Jerychonka

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Z". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
jerychonka, romans,
literatura piękna
Marysieńka

NOTA WYDAWCY: Powieść Marii Rodziewiczówny pt.Jerychonka po raz pierwszy była drukowana na łamach "Kuriera Warszawskiego"(1894, nry 272-360 i w roku nastepnym w numerach 1-75). Wydanie książkowe ukazało się w Warszawie w 1895r.; Jerychonka była jeszcze wznawiana m.in. w Bibliotece Dzieł Wyborowych(nry 391-392), Warszawa 1914. "Wydanie nowe" powieści weszło w skład Pism(Wydanie zbiorowe jubileuszowe z przedmową Z. Dębickiego, t.1-36, Lwów-Poznań[1926-1939] jako tom trzeci, kilkakrotnie wznawiany, stał się podstawą naszej edycji. Zachował sie rekopis Jerychonki( Biblioteka Narodowa, sygn. 6118).

źródło opisu: Wydawnictwo Literackie Kraków 1988

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Jarosław Wiśniewski | 2019-02-23

Główną bohaterką powieści jest Magda Domontówna. Jest cenioną młodą malarką. Jej świat to głównie sztuka z malarstwem na czele. Nie pozostają jej obojętne jednak sprawy życiowe, codzienne. I te właśnie sprawy i osoby z najbliższego otoczenia skomplikują jej spokojne życie.
Prawdziwą siłą w książce są dialogi. Świetnie napisane i czyta się je rewelacyjnie. Drugi plus niewątpliwy to postaci. Wyjątkowo dobrze ukazane, skonstruowane, przemyślane, i wielce autentyczne równocześnie. Najważniejsze postacie to Maria, jej mąż Filip i jego kochanka baronowa oraz malarz Oryż. Ta czwórka wchodzi w niezwykłe i trudne relacje, ich losy są ściśle powiązane, wręcz tworzą życiowy, trudny do rozwiązania węzeł. Jedną z tych osób ów zaciskający się obyczajowy węzeł gordyjski pozbawi życia. Książka o miłości, odpowiedzialności, altruizmie, o ludzkich mądrych i głupich, nieodpowiedzialnych decyzjach, które mogą być bardzo brzemienne w skutki.
Jest to książka zasługująca na aplauz z mojej strony....

Panna Zuzanna | 2018-08-04

Sięgając po książkę Rodziewiczówny, można mieć pewność, że choć fabuła będzie się obracać wokół jakiegoś schematu, to jednak zawsze znajdzie się inteligentne dialogi, ponadczasowy humor i wyrazistych bohaterów. W "Jerychonce" dialogi to majstersztyk!

Kachusek | 2017-02-11
Przeczytana: 11 lutego 2017

Przepiękne to dzieło, tak pełne emocji, namiętności i niespełnionej miłości.. Niech się chowają nowoczesne romansidła, Greye i inne takie. Ileż tu kunsztu, poetyckiego słowa, sztuki, wartości i honoru. Ile pożałowania dla złej drogi i jednocześnie ile smutku, gdy od tej złej odejść nie ma siły.. Piękna opowieść o uczuciach, piękna, pani Mario :)

Monika | 2015-02-06
Przeczytana: 06 lutego 2015

Róża jerychońska potrafi przeżyć wiele miesięcy bez wody i światła, by w ciągu kilku godzin dostępu do nich rozwinąć się i zakwitnąć.

Roślina ta w tytule powieści Marii Rodziewiczówny ma wymiar symboliczny. Magda nieszczęśliwie zakochana malarka cierpi i w ciszy znosi upokorzenia ze strony najpierw przyjaciela, a później męża. Pomimo tego, że pod koniec swojego krótkiego życia Filip rehabilituje się w oczach żony i najbliższego otoczenia - nie "rozkwita". Nie kwitnie też kwiat róży jerychońskiej podarowany Magdzie przez Filipa.

Maria Rodziwiczówna ukazała w swojej powieści różne odcienie miłości: od budującej do destrukcyjnej. Stworzyła też galerię ciekawych postaci. Pokazała jak silną a zarazem słabą jednostką jest człowiek. Mamy więc do czynienia z cynizmem, wyrachowaniem, zdeptaniem godności, ale również z dobrocią i wielką zmianą na lepsze pod wpływem nieodwzajemnionej, lecz czystej miłości. Autorka pokazała, że wystarczy chwila słabości, aby zmarnować swój talent, zranić...

