Najpiękniejsze opowieści o Świętym Mikołaju

Okładka książki Najpiękniejsze opowieści o Świętym Mikołaju Agnieszka Rahoza
Okładka książki Najpiękniejsze opowieści o Świętym Mikołaju
Agnieszka Rahoza Wydawnictwo: Siedmioróg Seria: Bajki Współczesne [Siedmiogród] literatura dziecięca
literatura dziecięca
Bajki Współczesne [Siedmiogród]
Siedmioróg
2011-01-01
2011-01-01

Okładka książki Mruczuś nabroił Sara Agostini, Marta Tonin
Mruczuś nabroił Sara Agostini, Mart...
Okładka książki Świnka Peppa. Nocowanie u Zoe Neville Astley, Mark Baker
Świnka Peppa. ... Neville Astley, Mar...
Okładka książki Biedronka Fionka. Śniadanie na trawie Benedicte Carboneill, Elen Lescoat
Biedronka Fion... Benedicte Carboneil...

Bardzo miła lektura, zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych, fantastyczne ilustracje.

Święty Mikołaj to przeuroczy staruszek w czerwonym kubraczku, okularach na nosie i długą białą brodą. Wiem, że nie muszę go Wam przedstawiać. Chyba nie ma nikogo kto by go nie znał. Nie znam także dziecka, które nie marzyłoby, by choć raz w życiu spotkać go osobiście, zobaczyć i uściskać. Święty Mikołaj to staruszek spełniający marzenia, dający nadzieję i wnoszący do naszych domów radość. Wyrosłam już z bajek na jego temat, a i tak go uwielbiam. I chce by był wśród nas na każde Boże Narodzenie tak długo jak to tylko możliwe.

Moja Ala choć ma już 8 lat na szczęście wciąż w Mikołaja wierzy. Nie robią na niej wrażenia opowieści o tym, jak gdzieś przebrał się za niego wujek czy dziadek. Nie przywiązuje wagi do tego gdzie gdzieś ktoś poszedł kupować prezenty gwiazdkowe. Moje dziecko jest tak bardzo przekonane, że Mikołaj jest, że wszystko potrafi sobie wytłumaczyć. A ja baaardzo się z tego cieszę, bo chciałabym, żeby ta magia była z nami zawsze. Cudownie jest wierzyć w zupełnie bezinteresowne dobre uczynki. W ludzi, którzy przynoszą nam szczęście i dbają by spełniały się nasze marzenia. Zresztą gwiazdka w domach, gdzie legenda o Świętym Mikołaju jest wciąż żywa jest zupełnie inna. Czuć takie pozytywne napięcie, niepewność i ciekawość co kryje się w tych wszystkich pakuneczkach pod choinką. Bez tego święta są mniej ekscytujące ;)

Dziś zatem pokażę Wam książeczkę, w której znajdują się opowiadania właśnie o Świętym Mikołaju. Nie jest ich wiele, bo tylko 5. Ale za to są one naprawdę bardzo ładne i z przyjemnością Wam o nich opowiem. Historyjki opisane w tej książce noszą takie tytuły:

List do Świętego Mikoałaja
Czarodziejska choinka
Niebiańskie pierniki
Gloria, gloria...
Pasterka

Pierwsza z nich opowiada o przeuroczym starszym Panu. Pewnego dnia, tuż przed Bożym Narodzeniem rozpętała się wielka śnieżyca. Bohater tej historii postanowił zatem zobaczyć jak miewają się jego kózki w stodole. Ale gdy dotarł na miejsce czekała go mała niespodzianka. Okazało się, że część leśnych zwierząt poszukując schronienia przed śniegiem i zimnem - trafiło właśnie do tej małej stodółki. Ale co było dalej, przeczytacie sami. Druga historia opowiada o tym jak dziadek Jan wraz z wnukami wybrał się do lasu po choinkę. Staś nawet wybrał idealne drzewko, ale gdy dziadek chciał ściąć choinkę zdarzyło się coś niesamowitego... Jak myślicie, co to było? ;)

