Koniec hegemonii Ameryki

Okładka książki Koniec hegemonii Ameryki Fareed Zakaria
Okładka książki Koniec hegemonii Ameryki
Fareed Zakaria Wydawnictwo: Media Lazar, Nadir nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
302 str. 5 godz. 2 min.
Kategoria:
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Tytuł oryginału:
The post-american world
Wydawnictwo:
Media Lazar, Nadir
Data wydania:
2009-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2009-01-01
Liczba stron:
302
Czas czytania
5 godz. 2 min.
Język:
polski
ISBN:
978-83-922453-8-4
Tłumacz:
Stanisław Kroszczyński
Tagi:
politologia USA analogie historyczne upadku cywilizacji jaką przyszłość mają USA? czy możliwy jest świat bez hegemonii USA?
Średnia ocen

6,8 6,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,8 / 10
26 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
17
14

Na półkach:

Bardzo dobra książka. Wydawałoby się, że Fareed Zakaria, ze swoim perłowym uśmiechem, to postać telewizyjna aspirująca do roli politologa, tymczasem jest na odwrót. Dzięki tej książce bliżej poznałem jego działalność publicystyczną i nie zawiodłem się. Nie ze wszystkim się zgadzam, ale nie można Zakarii odmówić przenikliwości poglądów, nieszablonowego myślenia i umiejętności argumentacji.

Podobnie jest w przypadku tej książki. Autor stopniowo argumentuje, co myśli na temat ówczesnych (okres kryzysu finansowego 2008 r.) twierdzeń nt. upadku Ameryki, słusznie zauważając, że niektóre z nich opierają się na mitach i myśleniu życzeniowym. Przedstawia, jak historycznie wyglądało budowanie potęgi imperiów, albo co decyduje o wyjątkowości USA dziś. Jest to bardzo rzeczowa analiza tematu, wokół którego było wtedy mnóstwo nadinterpretacji, czemu nie ma się co dziwić - USA to potęga, której wielu życzy źle. Polecam.

Bardzo dobra książka. Wydawałoby się, że Fareed Zakaria, ze swoim perłowym uśmiechem, to postać telewizyjna aspirująca do roli politologa, tymczasem jest na odwrót. Dzięki tej książce bliżej poznałem jego działalność publicystyczną i nie zawiodłem się. Nie ze wszystkim się zgadzam, ale nie można Zakarii odmówić przenikliwości poglądów, nieszablonowego myślenia i...

więcej Pokaż mimo to

avatar
101
79

Na półkach: ,

"Obecnie żyjemy w czasach trzeciej wielkiej transformacji. W wyniku procesów globalizacyjnych do głosu dochodzi reszta świata. Wyłaniają się nowe potęgi: Chiny i Indie, wzrasta znaczenie innych państw i organizacji. Pęka ład jednobiegunowy i Waszyngton przestaje odgrywać rolę hegemona. Nadchodzi epoka postamerykańska".

Tak, to prawda - przełom XX i XXI stulecia przyniósł istotne zmiany dla układu sił na arenie międzynarodowej. Przemiany społeczno-gospodarcze szczególnie na Wschodzie, a co za tym idzie - dojście do głosu "nowych" podmiotów państwowych o mocarstwowych aspiracjach, wpłynęło na zmianę otoczenia geopolitycznego i pozycji Stanów Zjednoczonych Ameryki w obowiązującym porządku światowym.

Fareed Zakaria dość dobrze przedstawił w tej książce obecną sytuację USA. Sugerując się samym tytułem - "Koniec hegemonii Ameryki", można dojść do jednego wniosku. Mianowicie, autor ogłasza w swoim dziele kres pewnej "epoki"....

Można się z tym zgadać lub nie, jednakże warto pamiętać, iż Stany Zjednoczone nadal pozostają jednym z głównych graczy na arenie międzynarodowej. Świat wciąż liczy się ze stanowiskiem USA. Mimo pojawiających się problemów m.in. kłopotów gospodarczych czy słabości amerykańskiej waluty, nieprzerwanie należy uznawać Stany Zjednoczone za supermocarstwo.

