Przyszłość wolności. Nieliberalna demokracja w Stanach Zjednoczonych i na świecie

Tłumaczenie: Tomasz Bieroń
Wydawnictwo: Fundacja Kultura Liberalna
The Future of Freedom
literatura faktu
WojtekChaber

W Polsce po 1989 roku długo byliśmy przekonani o tym, że demokracja i liberalizm zawsze chodzą ze sobą w parze. Jednak demokratyczne argumenty są dziś coraz częściej używane nie w celu wzmocnienia, ale zniszczenia liberalnych instytucji. O pokusie i groźbie nieliberalnej demokracji jako pierwszy pisał Fareed Zakaria – jeden z najbardziej znanych i cenionych amerykańskich dziennikarzy. W...

O pokusie i groźbie nieliberalnej demokracji jako pierwszy pisał Fareed Zakaria – jeden z najbardziej znanych i cenionych amerykańskich dziennikarzy. W książce „Przyszłości wolności” stawia sprawę jasno: jeżeli nie sprzeciwimy się antyliberałom, możemy obudzić się w państwie, w którym na sztandarach umieszcza się demokratyczne hasła, ale łamane są prawa obywatelskie. Dziś w Polsce książka ta jest potrzebna jak nigdy przedtem.

***

„Niniejsza książka jest apelem o samokontrolę, o przywrócenie równowagi między demokracją i wolnością. Nie opowiada się przeciwko demokracji, ale stawia tezę, że powiedzenie „co za dużo, to niezdrowo” odnosi się również do czegoś tak dobrego jak demokracja. Istotą liberalno-demokratycznej polityki jest budowa różnorodnego, złożonego porządku społecznego, w którym nie dominuje żadna pojedyncza idea”.

źródło opisu: https://kulturaliberalna.pl/wydawnictwo/

źródło okładki: https://kulturaliberalna.pl/wydawnictwo/

Zbigniew | 2019-05-16
Przeczytana: 16 maja 2019

Ta książka wzbudziła we mnie mieszane uczucia. Z jednej strony jest to ciekawe studium, a bardziej nawet zbiór myśli i hipotez dotyczących przemian społeczno-politycznych (także ekonomicznych) ostatnich kilkudziesięciu lat, ich genezy sięgającej daleko wcześniej oraz perspektyw stojących u bram (lub dziejących się na naszych oczach). Z drugiej strony wiele zagadnień wydaje się być poruszonych dość pobieżnie, przemyślenia zdają się być dość płytkie, co najwyżej rozwijające w kilku zdaniach tezy wygłaszane przez licznie cytowanych znanych polityków oraz inne wpływowe osoby. Trudno jednak przejść obojętnie obok wielu opisywanych w tej pozycji przemyśleń. Przesłaniem jakie pozostało w mojej głowie po przeczytaniu tej pozycji jest to, że demokracja i liberalizm wcale nie muszą iść ze sobą w parze, a wręcz - jak twierdził Bismarck - mogą pozostawać ze sobą w sprzeczności, dlatego tak ważne dla zachowania wolności jednostki jest stworzenie i dbanie o prawidłowe funkcjonowanie instytucji,...

trusia | 2018-10-13
DawSal | 2018-04-21