Rosalia_de_Castro | 2014-01-06
Na półkach: Przeczytane, E-booki, 2014
Przeczytana: 05 stycznia 2014

"Jerychonka" jest o trójkącie miłosnym, ale można tu też znaleźć rozważania na temat sztuki, miłości, poświęcenia, honoru, no i niezależności kobiety, która swoje poglądy musi skonfrontować z plotkującym, a tym samym ustanawiającym zasady, miastem . Dla miłośników pozytywistycznej lteratury .

książek: 2027
milla | 2013-02-10
Przeczytana: 09 lutego 2013

Współcześni pisarze przyzwyczaili mnie do tego, że jeśli w ich powieściach pojawia się wątek romantyczny, to miłość zostaje ukazana jako uczucie opierające się na namiętności i pożądaniu. Jednak miłość nie zawsze była portretowana w ten sposób. W „Jerychonce”, książce Marii Rodziewiczówny, która po raz pierwszy ukazała się na łamach „Kuriera Warszawskiego” w latach 1894-1895, uczucia bohaterów są tak subtelne, że czasem wątpiłam, czy postacie wykreowane przez pisarkę rzeczywiście kochają.

Głównymi bohaterami „Jerychonki” jest trójka malarzy związanych ze środowiskiem cyganerii krakowskiej – Filip Osiecki, Magda Domontówna i Andrzej Oryż. Każda z tych postaci kocha, jednak bez wzajemności ze strony obiektu uczuć. Filip jest szaleńczo zakochany w żonatej kobiecie, dla której jest tylko zabawką. Magda darzy uczuciem Osieckiego, jednak nie czuje do niego pożądania. Uczucie Domontówny jest na wskroś czyste, a ona sama bardziej pragnie wcielić się w rolę opiekunki, przyjaciółki i...

książek: 1921
Agnieszek | 2013-02-09
Na półkach: Przeczytane, Domowa półka
Przeczytana: 09 lutego 2013

Z Wenecji do Tarnopola, z Krakowa do Buczacza: ktoś twierdzi, że Polska to zaścianek?
Pulsują w "Jerychonce" uczucia, powinności mocno się trzymają, a życie biegnie swoim torem. Majątki topnieją, księża spowiadają, zamożne wdowy prowadzą szkołę. Młodzi szukają miłości.

Nie da się ukryć: na wsi życie płynie inaczej. Ta powieść o mieście i jego pułapkach: językach, prasie, bywaniu, jest pełna zawirowań, może dlatego tak potrafi wciągnąć?

ira | 2012-08-04
Przeczytana: 2010 rok

Jedna z moich ulubionych powieści Rodziewiczówny.
Różne oblicza miłości i tego, co za miłość bywa uważane, bez ckliwej maniery.

ewel70 | 2012-03-20
Przeczytana: 20 marca 2012

Fantastyczna powieść o zatraceniu w miłości, o ucieczce od niej oraz szukaniu jej w sztuce. Jerychonka postrzegana jako piękny kwiat kojarzący się z miłością tutaj jest symbolem destrukcyjnej jej wartości. Jerychonką w powieści jest nie tylko główna bohaterka Magda, której miłość do Filipa nigdy nie zostaje odwzajemniona nawet po ślubie ale również zakochany w Magdzie kolega "po fachu" Andrzej oraz Filip żywiący uczucie do baronowej. Warta głębszych refleksji. Cudna książka :)

Marysieńka | 2011-12-13
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 1989 rok

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Jerychonka- róża jerychońska uchodzi za odwieczny symbol szczęścia, długowieczności i nieprzemijającego piękna. Roślina rośnie na pustyni a wg.legendy po stworzeniu jej odpowiednich warunków - rozkwita.

Magda Domontówna, malarka wraca po latach studiów we Włoszech i Paryżu i zamieszkuje w Krakowie. Tu również zjeżdża po latach podróży po świecie jej dawna miłość - Filip, niezwykle zakochany w pięknej baronowej, kobiety bez serca, typowej famme fatale. W Magdzie zaś kocha się skrycie biedny malarz Andrzej Oryż, tyleż samo brzydki co interesujący niezwykle mężczyzna. Jak potoczą się losy bohaterów znajdziecie w powieści, niezwykle żywej, barwnej i wciągającej, jak całe pisarstwo Marii Rodziewiczówny. Polecam.