Być może F. Zakaria chciał skłonić czytelnika do refleksji. Do zastanowienia się nad tym, czy to już koniec hegemonii Ameryki?

"Obecnie żyjemy w czasach trzeciej wielkiej transformacji. W wyniku procesów globalizacyjnych do głosu dochodzi reszta świata. Wyłaniają się nowe potęgi: Chiny i Indie, wzrasta znaczenie innych państw i organizacji. Pęka ład jednobiegunowy i Waszyngton przestaje odgrywać rolę hegemona. Nadchodzi epoka postamerykańska".

Tak, to prawda - przełom XX i XXI stulecia przyniósł...

więcej Pokaż mimo to

avatar
20
6

Na półkach:

Doskonała analiza sytuacji w Stanach Zjednoczonych. Cenię tego autora za jego wiedzę i wyważone poglądy. Bardzo polecam!

Doskonała analiza sytuacji w Stanach Zjednoczonych. Cenię tego autora za jego wiedzę i wyważone poglądy. Bardzo polecam!

Pokaż mimo to

avatar
255
58

Na półkach: ,

Bardzo dobra, jednak trudna książka. Autor opisuje przyczyny regresu pozycji Stanów Zjednoczonych jako jedynego, dominującego w każdej dziedzinie światowego supermocarstwa. Zakaria wykonał świetną, analityczną i porównawczą pracę. Dowodzi, że bez określonych zmian w sposobie myślenia, i przede wszystkim działania USA boleśnie odczują skutki degradacji swojej pozycji na arenie światowej.

Bardzo dobra, jednak trudna książka. Autor opisuje przyczyny regresu pozycji Stanów Zjednoczonych jako jedynego, dominującego w każdej dziedzinie światowego supermocarstwa. Zakaria wykonał świetną, analityczną i porównawczą pracę. Dowodzi, że bez określonych zmian w sposobie myślenia, i przede wszystkim działania USA boleśnie odczują skutki degradacji swojej pozycji na...

więcej Pokaż mimo to

avatar
135
33

Na półkach:

Oto książka, która ma uświadomić amerykanom potrzebę znalezienia nowego miejsca w świecie. Autor dość sprawnie kreśli wizje świata, który powoli dogania USA. Świata, w którym amerykanie nie będą mogli już dłużej być pewni swojej dominującej pozycji. Jednak zdaniem autora zachodzące zmiany nie oznaczają schyłku Ameryki. To państwo wciąż będzie posiadało cechy, które pozwolą mu odgrywać znaczącą role w świecie. Konieczne będzie jedynie przystosowanie się do nowych warunków. Muszę się zgodzić z wieloma tezami zawartymi w tej książce. Autor dość trafnie wskazuję największe zalety i wady ameryki w dzisiejszym świecie. Niestety robiąc to często posługuję się zbyt dużymi uogólnieniami przez co pomija wiele niuansów, które mogą zaważyć na przyszłości USA. Myślę, że można to wybaczyć książce publicystycznej. Kolejną wadą jest zbytnie skupienie się na globalizującym się świecie. Jest to zrozumiałe. Książka została napisana z myślą o amerykańskim rynku a tam nie każdy zdaje sobie sprawę, że USA nie jest już państwem tak wyjątkowym jak było jeszcze 20 lat temu. Nie zmienia to jednak faktu, że z mojego punktu widzenia zawarto w tej książce zbyt wiele informacji, które dla mnie były oczywiste.

Oto książka, która ma uświadomić amerykanom potrzebę znalezienia nowego miejsca w świecie. Autor dość sprawnie kreśli wizje świata, który powoli dogania USA. Świata, w którym amerykanie nie będą mogli już dłużej być pewni swojej dominującej pozycji. Jednak zdaniem autora zachodzące zmiany nie oznaczają schyłku Ameryki. To państwo wciąż będzie posiadało cechy, które pozwolą...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    40
  • Przeczytane
    30
  • Posiadam
    17
  • Teraz czytam
    3
  • Geopolityka
    2
  • POPULARNO-NAUKOWE
    1
  • 2018
    1
  • Kulturoznawstwo
    1
  • Literatura faktu
    1
  • Social & Political
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Koniec hegemonii Ameryki


Podobne książki

Przeczytaj także