Q. Ponadczasowa historia miłosna

Okładka książki Q. Ponadczasowa historia miłosna
Evan Mandery Wydawnictwo: Sine Qua Non literatura piękna
363 str. 6 godz. 3 min.
Kategoria:
literatura piękna
Tytuł oryginału:
Q: A Novel
Wydawnictwo:
Sine Qua Non
Data wydania:
2012-02-08
Data 1. wyd. pol.:
2012-02-08
Liczba stron:
363
Czas czytania
6 godz. 3 min.
Język:
polski
ISBN:
978-83-63248-06-2
Tłumacz:
Aleksandra Machura
Tagi:
miłość ślub przyszłość ekranizacja nieszczęście
Średnia ocen

                5,8 5,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
5,8 / 10
62 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
386
83

Na półkach:

"Q" uznawane jest za love story czyli historię miłosną. Recenzenci i krytycy zaznaczają przy tym, że jest to bardzo nowatorskie przedstawienie uczucia dwojga ludzi. Trudno z tym się nie zgodzić. Evan Mandry dokonał rzeczy niezwykłej, a jednocześnie tak bardzo amerykańskiej czy raczej nowojorskiej. Ten specyficzny klimat Nowego Jorku rozpoznaje się intuicyjnie, przez skórę. Mimo, że nie jest to łzawa historia przypadkowej pary, której los zsyła wygraną na loterii czy wrzące całodobowym rytmem muzyki Lou Reeda mordercze N.Y., to pewien szalony urok Miasta, Które Nigdy Nie Zasypia został zachowany. Tak jak motywy egzystencjalizmu i humor. Supermaterialistyczny grunt i tło pozwalają odnajdywać bohaterów "Q" jako maluczkich, trochę snobów, yuppich starej daty. Ciekawie zarysowane postacie Żydów, ich kultury i religii; momenty zabawne i skłaniające do refleksji.

"Ponadczasowa historia miłosna" ukazuje związek nie będący wyraźnym i zasadniczym punktem wyjścia, a zaledwie pewnym wątkiem pozwalającym na domniemanie eksperymentu i dekonstrukcji klasycznych opowieści o kochankach. Tym co ma przekonać Czytelnika do obdarzenia pisarza superlatywami jest nietuzinkowe prowadzenie o charakterze narracyjnym. Pierwsza osoba to bohater będący postacią anonimową. Jest autorem kontrfaktycznej powieści historycznej pt. "Złamana strzała czasu". Autor w wielopłaszczyznowym wymiarze odnosi się poprzez grę narracyjną do faktów, zdarzeń i postaci historycznych pozwalając głównemu bohaterowi rozwodzić się nad życiem na miarę czegoś więcej aniżeli monologu wewnętrznego. Swoiste solilokwium zostaje przez Mandery`ego rozwinięte w kontrolowaną dysocjację osobowości narratora bez skłaniania Czytelnika do nadmiernych podejrzeń o zaczątki choroby psychicznej głównego bohatera. Pojawianie się kolejnych "Ja" jest punktem zwrotnym opowieści od momentu w którym Pierwszy bohater odpowiada sobie niejako na pytanie, a zarazem zabrania małżeństwa z tytułową Q. Kobieta jest córką Johna Deverila, który "prowadzi ósmą co do wielkości firmę budowlaną w kraju" i jest Nowojorczykiem "z krwi i kości". Mandery umiejętnie rozciąga historię miłosną zaprzepaszczając ją zarazem i odbiegając od jakichkolwiek schematów jakimi charakteryzują się tego typu opowieści. Randki, przygotowania do wesela i kolejne spotkania przy restauracyjnych lub kawiarnianych stolikach pozwalają Mandery`emu zapytywać drugim głosem o kres narratywizmu, konstruktywizmu, tekstualizmu. Czas rzeczywisty i historyczny odgrywa w tej książce jakby nieuchwytną ale bazową rolę pozwalając na spekulowanie rzeczywistością co okazuje się być w części końcowej zabawne i pouczające. Czytający "Q" odnajdzie satysfakcjonujące chwile napotykając amerykański dowcip Mandery`ego, tak podobny brawurze Irvinga czy Hallera oraz filmom Woody`ego Allena. Zwielokrotniona osobowość głównego bohatera staje w obliczu epokowego osiągnięcia jakim są podróże w czasie. Część historii staje się za sprawą elementu wyraźnie fantastycznego kluczowa w wyjaśnieniu podstaw bytu narratora. Wynalazek podróży w czasie jest końcowym, drugim punktem zwrotnym. Uczucie Pierwszego bohatera i Q przetrwało ponadczasową próbę.

"Q" uznawane jest za love story czyli historię miłosną. Recenzenci i krytycy zaznaczają przy tym, że jest to bardzo nowatorskie przedstawienie uczucia dwojga ludzi. Trudno z tym się nie zgodzić. Evan Mandry dokonał rzeczy niezwykłej, a jednocześnie tak bardzo amerykańskiej czy raczej nowojorskiej. Ten specyficzny klimat Nowego Jorku rozpoznaje się intuicyjnie, przez skórę....

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    106
  • Przeczytane
    71
  • Posiadam
    38
  • 2012
    4
  • Teraz czytam
    2
  • Literatura amerykańska
    2
  • Przeczytane w 2014
    2
  • 2013
    2
  • Chcę w prezencie
    2
  • Na wymianę/sprzedaż
    1

Cytaty

Więcej
Evan Mandery Q. Ponadczasowa historia miłosna Zobacz więcej
Evan Mandery Q. Ponadczasowa historia miłosna Zobacz więcej
Evan Mandery Q. Ponadczasowa historia miłosna Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także