, ale autor zastosował jasne kryteria, po pierwsze: liczbę aranżacji danego utworu na inne instrumenty oraz skalę wykorzystywania utworów w ścieżkach dźwiękowych filmów. Jeśli chodzi o filmy to: „Wśród kompozytorów przodują Mozart, którego dzieła znalazły się w blisko 300 filmach, oraz Beethoven, Czajkowski, Vivaldi, Bach i Wagner (każdy „ma na koncie” ponad 200 filmów).” Zaś wśród utworów najpopularniejsze są: 'Eine Kleine Nachtmusik' Mozarta, 'Nad pięknym modrym Dunajem' Straussa i 'Cztery pory roku' Vivaldiego. Inne ważne kryteria popularności to ilość adaptacji w muzyce popularnej (zespoły rockowe!),częstotliwość pojawiania się w reklamach, oraz sprawa najnowsza: liczba pobrań danego utworu jako dzwonka do telefonów komórkowych.

Książka zawiera opisy utworów, krótkie informacje o kompozytorach oraz trochę wiadomości o najlepszych nagraniach i ciekawszych przeróbkach. Świetnym chwytem autora jest podanie jutubowych linków do wzorcowych wykonań omawianych utworów; nawet jeśli niektóre linki nie działają (czytałem wydanie z 2013 r.),to dostajemy znakomite interpretacje cokolwiek zapomnianych obecnie wirtuozów, na przykład Vladmira Horowitza, którego autor uważa, za największego pianistę XX wieku, czy Jashy Heifetza.

Nigdy nie uważałem się za znawcę muzyki klasycznej (notabene, twierdzi Ginalski, że tylko w języku polskim funkcjonuje stygmatyzujące określenie 'muzyka poważna', przecież ta muzyka może być bardzo wesoła!),ale po lekturze książki zmieniłem zdanie, bo znam zdecydowaną większość utworów w niej omawianych. Niemniej parę drobiazgów było dla mnie nowych, na przykład 'La Campanella' (dzwoneczek) Paganiniego czy 'Tamburyn' Rameau.

Dużym walorem książki jest lekki styl, przy okazji podaje autor masę fajnych informacji i anegdotek, na przykład taką „Bach był płodny pod każdym względem. Zostawił po sobie dwadzieścioro dzieci i ponad tysiąc skatalogowanych kompozycji.” Dalej, 'Carmen' Bizeta początkowo przyjęto źle, więc: „Podobno chłodne przyjęcie doprowadziło kompozytora do załamania nerwowego i zgonu (zmarł na serce trzy miesiące po premierze).” Zaś ukochane przeze mnie 'Muzyka na wodzie' i 'Muzyka ogni sztucznych' Handla były pierwszymi utworami przeznaczonymi do wykonania w plenerze, dzięki czemu mogły ich słuchać tłumy.

Na temat 'Alleluja' z oratorium 'Mesjasz' Handla pisze Ginalski: „Podczas pierwszego wykonania Mesjasza w Londynie król Jerzy II nagrodził Alleluja, wstając z miejsca. Zwyczaj ten przetrwał w Anglii do dziś, przyjął się także w Polsce, tyle że raczej wśród publiczności obytej z salami koncertowymi, a nie wśród naszych tak zwanych elit.” Ciekawe...

Dowiecie się też z książki, jaki utwór stał się oficjalnym hymnem rozgrywek Ligi Mistrzów UEFA. Podobnych informacji jest więcej, bardzo lubię takie ciekawostki.

Książka jest znakomitym wstępem do muzyki klasycznej dla wszystkich, którzy jej nie znają, może się obawiają, a mają ochotę się zapoznać.

Na koniec link do jednego z wykonań, które bardzo mnie poruszyło: http://www.youtube.com/watch?v=yAsDLGjMhFI

W tej bardzo ciekawej książce przedstawia pan Ginalski sto najbardziej popularnych utworów muzyki klasycznej. Oczywiście każdy taki wybór musi być subiektywny, ale autor zastosował jasne kryteria, po pierwsze: liczbę aranżacji danego utworu na inne instrumenty oraz skalę wykorzystywania utworów w ścieżkach dźwiękowych filmów. Jeśli chodzi o filmy to: „Wśród kompozytorów...

więcej Pokaż mimo to

avatar
78
42

Na półkach:

100 za mało! :) Każdy słyszał te dzieła, ale nie wiele co się za nimi kryje.
Autor krótko opisuje utwór. Dodaje też jakie wykonania są najlepsze. Świetny początek dla osób chcący zainteresować się muzyką klasyczną

100 za mało! :) Każdy słyszał te dzieła, ale nie wiele co się za nimi kryje.
Autor krótko opisuje utwór. Dodaje też jakie wykonania są najlepsze. Świetny początek dla osób chcący zainteresować się muzyką klasyczną

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    15
  • Przeczytane
    10
  • Posiadam
    5
  • Ebook
    2
  • Książka papierowa
    1
  • 01. Epub+
    1
  • E-book
    1
  • #architektura, sztuka i muzyka
    1
  • Własne do przeczytania
    1
  • Muzyka
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki 100 Przebojów muzyki klasycznej


Podobne książki

Przeczytaj także