Baśnie afroamerykańskie

Okładka książki Baśnie afroamerykańskie Roger D. Abrahams
Okładka książki Baśnie afroamerykańskie
Roger D. Abrahams Wydawnictwo: G+J Seria: Baśnie Etniczne literatura piękna
312 str. 5 godz. 12 min.
Kategoria:
literatura piękna
Seria:
Baśnie Etniczne
Tytuł oryginału:
African American Folktales
Wydawnictwo:
G+J
Data wydania:
2012-02-09
Data 1. wyd. pol.:
2012-02-09
Liczba stron:
312
Czas czytania
5 godz. 12 min.
Język:
polski
ISBN:
9788375962390
Tłumacz:
Marta Komorowska
Tagi:
baśnie afroamerykańskie etniczne
Średnia ocen

6,4 6,4 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,4 / 10
33 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
31
27

Na półkach:

Dość specyficzna, ale polecam nie tylko zainteresowanym tematem.

Dość specyficzna, ale polecam nie tylko zainteresowanym tematem.

Pokaż mimo to

avatar
1552
698

Na półkach: , , , , , , , , , , , , , , , ,

Amerykański folklorysta Roger D. Abrahams zebrał w prezentowanym tomie baśnie i opowieści ludowe czarnych mieszkańców różnych zakątków Ameryki, od wielkich miast USA, przez dawne niewolnicze południe tego kraju, Bahamy, szereg wysp Małych i Wielkich Antyli, kolumbijską wysepkę Providencię, aż po położone w Ameryce Południowej mało u nas znane kraje jak Gujana i Surinam.

Opowieści zebrane w niniejszym tomiku w zasadzie niewiele mają wspólnego z baśniami dla dzieci, gdyż są pisane w najlepszym razie w stylu mocno rubasznym. Inny jest też morał (o ile w ogóle występuje) większości prezentowanych historyjek od tego, który większość z nas zna z baśni zasłyszanych w dzieciństwie. No, ale nie bądźmy zbyt europocentryczni i fałszywie poprawni politycznie! Na Karaibach i wszędzie tam, gdzie przywożono Afrykańczyków do niewolniczej pracy, zrodził się inny model bohatera, cwaniaczka, który nieraz aby zwyczajnie przeżyć, zmuszony był niejednokrotnie "wykiwać" ciemiężącego go białego pana. Z czego mógłby się śmiać człowiek na wszelkie sposoby pognębiony i upokorzony, niż z choćby najdrobniejszego niepowodzenia, jakie dotyka jego krzywdziciela?

Bohaterami tych opowieści są więc (ileż tu autoironii i dystansu do siebie!) kombinatorzy wszelkiej maści, stanowiący niezwykle barwną menażerię jak choćby Anansi, niewolnik John i Brat Królik. Postaci te są na ogół niezwykle gadatliwe, można by nawet rzec wyszczekane. Kłamią, zmyślają, podpuszczają, prowokują. Ich historie niekiedy przypominają te europejskie, o tym jak chłop wywiódł w pole diabła (nawet ten wątek się tutaj powtarza),inne są opowiastkami w stylu "byle coś powiedzieć" a części z nich bliżej do tekstu raperskiego czy hip-hopowego niż do baśni.

Amerykański folklorysta Roger D. Abrahams zebrał w prezentowanym tomie baśnie i opowieści ludowe czarnych mieszkańców różnych zakątków Ameryki, od wielkich miast USA, przez dawne niewolnicze południe tego kraju, Bahamy, szereg wysp Małych i Wielkich Antyli, kolumbijską wysepkę Providencię, aż po położone w Ameryce Południowej mało u nas znane kraje jak Gujana i...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1390
923

Na półkach: , ,

Roger D. Abrahams jest profesorem folklorystyki na Uniwersytecie Pensylwanii i jednym z najważniejszych badaczy afroamerykańskiej kultury. Jakiś czas temu miałam okazję czytać "Baśnie afrykańskie" jego autorstwa, teraz przyszła kolej na opowieści z plantacji amerykańskiego Południa, karaibskich wysepek i ulic współczesnych gett, na których kształtowała się społeczność afroamerykańska.

