Baśnie afroamerykańskie

Seria: Baśnie Etniczne
Wydawnictwo: G+J
African American Folktales
Bizarre

Zbiór zawiera ponad sto historii, opowiadanych na trzcinowych polach przedsecesyjnego Południa, w wioskach na karaibskich wysepkach i na ulicach współczesnych gett, wywodzących się z niezwykle bogatej tradycji gawędziarskiej. Wśród opowieści, pełnych życia, mądrości i humoru, znaleźć można przyziemnie komiczne historie spryciarzy, podania o powstaniu świata, wyjaśniające dlaczego jest on tak,...

Wśród opowieści, pełnych życia, mądrości i humoru, znaleźć można przyziemnie komiczne historie spryciarzy, podania o powstaniu świata, wyjaśniające dlaczego jest on tak, a nie inaczej urządzony oraz opowiastki z morałem przedstawiające zmagania niewolników i panów. Pochodzą one z ogromnego obszaru, na którym istniały plantacje, od Południowego Wybrzeża i Ameryki Środkowej po Karaiby i południe Stanów Zjednoczonych.

Misterne, często przerysowane opowieści snute były przede wszystkim dla zabawy, zawierają jednak ziarno prawdy o tym, jak radzić sobie w świecie białych ludzi. W zajmujący sposób pokazują, jak wysiedlony lud, czerpiąc z tradycji dawno minionych czasów, ułożył sobie życie i stworzył nową, trwałą kulturę w Nowym Świecie.

Zebrane w książce opowieści pochodzą z wielu części Nowego Świata, gdzie w czasach, kiedy siłą roboczą na plantacjach byli czarni niewolnicy, lub po ich emancypacji w XIX w. powstała społeczność afroamerykańska.

źródło opisu: www.gjksiazki.pl

źródło okładki: www.gjksiazki.pl

monidecor | 2012-02-29
Przeczytana: 27 lutego 2012

9-tego lutego bieżącego roku ukazała się nowa seria książek wydawnictwa National Geographic. Seria ta nazywa się Baśnie Etniczne 18+. Pierwsze dwa tytuły to "Baśnie afroamerykańskie" i "Baśnie arabskie". Książki te są napisane przez naukowców i dotyczą kultury etnicznej wybranych krajów. Ku mojej uciesze, w moje ręce wpadła książka "Baśnie afroamerykańskie"

Roger D. Abrahams autor ksiązki jest profesorem folklorystyki na Uniwersytecie Pensylwanii. W swojej książce zamieścił zbiór ponad stu historii z czasów niewolnictwa z wielu części Nowego Świata, od Południowego Wybrzeża i Ameryki Środkowej po Karaiby i południe Stanów Zjednoczonych. Historie zawarte w tej książce opowiadają o zmaganiach czarnoskórych niewolników na plantacjach. Ukazują również ich relacje ze swoimi panami, sposoby na radzenie sobie z białymi ludźmi. To czasem bardzo zabawne historie ale zawierają tez wiele mądrości i morałów.

Książka jest bardzo nietypowa. To zbiór niezwykłych basni jakich do tej pory na...

Isadora | 2012-08-10
Na półkach: Serie, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 10 sierpnia 2012

Roger D. Abrahams jest profesorem folklorystyki na Uniwersytecie Pensylwanii i jednym z najważniejszych badaczy afroamerykańskiej kultury. Jakiś czas temu miałam okazję czytać "Baśnie afrykańskie" jego autorstwa, teraz przyszła kolej na opowieści z plantacji amerykańskiego Południa, karaibskich wysepek i ulic współczesnych gett, na których kształtowała się społeczność afroamerykańska.

Niniejszy zbiór zawiera ponad sto opowieści, które choć narodziły się na bezkresnych obszarach Nowego Świata, czerpały ze stylu i bogatej tradycji afrykańskiej. Historie te opowiadane były przez bajarzy głównie dla zabawy, choć pełniły też rolę cementującą i utwierdzającą grupową tożsamość społeczności i były sposobem na zachowanie tradycyjnych relacji międzyludzkich oraz społecznych, a także odreagowaniem zniewolenia - w inny jednakże sposób niż ten, do którego przyzwyczaiły nas, Polaków, lata walk narodowowyzwoleńczych. Opowieści afroamerykańskie ukazują bowiem skomplikowane związki między...

Danuś | 2018-02-15
Przeczytana: 15 lutego 2018