Poezja miłosna

poezja
typ
papier
Delirium
7,58 (12 ocen i 2 opinie)

Opis książki

Nie tylko dla zakochanych.
55 poetów i 150 wierszy miłosnych. Od najbardziej znanych, jak "Niepewność" Mickiewicza i erotyki Gałczyńskiego, do tych, które warto odkryć na nowo, jak "Pożegnanie z fiołkami" Rolicza-Liedera. Na każdą okazję; od tekstów sentymentalnych po śmiałe erotyki.

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników
Serenada | 2013-07-15
Przeczytana: lipiec 2013

Wiersze są zróżnicowane pod względem jakości (są lepsze i gorsze), długości i przekazu. Mnie osobiście najbardziej przypadł do gustu utwór Marii Konopnickiej "I mówię: odejdź..". Niewiele przekazuje dosłownie, skłania do refleksji. Można interpretować go na tysiąc sposobów, można go nie uznać za wiersz miłosny, a raczej za wyraz tęsknoty za kimś bliskim. Prawdziwy, dobry utwór!
Podobała mi się także "Zakochana" Małgorzaty Hilar (choć poetką była raczej przeciętną), "Rozmowa liryczna" Gałczyńskiego oraz niemal wszystkie dzieła Baczyńskiego. Natknęłam się na wiele wierszy przeciętnych, ale nie będę wymieniać tytułów ani autorów. Cieszę się, że nabyłam zbiór miłosnych poezji i jeżeli ktoś weźmie ze mnie przykład, będzie to dla mnie wielka radość. Klasyczną, polską literaturę warto rozpowszechniać.

aura131 | 2013-11-04

Kalendarium literackie
  • Terry Pratchett
    67. rocznica
    urodzin
    Kiedy łamiesz zasady, łam je mocno i na dobre.
  • Nelle Harper Lee
    89. rocznica
    urodzin
    Ale ja, zanim będę mógł żyć w zgodzie z innymi ludźmi, przede wszystkim muszę żyć w zgodzie z sobą samym. Jedyna rzecz, jaka nie podlega przegłosowaniu przez większość, to sumienie człowieka.
  • Alistair MacLean
    93. rocznica
    urodzin
    - Słyszałeś o SKGP? - Jasne. Stowarzyszenie Kierowców Grand Prix. - Właśnie. No więc SKGP postanowiło, że dla naszego bezpieczeństwa, zawodników i widzów, należy skreślić Harlowa z listy z listy kierowców Formuły 1. Chcemy, żeby nie miał prawa wstępu na żaden tor w Europie. Wiesz, że on pije? - Kto... pokaż więcej
  • Christian Jacq
    68. rocznica
    urodzin
    ... miłość to taki potok, który znosi wszelkie tamy i zalewa istotę ludzką bez reszty.
  • Ian Rankin
    55. rocznica
  • Roberto Bolaño
    62. rocznica
    urodzin
    Nadszedł dzień, kiedy postanowiłem zerwać z literaturą. Zerwałem. Nie ma w tym kroku żadnej traumy poza poczuciem wolności. To tak, między nami mówiąc, jak przestać być prawiczkiem. Co za ulga! Zerwanie z literaturą, to znaczy zerwanie z pisaniem, by ograniczyć się wyłącznie do czytania!
  • Jan Izydor Sztaudynger
    111. rocznica
    urodzin
    On gotyk, ona barok. Renesans zjawi się za rok.
  • Daniel Passent
    77. rocznica
    urodzin
    My nazywamy tenisówki felony shoes (buty przestępcze), bo oni je często noszą [handlarze narkotyków]. Kurtka skórzana, kosztowna, ale na nogach tenisówki.
  • Sven Lindqvist
    83. rocznica
  • Michael H. Hart
    83. rocznica
  • Lois Duncan
    81. rocznica
    urodzin
    W jakiś sposób wspomnienia radosne bardziej bolą niż wspomnienia smutne, bo dotkliwiej zdajemy sobie sprawę, że należą do przeszłości bezpowrotnie.
  • Stefania Grodzieńska
    5. rocznica
    śmierci
    I wszystko byłoby pięknie, gdybym nie zauważyła skrzywienia na twarzach moich czytelników. Zdaje się, że Wam się to opowiadanie nie podoba... A, przepraszam, co Państwo w tej chwili robią? Przepraszam za wyrażenie, byczą się Państwo, tak? Opowiadania satyryczne się czyta, tak? Znamy takich, co mają... pokaż więcej
  • Ludwig Tieck
    162. rocznica
    śmierci
    Nazbyt często to, co szlachetne i wielkie, bywa zapomniane i poniżane przez ludzi małego ducha.
  • Kazimierz Gołba
    63. rocznica