Niniejszy zbiór zawiera ponad sto opowieści, które choć narodziły się na bezkresnych obszarach Nowego Świata, czerpały ze stylu i bogatej tradycji afrykańskiej. Historie te opowiadane były przez bajarzy głównie dla zabawy, choć pełniły też rolę cementującą i utwierdzającą grupową tożsamość społeczności i były sposobem na zachowanie tradycyjnych relacji międzyludzkich oraz społecznych, a także odreagowaniem zniewolenia - w inny jednakże sposób niż ten, do którego przyzwyczaiły nas, Polaków, lata walk narodowowyzwoleńczych. Opowieści afroamerykańskie ukazują bowiem skomplikowane związki między zniewolonymi Murzynami a białymi, którzy decydowali o ich życiu odzwierciedlając ich frustrację i bezradność, a zarazem pogodzenie się z losem. Choć stanowiły formę rozrywki, zawierają w sobie specyficzny morał i przesłanie, podane jednakowoż w przewrotny sposób. Najczęściej ukazują sytuacje zniekształcające rzeczywistość, przekraczające granice wiarygodności, gdzie egoizm i piętnowane zwykle zachowania przedstawiane są jako normalne, cnoty zaś są wyśmiewane i prezentowane w negatywnym świetle. Można powiedzieć, że kłamstwa pokazują ważne prawdy pozwalające odnaleźć się w krzywdzącej rzeczywistości i przepełnionym niesprawiedliwością życiu niewolnika; celowy nonsens ukazuje, jak się NIE zachowywać w określonej sytuacji. Na czytelniku wychowanym w europejskim kręgu kulturowym historie te sprawiają wrażenie pozbawionych sensu i zmierzających donikąd; większość opowieści przedstawia błazeństwa trickstera, z których należy się śmiać i wysnuć naukę z jego zachowania. Zwykle sprowadza się ona do tego, by strzec się sztuczek i podstępów innych oraz podziwiać tych, którzy dzięki swemu sprytowi i kreatywności odnoszą zwycięstwo. Rzeczą godną uwagi jest to, że mają charakter zdecydowanie obrazoburczy; nie kwestie moralne i etyczne są w nich najważniejsze, lecz... wartka i dynamiczna akcja.

"Baśnie afroamerykańskie" uporządkowane są tematycznie, co ułatwia orientację i odnalezienie się w tej nielogicznej - z punktu widzenia Europejczyka - rzeczywistości.
Rozdział pierwszy zawiera opowieści traktujące o powstaniu świata, wyjaśniające występujące w nim zjawiska przyrodnicze i społeczne oraz zasady jego funkcjonowania, podkreślające przy tym konieczność dostosowania się do panujących realiów, które są co prawda niesprawiedliwe, ale na ich kształtowanie człowiek nie ma żadnego wpływu.
Kolejne rozdziały składają się z historii stanowiących ostrzeżenie, prezentujących konflikt między zachowaniem poprawnym a nagannym i ukazujących ich konsekwencje. W przeciwieństwie do pozostałych opowieści w zbiorze te niosą ze sobą konkretny morał.
Rozdział czwarty opowiada o podstępach i ich skutkach - to osławione historie o tricksterze i jego niemoralnych czynach. Ważne w nich są nie etyczne ich konsekwencje lecz fakt, że bohater dopiął swego, nieistotne jakimi sposobami. Trickster to pełen niewyczerpanych pomysłów egoista, który kradnie, gwałci i zabija, przekracza wszelkie granice, żyje na marginesie społeczności, ale budzi szacunek tym, że osiąga zamierzony cel.
Następna część prezentuje opowiadania zasadzające się na konfrontacjach pomiędzy niewolnikiem a panem i ukazujące sprytne sposoby obchodzenia się z białym człowiekiem - swoista reakcja na pozbawienie godności i zniewolenie.
Książkę kończą krótkie historyjki nonsensowne będące po prostu wyrazem poczucia humoru, rodzajem skeczów.

