O pochodzeniu człowieka

Tłumaczenie: Stanisława Panka
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Dzieła Wybrane". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne
The Descent Of Man And Selection In Relation To Sex
ewolucja człowieka,
flora i fauna
Czołczomiaka

TREŚĆ: I. Dowody pochodzenia człowieka od formy niższej II. Porównanie władz umysłowych człowieka i niższych zwierząt III. Porównanie władz umysłowych człowieka i niższych zwierząt (ciąg dalszy) IV. W jaki sposób człowiek rozwinął się z niższej formy V. O rozwoju intelektualnym i moralnym człowieka w czasach pierwotnych oraz w epoce cywilizacji VI. O pokrewieństwach i rodowodzie...

TREŚĆ:
I. Dowody pochodzenia człowieka od formy niższej
II. Porównanie władz umysłowych człowieka i niższych zwierząt
III. Porównanie władz umysłowych człowieka i niższych zwierząt (ciąg dalszy)
IV. W jaki sposób człowiek rozwinął się z niższej formy
VI. O pokrewieństwach i rodowodzie człowieka
VII. O rasach ludzkich

źródło opisu: Spis treści

źródło okładki: zdjęcie autorskie

tomsn | 2011-03-05
Przeczytana: 05 marca 2011

Karol Darwin to jeden z największych "niepokornych" swojej epoki. Jego wykład o dziejach człowieka stanowi milowy krok w humanistyce XIX-wiecznej. Z premedytacją piszę "w humanistyce", bowiem wielkim zmysłem wrażliwości wykazał się pisząc swe dzieła. Autor po pierwsze: szeroko odwołuje się do badań swoich poprzedników, szanuje nawet swoich naukowych oponentów, przede wszystkim zaś często stwierdza: "nie wiem, brak mi i wiedzy i umiejętności". Zasada Sokratesa jest w wielu przypadkach oznaczeniem najmądrzejszych na naszej kuli.
Dziś tezy Darwina się przeterminowały, stąd czytamy go głównie jako źródło do dziejów nauki i poznania. Mozna zwracać szczególnie uwagę na słowo: brak politycznej poprawności, która tak często psuje wykłady wygłaszane dziś, zawęża zasób słów. Jednak mimo rozróżnień na dobrych Szkotów i "brudnych" Irlandczyków znać po Darwinie swoistą miłość do rodzaju ludzkiego. Wręcz, na przekór swoim przeciwnikom chce on przez swój własny rodowód pokazać najważniejszą cechę...

RLG | 2018-06-10
Patryk | 2017-10-13