Trzecie opowiadanie opisuje nam pracę aniołków, które w niebie uwijają się jak w ukropie, by przygotować wszystko przed Bożym Narodzeniem. Według amerykańskich bajeczek, to zadanie dla elfów. Tymczasem w tej historii Mikołaj ma do pomocy całe mnóstwo aniołków. A wiecie, że zadaniem części z nich jest pieczenie pierniczków? I to właśnie te pyszności będą najważniejsze w tej historii. Ale ciii... Więcej nic nie zdradzę! Przejdźmy zatem do opowiadania nr 4, w którym dowiecie się czegoś więcej na temat malutkich leśnych skrzatów. Już w jednym z wcześniejszych opowiadań była wzmianka na ich temat, ale najlepiej poznacie ich właśnie z tej historii. To będzie opowiadanie o tym, jak list malutkich Paluszków do świętego Mikołaj gdzieś przepadł. A gdzie? Dowiedzcie się sami! I tak doszliśmy do ostatniej historii opisującej wydarzenia mające miejsce na Pasterce. A co może się zdarzyć w tą jedną jedyną noc w roku? Pamiętacie?

Książeczka ta nie jest zbyt wielka. Opowiadań jak widzicie jest tylko kilka i nie są one zbyt długie. Ale i tak czyta się ją bardzo fajnie i chętnie po nią sięgnęłam. Za każdym razem podczas lektury wszyscy czujemy już ten świąteczny klimat i jakoś tak cieplej robi się w sercu. A gdy nasz dom będzie już pełen świątecznych dekoracji, w największym pokoju stanie ogromna choinka - ta lektura będzie wręcz idealna do czytania każdego wieczora. Kocham takie historie. Dzięki nim ten nasz świąteczny klimat jest jeszcze bardziej rodzinny ciepły i taki wyjątkowy. Nie ma nic lepszego niż czytanie świątecznych opowiadań wieczorem przy choince. Próbowaliście? Jeśli nie, to sprawdźcie sami, nie pożałujecie.

Oczywiście nie mogę jeszcze dodać kilku słów o wydaniu tej lektury. Nie jest ona ani duża, ani gruba, ani ciężka. To bardzo poręczna niewielka książka, którą na pewno zawsze będziemy mieli pod ręką. Poza tym ma ona coś jeszcze. Przecudne, kolorowe i wesołe ilustracje wewnątrz. Zapełniają one calutkie strony i sprawiają, że jeszcze chętniej zaglądamy do środka. Wszystkie postacie wydają się jakby były prawdziwe. Zwierzątka maja przesympatyczne pyszczki, aniołki to maluchy z wesołymi minkami a Mikołaj wygląda dokładnie tak jak powinien. Tłuściutki rumiany staruszek w czerwonym kubraczku. Powiem Wam szczerze, że nawet gdybym nie miała ochoty na czytanie co nie zdarza mi się chyba nigdy, to warto sięgnąć po tę lekturę tylko po to, by przyjrzeć się jej ilustracjom. Uwielbiam je. Podobnie jak całą resztę. Zresztą - sprawdźcie sami. Jestem pewna, że nie pożałujecie! :)

Jest to książeczka dla dzieci, które chcą poznać tajemnice Świętego Mikołaja, zobaczyć podbiegunową fabrykę zabawek, przeżyć z latającymi reniferami przygody oraz dowiedzieć się o znaczeniu i głębi świąt Bożego Narodzenia. Książka zawiera 5 krótkich opowieści w których poznajemy historie starego gospodarza Stefana, który pomaga zwierzętom przetrwać zimę. Razem ze Stasiem i Marysią oraz ich dziadkiem wyruszamy do lasu po choinkę a tam czeka na nich niesamowita przygoda a święta nabiorą innych barw, Razem z aniołkami będziemy przygotowywać niebiańskie pierniki i poznamy również Zimę, która przyjdzie na pomoc Aniołkom. Będziemy razem z Paluszakami oczekiwać na prezenty od Świętego Mikołaja a na końcu uczestniczyć w Pasterce.

