Baśnie afrykańskie

African Folktales
Baśnie Afryka folklor
literatura piękna
Lady_B

Zebrane tutaj opowieści pochodzą z głębokich puszcz i bezkresnej sawanny, z obozów, kraali i wiosek ponad czterdziestu plemion Czarnej Afryki. Wybitny badacz folkloru, Roger D. Abrahams wybrał dziewięćdziesiąt pięć historii wywodzących się z ogromnego regionu geograficznego. Stojąc w obliczu tak wielkiej różnorodności, wybrał opowieści najlepiej ilustrujące wspólnotę kulturową mieszkańców bezkresnych przestrzeni, które rozciągają się na południe od Sahary.

Afrykańscy bajarze rozwijają przed naszymi oczami barwną tkaninę, na którą składają się mity o stworzeniu świata, epickie opowieści o czynach mężnych wojowników, przerażające historie o duchach, a także pikantne powiastki o wyczynach przeróżnych łotrzyków, czarodziejów i kuglarzy ze świata zwierząt i ludzi.

Wykorzystując źródła tak różne, jak zapiski wczesnych misjonarzy oraz najnowsze prace antropologów i etnografów, Roger D. Abrahams opowiada afrykańskie historie w stylu żywej gawędy – językiem, w którym wciąż brzmią echa plemiennych pieśni i tanecznych rytmów, i w którym nietrudno usłyszeć głos emocjonalnego zaangażowania w uniwersalne problemy ludzkości.

źródło opisu: www.gjksiazki.pl

źródło okładki: www.gjksiazki.pl

Trudno było mi się zdecydować na ocenę tej książki. Jest ona nietypowa, bo strasznie ciężko i długo mi się czytało, a jednocześnie uważam, że jest niesamowicie dobra. Dlaczego? Wytłumaczę w odwrotnej kolejności. Autor włożył dużo wysiłku w zebranie i spisanie wszystkich przedstawionych baśni. Co więcej podzielił je na kategorię, do których stworzył mini wstępy teoretyczne, dzięki którym Czytelnik z "pierwszego świata" mógł zrozumieć to, co czyta. Bo baśnie afrykańskie są zupełnie inne od tych które znamy. Największym zadziwieniem dla mnie było to, że raczej nie mają morału. Samo opowiadanie dziwnych, magicznych historii w afrykańskich plemionach jest taką rozrywką, że nic więcej nie trzeba! Wartości baśni można raczej szukać w zawartych w niej dziwach oraz zdolnościach opowiadacza - bo można spędzić cały wieczór w wiosce, słuchając jak kolejni bajarze opowiadają to samo, na różne sposoby. Dlatego źle mi się czytało :) Bo jestem z innej kultury, moje życie, doświadczenia i...

Intruder | 2018-01-03
Przeczytana: 03 stycznia 2018

6/10 - niezła. Zbiór afrykańskich baśni, wyselekcjonowanych tematycznie, o treści edytowanej, dostosowanej do odbioru osobom spoza tego kręgu kulturowego, często transkrybowanej z rytmicznych, pół-śpiewanych gawęd charakterystycznych dla stylu opowieści "przy ognisku". Wersja nieocenzurowana, na dzisiejsze standardy zdecydowanie nie dla dzieci, momentami dość brutalna, choć nie jestem pewien czy w tym zakresie bardzo odbiegająca od pierwotnych wersji europejskich baśni, gdzie nie brakowało śmierci, głodu, okaleczenia, zdrad i zabójstw. Ciekawa lektura, pozwalająca zetknąć się z kulturami, które zastąpiły pisemną kodyfikację praw społecznościową opowieścią, mającą za zadanie formować postawy moralne, pamieć, wspólnotę i przynależność. A przy okazji niezła rozrywka.

Adrian Jeżak | 2017-11-29
Przeczytana: 28 listopada 2017

W niczym innym, jak tylko w baśniach dostrzeżemy odmienny system wartości innych kultur. A na dodatek gdy pomyślimy o tym, że treści te przedstawiane są małym dzieciom i to na nich wychowują się ci ludzie osobiście jestem w niemałym szoku. Tyle zabójstw, chytrości, obcinania sobie dowolnych części ciała nie tylko w celu napiętnowania ale także by zwyczajnie pożywić się "mięsem". Inne postacie rodzą się niezwyciężone i ruszają na bój z całym światem a giną przez głupie błędy... Książka z pewnością warta przeczytania ale jest mało wartościowa dla naszej rodzimej kultury. Na pewno nie przeczytał bym jej swoim własnym dzieciom, bo bym je przeraził. Osobiście uważam te baśnie za zbyt brutalne i niezrozumiałe co jeszcze bardziej pogłębia przepaść pomiędzy mną a mieszkańcami afryki bo zwyczajnie nie umiem, nie potrafię mimo tego że bardzo chcę stwierdzić "co autor miał na myśli?" pisząc tę baśń i chodzi tu o każdą pozycję z osobna.
Przeczytajcie sami
Adrian Jeżak

