Nie zapomnij o Kresach

2011-01-01
2011-01-01
978-83-62971-02-2
Kresy Wschodnie

Ważny głos upominający się o pamięć. Kresowiacy to polscy osadnicy wynagrodzeni ziemia za udział w walkach o niepodległość Polski w czasie I wojny światowej i wojnie polsko - bolszewickiej. Dlaczego nasze państwo nie ma odwagi się upomnieć o pamięć i szacunek dla nich.

Widać tu lata pracy, gromadzenia informacji i materiałów w sprawie Kresów. Szacunek za wykonane dzieło i wykonywanie go nadal.

1924

Jak zachować obiektywizm, mając świadomość ogromu zła, cierpienia, bezprzykładnej, bezrozumnej nienawiści?

Jak pisać bez emocji?
Na przykład tak:
"[Ks. Leon Isakowicz] pochowany został w grobowcu księży ormiańskich na cmentarzu przy ul. Sapieżyńskiej [w Stanisławowie, dziś Iwano-Frankiwsk]. Po II wojnie światowej cmentarz ten Rosjanie zrównali z ziemią, budując na nim hotel Ukraina. Na pobliskim skwerze zbudowano zaś szalet wyłożony cmentarnymi płytami". [ss. 188-189]

Suchy fakt - o mocy krzyku szarpiącego wnętrznościami.

Można księdza Isakowicza - Zaleskiego zamknąć w szufladzie z napisem OSZOŁOMSTWO, ale czyż nie spełnia on moralnej powinności względem naszych rodaków tak bezwzględnie wymazywanych z kart podręczników historii? Zapomnianych, roztapiających się w bezkresach wraz z murszejącymi ruinami dworków, pałacyków i kościółków?
Jakże więc nie rozumieć jego pasji, apeli, mówienia wprost niewygodnej prawdy - czasem tak niedyplomatycznie.

Wiedza bywa przykra. I taka właśnie jest książka "Nie zapomnij o Kresach".

Jak pisać bez emocji?
Na przykład tak:

Ta książka otworzyła mi oczy, jeśli chodzi o działania( albo raczej ich brak) rządu. Dlaczego polscy politycy w zamian za dobre relacje z ukraińskimi faszystami plują na zamordowanych Polaków? 2/3 Ukrainy uważa UPA za zbrodniczą organizację, a mimo to polski rząd fałszuje albo zakłamuje historię i jest głuchy na prośby o pamięć. Czy to tak dużo. Rosjanom co roku każemy przepraszać za 20 tyś. zamordowanych Polaków. Ukraińców przepraszamy za to że nam zamordowali 200 tysięcy rodaków. I gdzie tu sens? Książka pokazuje takie właśnie absurdy jakich jest w Polsce pełno. Żadna partia nie odważy się zażądać przeprosin, a co dopiero zażądać szacunku dla zmarłych. Za to każda partia będzie psioczyć na Niemców, którzy (w przeciwieństwie do Ukraińców galicyjskich) wyrzekli się hitlerowskiego dziedzictwa, oraz na Rosjan, chociaż ci co roku szczerze przepraszają za Katyń. Książka po przeczytaniu wywołała u mnie złość ale i smutek. Złość na rząd i władze(również kościelne),że tak haniebnie postępują. Smutek z powodu, że zwykli Polacy nie mogą nic na to poradzić. Demokracja, dobre sobie...

• Kresy - raj utracony
  • II wojna światowa
  • Historia Polski
  • Z polecenia
  • Popularnonaukowe, literatura faktu, encyklopedie itp.
  • 1o) Zbrodnia wołyńska

Dodaj cytat z książki Nie zapomnij o Kresach