Książeczka nie jest gruba, zawiera krótkie opowieści więc szybciutko się ją czyta. Dodatkowo duże i kolorowe ilustracje to jest to co dodatkowo sprawia, że czytanie jest przyjemne.

Święta to czas magii, zaczarowywania codzienności, odkrywania jej nowych uroków, poznawania nowych opowieści ze świątecznymi bohaterami. Świetnym zbiorem jest książka „Najpiękniejsze opowieści o Świętym Mikołaju”. Agnieszka Rahoza zabiera małych czytelników w świat skrzatów, elfów, aniołków, kolorowe dobre duszki, leśnych zwierząt niebojących się ludzi. Z wszystkich historii przebija przesłanie konieczności czynienia dobra, pomagania innym, wybaczania, wspierania, szukania innych rozwiązań. Książka pełna ciepła, doskonale wprowadzająca w świąteczny klimat sprawi, że zimowe dni nabiorą uroku, a czas oczekiwania i przeżywania świąt będzie niezwykły.
Pierwsza opowieść zabiera nas w świat starego Stefana pomagającego leśnym zwierzętom w czasie mrozu. Każdego dnia przybywają nowi goście, którym trzeba zapewnić ciepło oraz jedzenie. Niestety tego coraz mniej. Pewnego dnia do drzwi puka Mikołaj i dzięki jego pomocy dzieci z pobliskiej wsi dostarczają zwierzętom jedzenia.
„Czarodziejska choinka” przekonuje nas do nie zabijania drzew w czasie świąt. Pod gałęziami iglastych drzew mieszkają kolorowe duszki dbające o rośliny, dla których ścięcie jest bolesne. Dzieci zamiast wyciętego drzewka dostają sadzonkę choinki, która dzięki czarom w nocy wyrasta na piękne duże drzewo do ozdobienia.
„Niebiańskie pierniki” zabiorą małych czytelników w gwar świątecznych przygotowań. Mikołaj, elfy i anioły musza spieszyć się z pracą. To sprawia, że bywają zmęczeni, a w takich sytuacjach nawet w magicznym świecie nie trudno o wypadki. Przysypiający aniołek niechcący pali świąteczne pierniki. Na szczęście z pomocą przyjdzie przyjaciółka Mikołaja i dzieci otrzymają wspaniałe pierniki doprawione dobrocią i pomocą.
„Gloria, gloria” to niezwykła opowieść o skrzatach Paluszkach i ich wspaniałej dobroci, umiejętności czynienia dobra oraz przebaczania. Ostatni utwór jest autorstwa Tamary Michałowskiej. Autorka ukazuje dzieciom uroki i tajemnice wigilijnej nocy.
Wszystkie opowieści zawierają piękne ilustracje zabierające dzieci w świat słyszanej lub czytanej opowieści. Solidna oprawa, śliskie kolorowe strony sprawiają, że mały czytelnik chętnie sięga po książkę.
Zbiór opowieści polecam przedszkolakom oraz dzieciom pierwszych klas szkoły podstawowej.

Książki o tematyce bożonarodzeniowej to lektury, po które sięgamy tylko raz w roku, właśnie w okresie Świąt Bożego Narodzenia. Są magiczne, niezwykłe i uwielbiane nie tylko przez najmłodszych. My do grona tych najfajniejszych i najchętniej czytanych w tym roku zdecydowanie dołączymy książkę pt. "Najpiękniejsze opowieści o Świętym Mikołaju", w której moje dzieci zakochały się błyskawicznie.