Alicja | 2017-10-20
Przeczytana: 10 grudnia 2016

Nie rozumiem dlaczego +18. Bardzo mało krwawych scen, a jeśli już się pojawiają to bardzo jałowe.

anika | 2017-07-24
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam, 2017
Przeczytana: 24 lipca 2017

Bardzo interesujący zbiór baśni, a do tego zaskakujący dla polskiego czytelnika. W naszej kulturze jesteśmy bowiem przyzwyczajeni do tego, że z każdej baśni wynika morał, baśnie afrykańskie często zaś zapraszają do dalszej dyskusji i nie rozstrzygają dylematów moralnych. Poza tym uczą, w przeciwieństwie do naszych baśni, że w życiu wygrywa najczęściej spryt a nie dobro.

Polecam wszystkim zainteresowanym nie tylko Czarnym Lądem, ale w ogóle innymi kulturami! Książka naprawdę jest godna polecenia, moją ocenę obniżyły tylko liczne literówki, które moim zdaniem nie powinny mieć miejsca w żadnych książkach, a tym bardziej tych opatrzonych logiem National Geographic.

goodvibestyla | 2016-10-30

Dużo ciekawych i mądrych opowiadań z czarnego lądu,jeśli ktoś się interesuję tymi rejonami koniecznie niech sprawdzi ten tytuł.

BookBasset | 2013-07-12
Przeczytana: 12 lipca 2013

Interesująca książka dzięki której poznajemy niezwykłe baśnie i podania ludów afrykańskich. Wraz ze wstępami autora dowiadujemy się wiele o kulturze mówionej tego kontynentu. Obowiązkowa lektura dla każdego kto interesuje się Czarnym Lądem.

Kto z nas nie miałby ochoty wyjechać gdzieś na południe? Nie, nie mam na myśli krajów europejskich… A do Afryki chociażby? Zobaczyć wspaniałą naturę i codzienne życie tamtejszych mieszkańców, tak bardzo różniące się od naszego. Chyba wielu, jednak większość musiało do tej pory zadowolić się jedynie opowieściami i ciekawostkami z programów przyrodniczych. I to wszystko? Tylko tyle? Nic bardziej mylnego. Zwłaszcza, że National Gographic wychodzi nam na przekór i wydaje spis 94 opowieści i przypowieści z afrykańskich zakątków i wiosek.
Seria baśni etnicznych ukazuje tajemnice i historie rodem z dzikich krain. W tym przypadku pan Abrahams, jako wybitny badacz stworzył spis 94 takich opowieści, podzielonych pod kątem tematycznym w odpowiednich częściach, które zdobył w trakcie swojej podróży po bezkresnych puszczach, sawannach i afrykańskich wioskach. Z pozoru każda z nich jest powiązana w sposób dość istotny do każdej kolejnej, a mimo to widoczna jest ich odrębność i oryginalność....

figlarna24 | 2012-08-18
Na półkach: Przeczytane, Rok 2012
Przeczytana: 10 sierpnia 2012

Baśń jest jednym z fantastycznych gatunków epickich. Jest to utwór niewielkich rozmiarów, odnosi się do folkloru. W baśniach odnajdziemy m.in. siły nadprzyrodzone, nienaturalne zjawiska i postacie. Główną cechą takiego utwory jest nieokreślony czas i miejsce oraz zawiera ludową mądrość, wierzenia ludowe oraz zjawiska magiczne.
Baśń może być oparta na podaniach i legendach.

Każdy z Nas słyszał w swoim życiu niejedną baśń, opowiadała Nam ją babcia, czy inna bliska Nam osoba. My również przekazujemy dalej opowieści naszego dzieciństwa. Historię te wzbogacają wyobraźnie, między wierszami przekazują mądrości i morały. Z moimi dziećmi często czytamy takie utwory, dlatego, gdy otrzymałam możliwość zapoznania się z pozycją Rogera D.Abrahamsa pt. "Baśnie afrykańskie" ucieszyłam się z powrotu do lat dzieciństwa. Książka jest zaopatrzona intrygującym napisem, mianowicie 18+. Zastanawiałam się co jest w tej pozycji, że jest ona przeznaczona dla osób pełnoletnich?

Jak wynika z tytułu,...