Przyprawy i zioła

Wydawnictwo: MWK Sp. z o.o.

Porady dotyczące przygotowania i użycia najrozmaitszych ziół i przypraw oraz interesujące przepisy kulinarne
Opis ziół i przypraw z uwzględnieniem ich przydatności kulinarnej i ich zasadniczymi właściwościami
Historia ziół i przypraw oraz praktyczne wskazówki do ich uprawy i zbioru

| 2015-01-01
Przeczytana: 30 grudnia 2014

Bardzo ładnie ilustrowany praktyczny przewodnik o ziołach i przyprawach w kuchni, dla wzbogacenia smaku, uwzględniający krótko także ich właściwości zdrowotne. Rozróżnienie miedzy ziołem a przyprawą jest nieostre, ostatecznie przykładowo bazylia trafiła do ziół, a cynamon do przypraw (o które toczyły się zacięte wojny handlowe). Mamy tu opis rośliny oraz jej zastosowanie kulinarne. Często za opisem rośliny jest przepis na potrawę z jej użyciem.
Bardzo ciekawy jest rozdział "Krótka historia przypraw". Cytuję "koń był warty 450 g szafranu, za owcę można było kupić 450 g imbiru, a za krowę - 900 g gałki muszkatałowej" (mowa o renesansie). Ziarenkami pieprzu płacono podatki i czynsz. Wyznaczano morskie szlaki handlowe, tworzono kompanie. Przez rok 1690 Holendrzy mieli wyłączność na handel goździkami, ponieważ spalili wszystkie drzewa goździkowe poza "swoją" wyspą.
Ostatni rozdział to przepisy na mieszanki ziołowo-przyprawowe.

Użyteczna książka w kuchni.

Brylant | 2015-04-24
Przeczytana: 24 kwietnia 2015