Publikacja jest zbiorem 5 opowiadań o Świętym Mikołaju. Najmłodsi przeczytają tu o tym jak to sam Mikołaj pisał do dzieci listy z prośbą o pomoc w pewnej bardzo ważnej sprawie; o tym jak leśne duszki opiekują się lasem; o tym co przytrafiło się aniołkom pomagającym świętemu Mikołajowi upiec bożonarodzeniowe pierniczki; o tym dlaczego list z życzeniami małych leśnych skrzatów pewnego roku nie dotarł do Mikołaja oraz o tym jakie to niezwykłe cuda mają miejsce w noc wigilijną.

Opowiadania fantastycznie oddają klimat Świąt Bożego Narodzenia. Moje dzieci słuchały ich z dużym zainteresowaniem aż można było zauważyć u nich ten wyjątkowy błysk w oczach. Chętnie powracają do ulubionych historii i proszą o kolejne ich przeczytanie. Każda bajka opowiedziana jest prostym językiem, nie jest też długa więc można przeczytać ją w każdej wolnej chwili, niekoniecznie przed snem. Już wyobrażam sobie jak wspaniale byłoby wysłuchać każdej z nich siedząc przy zielonej pachnącej choince. Niewątpliwie ogromnym atutem lektury są również wielobarwne baśniowe ilustracje. Już na ich widok uśmiech sam pojawia się na twarzy.

Postać świętego Mikołaja jest dla dzieci nieodłącznym symbolem Świąt Bożego Narodzenia, dlatego tak ochoczo sięgają po historyjki z jego przygodami. Myślę, że taka lektura będzie więc trafionym mikołajkowym prezentem. Nie pozostaje mi nic innego jak tylko gorąco zachęcić do sięgnięcia po tę książeczkę, atrakcyjna cena dodatkowo do tego zachęca ;)

Najpiękniejsze opowieści o Świętym Mikołaju. Zastanawiałam się, co Agnieszka Rahoza i Tamara Michałowska zaserwują tym razem w zbiorze najmłodszym czytelników. Przyznam, że miło się zaskoczyłam!

,,Najpiękniejsze opowieści o Świętym Mikołaju" to zbiór czterech długich i jednej kilkustronicowej historii świątecznej. Poczytamy o mężczyźnie, który przygarnął zwierzęta na zimę i święta, o skrzatach, które strzegły swoich choinek, by nikt ich nie ścinał, o aniołku, który zasnął i spalił ciastka, a na pieczenie nowych nie było już czasu, o tym, że jeden list nie dotarł do Świętego Mikołaja oraz o pasterce.

Wszystkie opowieści są magiczne i wiemy, że nie mogły zdarzyć się naprawdę, choć bardzo chcemy to wierzyć. Tekstu na każdej stronie jest po kilka linijek, jednak dzięki temu zbiorkowi możemy bardzo szybko przenieść się w wyczekiwany przez nas świąteczny klimat. Publikację można czytać tuż przed świętami lub np. w listopadzie. Jest to obojętne, jedno jest jednak pewne - opowieści działają zachęcająco i sprawiają, że nie możemy doczekać się Świąt.

Niemal wszystkie bajki kończą się jakimś wersem z kolędy. Myślę, że to ciekawy sposób do zachęcenia dzieci, by nauczyły się tych pieśni. Ilustracje są bajeczne, magiczne i doskonale pasują do treści. Historie czyta się w kilka minut z wielką przyjemnością. Cena też jest bardzo okazyjna, jak za takie cudo. Dodatkowo twarda oprawa jeszcze bardziej dodaje uroku tej lekturze.

,,Najpiękniejsze opowieści o Świętym Mikołaju" to piękny zbiór świątecznych opowieści w bardzo atrakcyjnej cenie, w który warto się zaopatrzyć. Naprawdę warto mieć tę pozycję w swojej domowej świątecznej biblioteczce.

Moja ocena: 5,5/6

Przepiękne wydanie! Bogato ilustrowana książeczka i pięknie przedstawione postacie, a także treść zachwycą każde dziecko jak i dorosłych ;) Można się przenieść w bajkowy świat, a o to w bajkach przecież chodzi :)

• @ Dla maluszka i przedszkolaka
  • Przeczytane w 2014