Poezja miłosna

Wydawnictwo: Buchmann
poezja
Delirium

Nie tylko dla zakochanych.
55 poetów i 150 wierszy miłosnych. Od najbardziej znanych, jak "Niepewność" Mickiewicza i erotyki Gałczyńskiego, do tych, które warto odkryć na nowo, jak "Pożegnanie z fiołkami" Rolicza-Liedera. Na każdą okazję; od tekstów sentymentalnych po śmiałe erotyki.

Serenada | 2013-07-15
Przeczytana: lipiec 2013

Wiersze są zróżnicowane pod względem jakości (są lepsze i gorsze), długości i przekazu. Mnie osobiście najbardziej przypadł do gustu utwór Marii Konopnickiej "I mówię: odejdź..". Niewiele przekazuje dosłownie, skłania do refleksji. Można interpretować go na tysiąc sposobów, można go nie uznać za wiersz miłosny, a raczej za wyraz tęsknoty za kimś bliskim. Prawdziwy, dobry utwór!
Podobała mi się także "Zakochana" Małgorzaty Hilar (choć poetką była raczej przeciętną), "Rozmowa liryczna" Gałczyńskiego oraz niemal wszystkie dzieła Baczyńskiego. Natknęłam się na wiele wierszy przeciętnych, ale nie będę wymieniać tytułów ani autorów. Cieszę się, że nabyłam zbiór miłosnych poezji i jeżeli ktoś weźmie ze mnie przykład, będzie to dla mnie wielka radość. Klasyczną, polską literaturę warto rozpowszechniać.

arutaj | 2016-04-18
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: lipiec 2015

Mało w przypadku jakiej książki liczy się historia jej nabycia. W przypadku tej jest ona dość... niecodzienna. A mianowicie otrzymałam ją na ulicy od bezdomnego. I tak zaczęła się moja przygoda z poezją.
Zbiór wierszy utrzymuje honorowe miejsce na mojej półce, a to przez swoje zróżnicowanie, a to przez wybór wierszy. Najsilniejszym uczuciem zapałałam do poezji Leopolda Staffa i tak mi już pozostało; jakbym się nie starała, lepszego poety nie znajdę.

aura131 | 2013-11-04

Wielka radość