Okładka książki Poezja miłosna

papier
Delirium
7,89 (9 ocen i 2 opinie)

Opis książki

Nie tylko dla zakochanych.
55 poetów i 150 wierszy miłosnych. Od najbardziej znanych, jak "Niepewność" Mickiewicza i erotyki Gałczyńskiego, do tych, które warto odkryć na nowo, jak "Pożegnanie z fiołkami" Rolicza-Liedera. Na każdą okazję; od tekstów sentymentalnych po śmiałe erotyki.

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Polecamy

Opinie czytelników
Serenada | 2013-07-15
Przeczytana: lipiec 2013

Wiersze są zróżnicowane pod względem jakości (są lepsze i gorsze), długości i przekazu. Mnie osobiście najbardziej przypadł do gustu utwór Marii Konopnickiej "I mówię: odejdź..". Niewiele przekazuje dosłownie, skłania do refleksji. Można interpretować go na tysiąc sposobów, można go nie uznać za wiersz miłosny, a raczej za wyraz tęsknoty za kimś bliskim. Prawdziwy, dobry utwór!
Podobała mi się także "Zakochana" Małgorzaty Hilar (choć poetką była raczej przeciętną), "Rozmowa liryczna" Gałczyńskiego oraz niemal wszystkie dzieła Baczyńskiego. Natknęłam się na wiele wierszy przeciętnych, ale nie będę wymieniać tytułów ani autorów. Cieszę się, że nabyłam zbiór miłosnych poezji i jeżeli ktoś weźmie ze mnie przykład, będzie to dla mnie wielka radość. Klasyczną, polską literaturę warto rozpowszechniać.

aura131 | 2013-11-04

Kalendarium literackie
  • Carlo Collodi
    188. rocznica
    urodzin
    - I co dalej? - spytał Pinokio.
    - Nic - westchnął Gepetto z rezygnacją. - Jesteśmy zgubieni..
    - Zgubieni? Dlaczego zgubieni? - zaprotestował Pinokio. - Daj mi, tato, rękę i uważaj, żebyś się nie poślizgnął.
    - Dokąd mnie teraz prowadzisz?
    - Spróbujemy raz jeszcze. Chodź i nic się nie bój.
  • Dale Carnegie
    126. rocznica
  • Michele Fitoussi
    60. rocznica
    urodzin
    Nienawiść zżera, paraliżuje i przeszkadza żyć
  • Frances Hodgson Burnett
    165. rocznica
    urodzin
    To takie smutne, gdy książka się kończy
  • Laurence Sterne
    301. rocznica
    urodzin
    Miłość jest niczym bez sentymentu. A sentyment jest jeszcze mniej wart bez miłości.
  • Bartosz Łapiński
    40. rocznica
    urodzin
    ... słowo "kurwa" jest w naszym kraju rodzajem mantry. Indyjscy mnisi całymi dniami powtarzają różne mantry, na przykład OMM... OMM... albo TAU... TAU... czy coś w tym rodzaju. Natomiast u nas prawie cały naród nieświadomie stosuje jako mantrę wyżej wspomniane słowo. Jego układ liter, a zwłaszcza mo... pokaż więcej
  • Maria Pawlikowska-Jasnorzewska
    123. rocznica
    urodzin
    Nie widziałam Cię już od miesiąca.
    I nic. Jestem może bledsza,
    trochę śpiąca, trochę bardziej milcząca.
    Lecz widać można żyć bez powietrza.
  • Arundhati Roy
    53. rocznica
    urodzin
    Kiedy kogoś zranisz, zaczyna cię mniej kochać. Taki skutek mają nieostrożne słowa. Ludzie zaczynają cię mniej kochać.
  • Karol Bunsch
    27. rocznica
    śmierci
    Ja walczę z takim bogiem, którego względy kupić, a usługi wynająć można!
  • Ferdynand Goetel
    54. rocznica
    śmierci
    ...górale, ludność podtatrzańska. Ci, są takim samym fenomenem etnicznym, jak Tatry przyrodzonym. Nieodgadłe zmieszanie typów etnicznych, jakie się tu kiedyś dokonało, wyodrębniło ich nie tylko z reszty polskiego ludu, ale chyba i z ludów Europy. Wywodzono rodowód ich od Rzymian, nordyków, czerwonos... pokaż więcej
  • Arthur Hailey
    10. rocznica