"Baśnie afroamerykańskie" to lektura niebanalna i zdumiewająco odmienna pod względem stylu, estetyki i prezentowanego sposobu myślenia oraz postrzegania świata od tego, do czego przyzwyczaiła czytelnika europejska kultura i tradycja. Nie wszystkie opowieści okażą się dla nas zrozumiałe, jestem jednak przekonana, że ich lektura będzie fascynującym doświadczeniem pozwalającym o ile nie pojąć, to na pewno poczuć ich specyfikę i klimat oraz spróbować ogarnąć ich kontekst kulturowy.
Gorąco polecam tę lekturę każdemu, kto ma ochotę zgłębić tajniki kultury afroamerykańskiej - od czasów przedsecesyjnych po współczesne - a także czytelnikom ceniącym sobie dynamiczne, pełne życia, oryginalne opowieści stanowiące część naszego światowego dziedzictwa.

Roger D. Abrahams jest profesorem folklorystyki na Uniwersytecie Pensylwanii i jednym z najważniejszych badaczy afroamerykańskiej kultury. Jakiś czas temu miałam okazję czytać "Baśnie afrykańskie" jego autorstwa, teraz przyszła kolej na opowieści z plantacji amerykańskiego Południa, karaibskich wysepek i ulic współczesnych gett, na których kształtowała się społeczność...

więcej Pokaż mimo to

avatar
623
79

Na półkach:

9-tego lutego bieżącego roku ukazała się nowa seria książek wydawnictwa National Geographic. Seria ta nazywa się Baśnie Etniczne 18+. Pierwsze dwa tytuły to "Baśnie afroamerykańskie" i "Baśnie arabskie". Książki te są napisane przez naukowców i dotyczą kultury etnicznej wybranych krajów. Ku mojej uciesze, w moje ręce wpadła książka "Baśnie afroamerykańskie"


Roger D. Abrahams autor ksiązki jest profesorem folklorystyki na Uniwersytecie Pensylwanii. W swojej książce zamieścił zbiór ponad stu historii z czasów niewolnictwa z wielu części Nowego Świata, od Południowego Wybrzeża i Ameryki Środkowej po Karaiby i południe Stanów Zjednoczonych. Historie zawarte w tej książce opowiadają o zmaganiach czarnoskórych niewolników na plantacjach. Ukazują również ich relacje ze swoimi panami, sposoby na radzenie sobie z białymi ludźmi. To czasem bardzo zabawne historie ale zawierają tez wiele mądrości i morałów.


Książka jest bardzo nietypowa. To zbiór niezwykłych basni jakich do tej pory na pewno nie czytaliście. Czyta się bardzo przyjemnie bo opowiadania nie są długie a w całej książce jest ich ponad 100! To świetna książka dla wielbicieli literatury podróżniczej i tych którzy lubią poznawać kultury etniczne dalekich krajów.

9-tego lutego bieżącego roku ukazała się nowa seria książek wydawnictwa National Geographic. Seria ta nazywa się Baśnie Etniczne 18+. Pierwsze dwa tytuły to "Baśnie afroamerykańskie" i "Baśnie arabskie". Książki te są napisane przez naukowców i dotyczą kultury etnicznej wybranych krajów. Ku mojej uciesze, w moje ręce wpadła książka "Baśnie afroamerykańskie"


Roger D....

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    152
  • Posiadam
    47
  • Przeczytane
    40
  • Chcę w prezencie
    6
  • Teraz czytam
    5
  • Baśnie
    3
  • Baśnie i mity
    2
  • Literatura Saint Lucii
    1
  • Serie
    1
  • 2019
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Baśnie afroamerykańskie


Podobne książki

Przeczytaj także